خدمت سربازی سه ماه كاهش می‌یابد

عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به توافق ستاد كل نیروهای مسلح با رئیس مجلس در لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: طبق این توافق میانگین خدمت سربازی با احتساب دوره آموزشی به 14 ماه خواهد رسید،یعنی حداقل 3 ماه از خدمت تمامی سربازان كاهش پیدا می‌كند.

1402/11/08
|
11:05
|

سید محسن دهنوی،عضو هیات رئیسه مجلس در توضیحاتی در حاشیه جلسه علنی امروز یكشنبه مجلس شورای اسلامی و در جمع خبرنگاران، گفت: طی چندین جلسه كارشناسی با حضور قالیباف و سردار باقری برای رفع ابهام از مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر اصلاح سربازی در برنامه هفتم توسعه تصمیماتی را گرفتیم.طبق این توافق میانگین خدمت سربازی با احتساب دوره آموزشی به 14 ماه خواهد رسید؛ یعنی حداقل 3 ماه از خدمت تمامی سربازان كاهش پیدا می‌كند.
نماینده تهران تصریح كرد: ستاد كل نیروهای مسلح با تامین اعتبار دولت، نسبت به جایگزینی سرباز با سایر عضویت‌ها در حد اعتبار تامین‌شده اقدام خواهد كرد. با این مصوبه، كاهش نیاز به سرباز، محقق شده و استفاده از سربازان در جایگاه‌های تخصصی افزایش می‌یابد.
رئیس فراكسیون اقتصاد دانش‌بنیان متذكر شد: دانشجویان خارج از كشور، امكان معافیت تحصیلی خواهند داشت كه این موجب تسهیل بازگشت نخبگان به كشور می‌شود.
دهنوی توضیح داد: ستاد كل نیروهای مسلح، برنامه‌ای جهت تعیین تكلیف مشمولان غائب تدوین و به مجلس ارائه خواهد كرد.
وی تاكید كرد: مشمولان خدمت سربازی با 35 سال سن و دارای دو فرزند و بیشتر معاف خواهند شد. این معافیت در جهت حمایت از مشمولان سربازی كه تشكیل خانواده داده‌اند، وضع شده است.
دهنوی گفت : این تصمیمات در قالب حكم پیشنهادی برای رفع ابهام شورای نگهبان، امروز در سامانه قانون‌گذاری مجلس شورای اسلامی بارگزاری شد تا پس از تصویب در صحن مجلس و تایید شورای نگهبان، اجرایی شود.
وی در پایان با تشكر از پیگیری‌ها و همكاری‌های قالیباف و سردار باقری گفت: آقای قالیباف و سردار باقری موجب شكل‌گیری یك كار موفق مشترك بین مجلس شورای اسلامی و ستاد كل نیروهای مسلح، پس از سال‌ها شدند. و انشالله این مسیر همكاری ادامه خواهد داشت.

دسترسی سریع