مرحله دوم فرودگاه امام بزرگترین طرح بعد از انقلاب اسلامی

وزیر راه و شهرسازی گفت: اجرای عملیات مرحله دوم شهر فرودگاهی امام خمینی بزرگ‌ترین طرح عمرانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.

1402/09/04
|
13:53
|

مهرداد بذرپاش در مراسم عملیات عمرانی فاز 2 شهر فرودگاهی امام خمینی با اشاره به خبر آتش بس كه آبی برآتش قلب ملت ایران بود، گفت: وزارت راه نقش مهمی در پیشرفت كشور دارد، هر سفری كه به كشور‌های منطقه‌ای داشتم كشوری نیست از ظرفیت بزرگ ترانزیتی و كریدوری ایران حرفی به میان نیاورد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به كلان طرح ایران راه ادامه داد: باید در حوزه سخت افزار زیر ساخت‌های بیشتری مانند ساخت فرودگاه و جاده و در حوزه نرم افزار مانند ترانزیت تسهیل عبور و مرور مرزی در بخش‌های دریایی هوایی ریل و جاده فراهم كنیم.
بذر پاش افزود: ساخت فاز دوم كه در گذشتگان پیگیر آن بودند در جهت كلان پروژه ایران راه است و اگر در جا‌هایی سرعت مان كند است به دلیل كمبود بودجه یا دلایل دیگر است.
وی تاكید كرد: فرآیند كاهش محدودیت پروازی در فضای هوایی كشور را پیگیری كردیم چرا كه پیام امنیت را به دنیا مخابره می‌كند توسعه ناوگان هوایی در دستور كار است.
وی با بیان اینكه این طرح به عنوان بزرگ‌ترین طرح بعد از انقلاب است بیان كرد: اگر دقیق درست و باسرعت تصمیم بگیریم و اجرا كنیم شاهراه شمال و جنوب و شرق به غرب درآمدی به اندازه فروش نفت به همراه خواهد داشت.
بذرپاش تصریح كرد: تمام ظرفیت شركت‌های دانش بنیان را به كار گرفتیم و باید نهایت استفاده را از ظرفیت بخش خصوصی داشته باشیم.
وزیر راه و شهرسازی یاداور شد: عملیات اجرایی این طرح با اعتبار 2/5میلیارد دلار امروز آغاز می‌شود.
وی افزود: فاز دوم فرودگاه با ظرفیت 35 میلیون مسافر خواهد بود اگر ظرفیت ترمینال یك و ترمینال سلام را با فاز دوم در نظر بگیریم، سالانه با ظرفیت 50 میلیون مسافر در سال روبه رو خواهیم شد.
با سفر معاون اول یك شركت چینی این طرح به امضا رسید.

دسترسی سریع