ارائه گزارش ساخت واحد‌های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر

گزارشی از آغاز به كار ساخت واحد‌های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر در دومین نشست كارگروه توسعه نیروگاه‌های اتمی برای تولید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای به ریاست معاون اول رئیس جمهور، ارائه شد.

1402/09/07
|
17:42
|

دومین نشست كارگروه توسعه نیروگاه‌های اتمی برای تولید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار و گزارشی از آغاز به كار ساخت واحد‌های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر در مهر امسال، پس از 5 سال وقفه به ارزش 23 هزار و 800 میلیارد تومان، ارائه شد.
ساخت واحد‌های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر
محمد مخبر در این نشست، ساخت نیروگاه‌های اتمی را گامی مهم و ضروری در جهت تأمین برق پایدار كشور دانست و گفت: توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای، حركتی برای رسیدن به ایران قوی است و همه دستگاه‌ها باید پشتیبانی‌های لازم را برای تحقق این برنامه انجام دهند.
معاون اول رئیس جمهور، تصریح كرد: احداث 20 هزار مگاوات نیروگاه برق اتمی كه مورد تاكید رهبر معظم انقلاب است، از مولفه‌های اقتدار كشور و مصداق بارز اثرگذاری توسعه صنعت هسته‌ای در ارتقای خدمت‌رسانی به مردم و تامین برق مورد نیاز كشور است.
وی افزود: علاوه بر این، احداث نیروگاه برق اتمی از جهت تامین سلامت، امنیت غذایی، امنیت دارویی، ارتقای علمی در كشور، دارای نقش و اهمیت فراوان است و به لحاظ اقتصادی نیز اثرات مثبت و سازنده‌ای برای كشور دارد، زیرا طبق گزارش‌های ارائه شده، هر نیروگاه هزارمگاواتی اتمی می‌تواند حدود یك میلیارد یورو در سال، صرفه‌جویی اقتصادی در مصرف سوخت‌های فسیلی داشته باشد.
مخبر بر لزوم تدوین طرحی جامع برای احداث 20 هزار مگاوات نیروگاه اتمی مبتنی بر آمایش سرزمین تاكید كرد و گفت: لازم است وزارتخانه‌های نیرو و سازمان انرژی اتمی، جلساتی مشترك برگزار و طرحی جامع برای احداث 20 هزار مگاوات نیروگاه اتمی تدوین كنند، به نحوی كه همه جوانب و ابعاد مختلف آن بر حسب نیاز‌ها و اولویت‌های كشور مشخص باشد و از اجرا و تحقق این هدف‌گذاری در میان مدت، اطمینان خاطر پیدا كنیم و بتوانیم دانش فنی لازم را برای ساخت نیروگاه‌های آینده در داخل كسب كنیم.
معاون اول رئیس جمهور، ادامه داد: به طور كلی، توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و احداث نیروگاه‌های اتمی، اقدامی ضروری، پر فایده و سودمند برای كشور است و در اولویت‌های دولت سیزدهم قرار دارد، زیرا با آزادسازی سوخت‌های فسیلی می‌تواند ضمن بازگشت سرمایه‌گذاری، درآمد‌های ثانویه بسیاری نیز برای كشور به همراه داشته باشد.
در این نشست كه وزرای نیرو و امور اقتصادی و دارایی نیز حضور داشتند، رئیس سازمان انرژی اتمی، گزارشی از روند پیشرفت مصوبات جلسه گذشته و وضعیت آغاز به كار ساخت واحد‌های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر در مهر امسال، پس از 5 سال ركود مطلق، ارائه و تاكید كرد: هم اكنون 3 هزار نیرو به‌طور شبانه‌روزی در حال كار بر روی این طرح هستند.
گفتنی است، پس از بحث و تبادل نظر درباره مسائل مطرح شده، تصمیماتی برای تامین اعتبارات لازم، رفع موانع پیش رو، تسریع در ساخت واحد‌های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر و همچنین، برنامه‌ریزی برای گسترش ظرفیت خطوط انتقال برق تا زمان افتتاح این واحد‌ها، اتخاذ شد.

دسترسی سریع