رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی خبر داد: توزیع شیر در 62 هزار مدرسه كشور

رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی كشور با بیان اینكه توزیع شیر در 62 هزار مدرسه كشور انجام می‌شود، گفت: توزیع شیر در مدارس نیازمند ردیف اعتباری مستقل برای اجرای پایدار در راستای بهبود سلامت دانش‌آموزان است.

1402/11/07
|
11:54
|

محمداسماعیل مطلق با بیان اینكه توزیع شیر در مدارس پس از چهار سال وقفه، با دستور رئیس جمهور و پیگیری های معاون اول رئیس جمهور انجام شد اظهار داشت: توزیع شیر در مدارس با محوریت وزارت آموزش و پرورش و همچنین سازمان های غذا و دارو، استاندارد، هدفمندی یارانه ها، برنامه و بودجه و وزارتخانه های جهاد كشاورزی، بهداشت و دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در استان های كشور عملیاتی شد.
وی افزود: اجرا و تداوم این برنامه بر بهبود سلامت دانش آموزان، ارتقاء سطح یادگیری و بهره وری، پیشگیری از سوء تغذیه و فرهنگ سازی برای افزایش مصرف شیر در دانش آموزان برای تضمین سلامت كشور ضروری است.
مطلق تصریح كرد: برنامه توزیع شیر در مدارس پس از چند سال وقفه، در دولت مردمی عملیاتی شده و شور تازه ای به مدارس كشور آورده است و نظارت های بسیاری نیز بر كیفیت شیر توزیعی انجام می شود.
بیشتر بخوانید رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی كشور در ادامه گفت: امروزه صنایع لبنیات علی رغم مشكلات متعدد، با تمام توان در حال همكاری با مدارس هستند و ٦٢ هزار مدرسه و قریب به ٨ میلیون و ٥٠٠ هزار دانش آموز تحت پوشش قرار گرفته اند.
مطلق تصریح كرد: در این راستا دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی از طریق كمیته علمی و سیاستگذاری شیر مدارس در صدد رفع چالش های موجود بوده و خواستار تخصیص ردیف اعتباری مستقل برای اجرای پایدار برنامه شیر مدرسه در سال های آتی برای بهبود سلامت دانش آموزان و آینده سازان كشورمان است.
توزیع رایگان شیر در مدارس كه نویدبخش تقویت سلامت جسمی و ذهنی دانش‌آموزان است، پس از 6 سال توقف با اهتمام دولت سیزدهم در سال تحصیلی جدید محقق شد؛ ایده توزیع شیر در مدارس با زیرپوشش قرار دادن حدود 10 هزار دانش‌آموز در سال 79 آغاز شد و براساس این طرح، 70 نوبت شیر در طول سال تحصیلی در میان دانش‌آموزان توزیع می‌شد اما به مرور از میزان توزیع شیر در مدارس كاسته شد و در نهایت در سال 96 به بهانه كمبود منابع اعتباری، این طرح متوقف شد.
این توقف درحالی صورت گرفت كه كارشناسان تغذیه و مسئولان حوزه آموزش و سلامت معتقدند كه شیر می‌تواند نیازهای تغذیه‌ای كودكان و نوجوانان را تامین كند و اصرار دارند تا فرهنگ سازی مصرف شیر در بین دانش‌آموزان انجام شود؛ كارشناسان بر این باورند كه طرح توزیع رایگان شیر در مدارس می‌تواند از پوكی استخوان و كاهش متوسط قد دانش‌آموزان، پوسیدگی دندان، كاهش حافظه و كاهش ابتلا به سرطان جلوگیری كند و سبب تقویت پوست و مو، افزایش حجم ماهیچه و كاهش استرس شود.
بر این مبنا از مهر بحث تامین اعتبارات توزیع شیر رایگان در دستور كار دولت قرار گرفت و هشتم آبان ماه دولت در مصوبه ای وزارت آموزش و پرورش را مكلف كرد شیر رایگان میان دانش‌آموزان ابتدایی (اول تا ششم) را به صورت 2 روز در هفته و تا سقف 75 روز در هر سال تحصیلی تا اعتبار 3 هزار و 800 میلیارد تومان از محل اعتبارات مربوطه اجرایی كند.

دسترسی سریع