آغاز اجلاس وزرای امورخارجه حاشیه خزر در مسكو

دوازدهمین اجلاس وزیران امورخارجه پنج كشور ساحلی خزر، از صبح امروز در تالار تشریفات وزارت امورخارجه روسیه كار خود را آغاز كرد.

1402/09/14
|
18:15
|

وزیر امور خارجه كشورمان كه بامداد سه‌شنبه در راس هیاتی برای شركت در این نشست وارد مسكو شده است، تقویت همكاری‌های اقتصادی و تجاری بین پنج كشور ساحلی را از اهداف مهم برگزاری این اجلاس برشمرد.
حسین امیرعبدالهیان گفت: علاوه بر مذاكرات پنج‌جانبه وزیران خارجه كشور‌های حاشیه دریای خزر، درباره موضوع فلسطین و راهكار‌های توقف فوری جنایات صهیونیست‌ها مذاكره خواهیم داشت.
وی با اشاره به ملاقات‌های خود با برخی همتایان شركت‌كننده در این اجلاس اظهار داشت: در دیدار دوجانبه با سرگئی لاوروف وزیرامورخارجه روسیه، آخرین توافقاتی كه بین روسای جمهور دو كشور در سال گذشته انجام شده، پیگیری خواهد شد.
نخستین تلاش برای مذاكره درباره دریای خزر پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، به ابتكار جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس اكو به میزبانی تهران در بهمن ماه سال 1370 انجام شد.
آغاز اجلاس وزرای امورخارجه حاشیه خزر در مسكوآغاز اجلاس وزرای امورخارجه حاشیه خزر در مسكوآغاز اجلاس وزرای امورخارجه حاشیه خزر در مسكوآغاز اجلاس وزرای امورخارجه حاشیه خزر در مسكو
تاكنون شش نشست در سطح سران و یازده نشست در سطح وزرای امورخارجه كشور‌های حاشیه دریای خزر برگزار شده است.
نتیجه این نشست‌ها، اسناد گوناگون پنج‌جانبه در قالب اعلامیه، بیانیه مشترك، كنوانسیون، موافقتنامه و پروتكل در موضوعات سیاسی، حقوقی، اقتصادی، تجاری، امنیتی، حمل و نقلی، كشتیرانی، ماهیگیری و زیست‌محیطی منعقد یا صادر شده است. این اسناد چارچوب حقوقی همكاری و مسئولیت‌مشترك و جمعی كشور‌های ساحلی را معین می‌كنند.
این حجم از اسناد، تنوع در موضوع و محتوا در حوزه دریای خزر، در مقایسه با سایر پهنه‌های دریایی جهان، از جمله در خلیج‌فارس و دریای عمان، بی‌سابقه است.
سران كشور‌های حاشیه دریای خزر تاكنون شش بار گردهم آمده‌اتد، از جمله عشق‌آباد تركمنستان در تاریخ چهارم اردیبهشت‌ماه 1381، تهران در تاریخ 24 مهرماه 1386، باكو آذربایجان در تاریخ 27 آبانماه سال 1389، آستراخان روسیه در تاریخ 7 مهرماه 1392، آكتائو قزاقستان در تاریخ 21 مردادماه سال 1397، و اجلاس سران در شهر عشق‌آباد تركمنستان كه در تاریخ 8 تیرماه 1401 برگزار شد.
اجلاس وزرای امورخارجه كشور‌های ساحلی دریای خزر یكی دیگر از سطوح مذاكراتی درباره مسائل این دریا به شمار می‌رود.
نشست‌های وزیران امورخارجه بنابر ضرورت، هرسال برگزار شده است. این نشست‌ها به ویژه پیش از برگزاری اجلاس سران، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وزرای امورخارجه پنج كشور ساحلی خزر از نخستین نشست در سال 1375 تاكنون 11 بار در قالب پنج‌جانبه دیدار و گفتگو كرده‌اند.
آخرین دیدار وزرای خارجه حاشیه دریای خزر در هفتم تیرماه سال 1401 در شهر عشق‌آباد تركمنستان برگزار شد.
همكاری در حوزه شیلات، محیط زیست، بنادر و دریانوردی، همكاری در حوزه اقتصادی و تجاری در قالب همایش اقتصادی خزر، همكاری بین دانشگاه‌های دولتی كشور‌های ساحلی، همكاری در حوزه آب و هواشناسی، همكاری در زمینه تحقیقات علمی و نیز همكاری در زمینه گردشگری و فرهنگی از جمله نتایج ملموس مذاكرات و نشست‌های وزرای خارجه در سال‌های گذشته بوده است.

دسترسی سریع