دولت و مجلس برای تأمین منابع دست در جیب مردم نمی‌كنند

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: باید به منابع توجه كنیم و نباید برای تأمین منابع، دست در جیب مردم كنیم كه مجلس و دولت به این موضوع توجه دارند.

1402/09/14
|
18:15
|

به نقل از خانه ملت، دكتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترك مجلس و دولت كه با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، اعضای كابینه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز مجلس برگزار شد، ضمن تشكر و قدردانی از رئیس جمهور و اعضای كابینه دولت سیزدهم برای حضور در این جلسه، گفت: یكی از ویژگی‌های این دولت این است كه در مناسبت‌های مختلف در مجلس حضور پیدا كرده است كه از این باب تشكر ویژه داریم.
دكتر قالیباف در ادامه با اشاره به سخنان رئیس جمهور عنوان كرد: امروز همدلی و همكاری بین دولت و مجلس یك ضرورت و وظیفه است كه خواست رهبر معظم انقلاب و مردم در شرایط و مشكلات امروز است و البته همینطور هم است و حتماً كسانی هستند كه دوست داشته باشند اختلاف سلیقه و مباحثه كارشناسی را به اختلاف میان قوا تبدیل كنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تأكید كرد: هرگز چنین چیزی (اختلاف میان قوا) در جبهه انقلاب اتفاق نخواهد افتاد چرا كه ما وظیفه‌ای جز این نداریم كه به آن عمل كنیم. از سوی دیگر هم دوستان من در مجلس شاهدند كه این موضوع را وظیفه دینی و اخلاقی خود در مجلس می‌دانم
وی در ادامه با بیان اینكه این نشست در مقطع خاص زمانی شكل گرفته، یادآور شد: یاد شهید مدرس (ره) به جا و حتمی از دلایل تشكیل این نشست است، اما از جهت بین‌المللی و به خصوص جهان اسلام با یك فاجعه بزرگ و جنایت‌بار از سوی آمریكا و رژیم صهیونیستی روبرو هستیم كه باید نسبت به آن حساس باشیم چرا كه موضوعی نیست كه به راحتی از كنار آن عبور كنیم و باید بدانیم كه هم اكنون در شرایط خطیری قرار داریم.
دكتر قالیباف با بیان اینكه در حال حاضر لایحه برنامه هفتم در حال طی كردن مراحل نهایی است كه در شورای نگهبان قرار دارد، عنوان كرد: همانطور كه از ابتدای تنظیم این لایحه شاهد بودید، در زمان تدوین آن در دولت و تصویب در صحن با در نظر گرفتن ملاحظات و صورت دادن به مباحثات تخصصی كار را پیش برده و با اتفاق نظر در كمیسیون و صحن، احكام برنامه را بررسی كردیم كه در ادامه كار به زودی نهایی خواهد شد.

رئیس نهاد قانونگذاری كشورمان بر همین اساس تصریح كرد: اكنون در اول كار قرار داریم و امروز نیز رئیس جمهور محترم لایحه بودجه اولین سال برنامه را تقدیم مجلس كردند یعنی 20 درصد كار انجام شد لذا در حال حاضر باید گام اول را برداریم و بدانیم كه كار امروز كشور فقط اداره كردن نیست بلكه باید در كنار خوب اداره كردن، باعث تحقق تحول نیز شویم كه خواسته رهبر معظم انقلاب، مردم و یكایك ما است كه باید آن را دنبال كنیم و در مسیر آن پیش برویم.

وی در ادامه با بیان اینكه راه رسیدن به تحول این است كه قانون برنامه هفتم را میثاق ملی بدانیم، گفت: باید عهد كنیم خارج از برنامه اقدامی نكنیم. ما نیازمند تأمین منابع لازم برای اجرای احكام برنامه هستیم و هرچه اصل 75 قانون اساسی را رعایت كنیم باز هم فعالیت‌ها نیازمند منابع بوده و راهی جز این نیست. برای تأمین منابع نیز دولت و مجلس باید در اوج همكاری باشند و نباید با دست در جیب مردم كردن آن را تأمین كنیم كه البته دولت و مجلس فعلی تمام تلاش خود را در این زمینه كرده و تا كنون دست در جیب مردم نكرده‌اند.
دكتر قالیباف در ادامه با اشاره به ناترازی كه در برخی حوزه‌ها مانند انرژی وجود دارد كه تهدیدی بزرگ است، ابراز داشت: باید در نظر داشت كه همینجا هم بزرگ‌ترین فرصت ما برای تأمین منابع محسوب می‌شود كه هم مردم از آن منفعت ببرند و هم دولت از این طریق بتواند با تأمین منابع، پروژه‌های خود را پیش ببرد.
رئیس قوه مقننه ادامه داد: از سوی دیگر باید توجه داشت كه در نگاه مولدسازی بنا نیست همه پروژه‌های نیمه تمام را تمام كنیم بلكه ممكن است دنبال كردن برخی از آن‌ها ضرورت نداشته باشد از این رو نماینده‌ها و وزارتخانه‌ها نباید برای اتمام هر پروژه‌ای فشار بیاورند بلكه باید آن‌ها را اولویت بندی كنند.
دكتر قالیباف در پایان سخنان خود با تأكید بر اینكه ضمن تأمین منابع باید آن‌ها را جایی سرمایه‌گذاری كنیم كه برگشت آورده داشته باشد، خاطرنشان كرد: بنده با تجربه‌ای كه دارم بر این باورم اگر به قانون برنامه‌ای كه میثاق ملی همه ما است توجه كرده و برای اجرای احكام آن هماهنگ باشیم، قطعاً آنقدر منابع در كشور داریم كه برای تأمین منابع مشكل پیدا نكنیم و خواهید دید به فضل‌الهی با برنامه هفتم روز به روز از مشكلات اقتصادی مردم كاسته شده و به ثبات اقتصادی می‌رسیم تا آینده‌ای با افقی روشن نزد ملت عزیز و جوانان داشته باشیم.
در نشست صمیمانه مجلس و دولت كه به‌مناسبت هفته مجلس برگزار شد داود منظور، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور و محمدرضا فرزین رئیس كل بانك مركزی به نمایندگی از دولت و حمیدرضا حاجی بابایی رئیس كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پور ابراهیمی رئیس كمیسیون اقتصادی، احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم، احمد راستینه هفشجانی نماینده مردم شهركرد و بن سامان و احمد حسین فلاحی نماینده مردم همدان و فامنین به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی نكات و پیشنهادات خود مطرح كردند.

دسترسی سریع