درمان پوكی استخوان با كلسیم نانویی ایرانی

پژوهشگران یك شركت دانش بنیان با استفاده از فناوری دارو رسانی« لیپوزمال» موفق شدند با استفاده از مكمل نانویی ایرانی، پوكی استخوان را درمان كنند.

1402/09/05
|
07:19
|

به نقل از ستاد نانو، دكتر فرهاد بخشی، مدیرعامل این شركت دانش بنیان، مكمل نانویی این شركت را در درمان پوكی استخوان بسیار موثر می‌داند.
به گفته وی، یكی از سكوهای تولید نان ودارو استفاده از فناوری لیپوزمال است، یعنی دارو در داخل لیپوزم قرار می‌گیرد. در چنین فرمولاسیون، دارو وارد معده می‌شود بدون این كه بدن به دارو حمله كند، وارد روده می‌شود و در آنجا باز می‌شود. یكی از نمونه‌های بارز كاربرد این فناوری، آهن است كه این ماده درون لیپوزوم قرار می‌گیرد و در روده باز می‌شود تا كمترین مشكل را برای بدن ایجاد نماید. در برخی افراد، استفاده از آهن موجب بروز مشكلات گوارشی می‌شود در حالی كه در فرمولاسیون لیپوزمال این مسائل وجود ندارد.»
این دانش‌ آموخته رشته دكتری مهندسی پزشكی دانشگاه امیركبیر افزود: «ما در كسب و كار خودمان ابتدا در بخش كلسیم ورود كردیم، چرا كه پوكی استخوان یك مشكل رایج در كشور ما است.
براساس امار بیش از یك سوم از بانوان دچار مشكل پوكی استخوان هستند و این رقم در مردان بیست درصد است. معمولا زمانی فرد از پوكی استخوان مطلع می‌شود كه برای درمان فرصت زیادی ندارد. در چنین شرایطی یك شكستگی موجب بستری شدن بیمار می‌شود.
آنچه كه ما انجام دادیم این بود كه از فناوری‌نانو برای ایجاد مكمل كلسیم استفاده كردیم. ابعاد كپسول دارو به یك پنجم كپسول‌های مكمل موجود در بازار كاهش پیدا كرد در نتیجه بلع دارو ساده‌تر شد.
همچنین جذب و اثربخشی مكمل بهبود قابل توجهی پیدا كرد. ما افرادی را داشتیم كه 70 ساله بودند، دو سال بود كه پوكی استخوان آن‌ها بهبود پیدا نكرده بود و حتی بدتر شده بودند. استفاده شش ماهه از این محصول مكمل كلسیم نانویی، به درمان پوكی استخوان این افراد كمك كرد.
در تست‌های سنجش پوكی استخوان سه منطقه سبز، زرد و قرمز وجود دارد. قرمز ناحیه‌ای است كه پوكی استخوان وجود دارد، زرد جایی است كه درد استخوانی می‌تواند باشد و ناحیه سبز، بخش نرمال استخوانی است.
بیمار‌انی كه از این مكمل‌های نانویی كلسیم استفاده می‌كنند، از ناحیه قرمز خارج شده و وارد ناحیه زرد و حتی در بخش سبز قرار می‌گیرند.
این نتایج یك پیشرفت قابل توجه در حوزه مكمل‌های كلسیم بود. در واقع افراد با سنین بالا امیدوارم می‌شوند كه با یك زمین خوردن ساده، دچار شكستگی و مشكلات جدی نشوند.»
این شركت برای محصولات سوسپانسیون نانو میله‌های منیزیم هیدروكسی آپاتیت كربناته و پودر نانومیله‌های منیزیم هیدروكسی آپاتیت كربناته گواهی نانومقیاس دریافت كرده است.

دسترسی سریع