پیوند ایران و عراق مثال‌زدنی و بی‌نظیر است

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با نایب رئیس مجلس عراق گفت: پیوند ایران و عراق مثال‌زدنی و بی‌نظیر است.

1402/09/13
|
09:38
|

محمد باقر قالیباف در این دیدار با بیان اینكه بی‌شك روابط دوجانبه ایران و عراق تأثیر بسیار عمیقی در روابط كشورهای منطقه اعم از كشورهای اسلامی، عربی و غیرعرب خواهد داشت، افزود: به یقین توسعه روابط برای تبادل انرژی، ترانزیت، گسترش ارتباطات زمینی و ریلی بسیار حیاتی و اساسی است.
پیوند ایران و عراق مثال‌زدنی و بی‌نظیر است
رئیس قوه مقننه گفت: هر قدر ارتباطات عمیق سیاسی و اقتصادی، همچنین هماهنگی‌های امنیتی میان ایران، عراق، سوریه و لبنان افزایش یابد در تحقق این اهداف بسیار مهم و اثرگذار است.
قالیباف با بیان اینكه لایروبی اروند برای توسعه حمل و نقل دریایی به ویژه میان خرمشهر و بصره بسیار حائز اهمیت است و شاهراه مهمی به شمار می‌آید، گفت: یكی از نكاتی كه باید در توافقات به آن توجه شود مسئله حمل و نقل جاده‌ای تا زمان گسترش ارتباطات ریلی است چراكه اگر حمل و نقل باری به صورت یكسره انجام شود، ضمن كاهش هزینه‌ها، حجم انتقال بار نیز بیشتر خواهد شد.
در این دیدار نایب رئیس مجلس عراق هم گفت: روابط برادرانه و دیرینه میان دو كشور در تمامی زمینه‌ها به ویژه بین نمایندگان عراق و مجلس شورای اسلامی ایران برقرار است از این رو ضمن خرسندی از روابط موجود، خواستار تحكیم و گسترش این روابط در تمامی حوزه‌ها هستیم.
محسن المندلاوی با اعلام آمادگی برای تشكیل گروه مشترك پارلمانی میان دو كشور در تمامی حوزه‌ها ازجمله اقتصادی، سرمایه‌گذاری و فرهنگی، افزود: امیدواریم یادداشت تفاهم‌نامه‌ای را میان مجلس شورای اسلامی و مجلس نمایندگان عراق در این سفر به امضا برسانیم، ضمن آنكه مجلس نمایندگان و دولت عراق نقش بسیار فعالی در این دوره ایفا می‌كنند.

دسترسی سریع