دستور ویژه رئیس‌جمهور برای خرید تضمینی برنج شمال­

استاندار مازندران گفت: رئیس جمهور برای خروج بازار عرضه و تقاضای برنج از ركود، 40 هزار میلیارد ریال اعتبار، به بخش خرید تضمینی این محصول اختصاص داد.

1402/11/07
|
14:18
|

استاندار مازندران گفت: رئیس جمهور برای حل مشكل شالیكاران مازندران و خروج بازار عرضه و تقاضای این محصول از ركود برای خرید تضمینی برنج‌های كشاورزان، 40 هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص داد.
سید محمود حسینی پور افزود: تخصیص این اعتبار روز‌های پایانی مراحل اداری را طی می‌كند و به زودی خرید تضمینی برنج كشاورزان مازندران آغاز خواهد شد.
او گفت: با آغاز خرید تضمینی برنج این محصول راهبردی كشور از ركود خارج خواهد شد و خرید و فروش آن رونق می‌گیرد.
استاندار مازندران گفت: یكی از برنامه‌های جدی مسوولان استان برای حمایت از برنج كاران آن است كه همانند گندم خرید تضمینی برنج هم سالانه در دستور كار دولت قرار گیرد.
حسینی پور با بیان اینكه در سال گذشته خرید تضمینی برنج در دستور كار دولت قرار گرفته بود، افزود: اگر 20 درصد برنج مازندران خریداری شود این محصول از ركود خارج خواهد شد.
او گفت: با توجه به مشكلات پیش آمده در بازار فروش برنج شالیكاران شمال كشور در 2 سال اخیر، به باور كارشناسان نگاه حمایتی رئیس جمهور به محصول برنج شمال كشور از ابتدای روی كار آمدن دولت سیزدهم نمایان بود و اقداماتی كه در این حوزه انجام شده است توانسته تا حدودی بخشی از دغدغه و مشكلات برنجكاران را برطرف كند.
طرح حمایتی خرید توافقی برنج در مازندران را می‌توان به عنوان از جمله دیدگاه مثبت دولت سیزدهم در رونق بخشیدن به كسب و كار شالیكاران استان‌های شمالی به ویژه مازندران دانست به طوریكه براساس این طرح خرید توافقی برنج‌های پرمحصول پس از هماهنگی و انجام تمهیدات لازم و عقد قرارداد با شالیكوبی داران و تشكل‌های صنفی معرفی شده از سوی اتحادیه شركت‌های تعاونی شالیكوبی داران و مشاركت اتحادیه تعاونی روستایی استان در سطح شهرستان‌های گلوگاه تا نور انجام شد.
همچنین در اوج زمان برداشت و عرضه برنج به بازار وزیر جهاد كشاورزی برای خرید برنج مازاد شالیكاران شمال دستور داد و طی اطلاعیه‌ای به شركت بازرگانی دولتی برای خرید برنج مازاد تولیدی ارقام پرمحصول از كشاورزان مازندرانی اقداماتی انجام شد.
براساس این ابلاغیه كشاورزان مازندرانی می‌توانستند برنج مازاد تولیدی ارقام پرمحصول خود شامل ندا و شیرودی را به مراكز تعیین شده اداره كل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران تحویل دهند.
از دیگر اقدامات دولت در این حوزه عرضه برنج طارم مازندران در بورس كالای ایران بود و یازدهم آبان ماه امسال چهارمین سال عرضه برنج طارم مازندران در بورس كالای ایران با حضور مدیران ارشد سازمان بورس كالا در محل سالن معاملاتی مركز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در شهرستان آمل به صورت رسمی انجام شد.
بنا به اظهارنظر كارشناسان امر عرضه برنج در بورس یكی از ابزار‌های جدید و مهم درحوزه بازرگانی برنج می‌تواند به بازار این محصول استان‌های شمالی كشور رونق دهد و كشاورزان می‌توانند برنج تولیدی خود را بدون دغدغه در بورس كالای ایران عرضه و فروش كنند.
نماد معاملاتی گواهی سپرده كالایی برنج سفید طارم مازندران است و این فرصت فراهم شد تا كشاورزان مازندرانی با عرضه برنج تولیدی خود بر اساس استاندارد‌های تعریف شده، گواهی سپرده دریافت كرده و محصول تولیدی خود را از طریق بورس به بازار عرضه كنند.
همچنین جلوگیری از واردات برنج در زمان برداشت این محصول در كشور از دیگر اقدامات برجسته دولت سیزدهم در این خصوص است. موضوعی كه وزیر اقتصاد و امور دارایی ششم آذر امسال در جلسه اشتغال و سرمایه گذاری مازندران در ساری به آن اشاره كرد و گفت كه واردات برنج در گمركات كشور مطرح نیست و شایعه است.
احسان خاندوزی همچنین به دیدگاه حمایتگرانه دولت سیزدهم به كشاورزان اشاره كرد و گفت كه برای حمایت از شالیكاران و باغداران مركبات این استان، استمهال وام از بانك كشاورزی در آینده نزدیك عملیاتی خواهیم كرد.
طبق اعلام رسمی جهاد كشاورزی مازندران امسال یك میلیون و 540 هزار و 198 تن شلتوك در استان تولید شد كه حدود 70 درصد آن از ارقام محلی طارم محلی و هاشمی بوده است.
مازندران حدود 42 درصد برنج مورد نیاز كشور را تامین می‌كند.

دسترسی سریع