افزایش 18 درصدی حقوق كاركنان دولت در بودجه 1403

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: در لایحه بودجه 1403 در بخش حقوق و دستمزد نیز رشد حقوق كاركنان دولت 18 درصد و بازنشستگان 20 درصد نسبت به امسال پیشنهاد شده است.

1402/09/01
|
06:49
|

،سید احسان خاندوزی امروز در نشست خبری به برخی از ارقام مهم لایحه بودجه 1403 اشاره كرد و گفت: با توجه به تغییر در آئین‌نامه داخلی مجلس، امسال دولت مكلف بود در دو مرحله بودجه را تقدیم مجلس كند.
سخنگوی اقتصادی دولت افزود: امروز در آخرین روز آبان‌ماه، در نامه‌ای لایحه بودجه تقدیم مجلس خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به اینكه هدف اصلی دولت كنترل تورم است، در تدوین لایحه بودجه 1403 تلاش شد تا ارقام درآمدی بودجه به صورت واقع‌بینانه و قابل تحقق تنظیم شود.
رشد 18 درصدی منابع بودجه عمومی سال 1403
خاندوزی افزود: در لایحه بودجه 1403 مجموع رشد منابع بودجه عمومی دولت قریب به 18 درصد نسبت به بودجه سال جاری است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در هدف دوم به دنبال افزایش سهم درآمدهای پایدار و كاهش سهم فروش نفت در بودجه بودیم.
افزایش 18 درصدی حقوق كاركنان دولت در بودجه 1403
رشد 18 درصدی حقوق كاركنان دولت
وی ادامه داد: در بخش حقوق و دستمزد نیز رشد حقوق كاركنان دولت 18 درصد و بازنشستگان 20 درصد نسبت به امسال پیشنهاد شده است.
خاندوزی تصریح كرد: در مجموع با افزایش درآمدهای پایدار و كاهش هزینه‌ها، كسری تراز عملیاتی بودجه پیشنهادی سال آینده نسبت به سال جاری از 457 هزار میلیارد به 307 هزار میلیارد تومان كاهش پیدا كرده است.
وی در خصوص تقدیم بودجه به مجلس توضیح داد: با توجه به عدم اتمام بررسی برنامه هفتم توسعه در مجلس، امروز مرحله اول یعنی كلیات بودجه به همراه نامه رسمی رئیس‌جمهور به مجلس تقدیم می‌شود و همان‌طور كه سخنگوی دولت اعلام كرد، رئیس‌جمهور به زودی در صحن مجلس حاضر شده و توضیحاتی را پیرامون لایحه بودجه 1403 ارائه خواهد كرد.
سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه گفت: دولت سیزدهم پای وعده خود برای ایجاد شفافیت ایستاده است؛ به طوری كه در حال دیدن ثمره شفافیت صورت‌های مالی شركت‌های دولتی و بیرون آمدن آنها از تاریكخانه اقتصاد هستیم.
افزایش 18 درصدی حقوق كاركنان دولت در بودجه 1403
انتشار 2000 صورت مالی شركت‌های دولتی
وی افزود: امسال حدود 1000 شركت صورت‌های مالی خود را منتشر كرده‌اند، كه امیدواریم تا پایان سال ركورد بی سابقه 2000 صورت مالی شركت‌های دولتی و بخش عمومی كشور را در كدال منتشر كنیم و بانك‌های دولت و شركت‌های زیرمجموعه دولت از این قبیل هستند.
وزیر اقتصاد همچنین اظهار كرد: در خصوص بانك‌های دولتی از مجموع 12 بانكی كه دولت سهامدار است، در سال 97 یك بانك سود خالص شناسایی كرده و بقیه بانك‌های تحت مدیریت دولت در عملكرد یك ساله خود زیان تولید كردند.
وی افزود: در سال گذشته تمام بانك‌های تحت مدیریت دولت غیر از یك بانك سودآور شدند و امیدواریم این بانك باقیمانده نیز در پایان سال جاری وارد آستانه سودآوری شود.
خاندوزی تصریح كرد: زیان خالص این بانك‌ها در سال 1400 معادل 5,500 میلیارد تومان بود كه در پایان سال گذشته به حدود 75 هزار میلیارد تومان سود خالص رسیده است كه نشانگر بهبود شاخص‌های عملكرد، مدیریت منضبط، كاهش ریخت و پاش‌ها است.
سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینكه در مورد شركت‌های دولتی نیز با اصرار دو ساله دولت منجر به اصلاح عملكرد شركت‌ها شده است، اضافه كرد: از مجموع 289 شركت دولتی كه صورت مالی منتشر كرده‌اند 183 شركت نسبت به سال گذشته افزایش سود داشته، 48 شركت از زیان دهی خارج شده‌اند، 123 شركت نیز از زیان انباشته خود كه سال‌های قبل روی هم زیان ده بوده یا كاسته شده یا صفر شده است.
جزئیات سود دهی 711 شركت بخش عمومی
وی افزود: از 711 شركت بخش عمومی، 376 شركت افزایش سود داشته‌اند و 70 شركت زیان ده نیز سال 1401 از زیان دهی خارج و 470 شركت از زیان انباشته خود كاسته یا به مرحله سود انباشته رسیده‌اند.
خاندوزی ادامه داد: مجموعاً عملكرد مدیریتی شركت‌ها، حاكی از این است كه شفافیت مالی و اصرار دولت بر انضباط و پاسخگو كردن مدیران شركت‌های دولتی مثل چوب ادب كننده منجر به اصلاح رویه‌ها و پنهان كاری‌ها شده است.
سخنگوی اقتصادی دولت همچنین گفت: با توجه به اینكه دستور مقام معظم رهبری این است كه شریان‌های اقتصادی رژیم اشغالگر قدس از سوی كشورهای اسلامی محدود و قطع شود، لیستی را وزارت امور خارجه به وزارت صمت ارسال كرده است.
وی افزود: وزارت صمت نیز لیست مذكور را به سازمان توسعه تجارت ایران ابلاغ كرده و امروز به گمرك ایران ارسال می‌شود و انتشار عمومی آن نیز انجام خواهد شد.
سیداحسان خاندوزی امروز (سه‌شنبه، 30 آبان‌ماه) در نشست خبری با اشاره به سرفصل‌های لایحه بودجه سال 1403 اظهار كرد: در این لایحه، سهم درآمدهای پایدار دولت نسبت به امسال بیشتر شده است، همچنین تلاش شده هزینه‌های جاری و عمرانی به نحوی مدیریت شود كه كمترین ناترازی را شاهد باشیم.
قیمت 65 یورویی نفت در بودجه
سخنگوی اقتصادی دولت تصریح كرد: صادرات نفت خام در لایحه بودجه سال آینده، روزانه یك میلیون و 350 هزار بشكه به قیمت 65 یورو به ازای هر بشكه در نظر گرفته شده است.
مردم نباید تاوان ناكارآمدی یك بانك را بدهند
سخنگوی اقتصادی دولت در خصوص سهم بانك آینده در افزایش پایه پولی و اضافه برداشت این بانك گفت: در مورد بانك‌های ناتراز از جمله بانك آینده، امسال بانك مركزی برنامه بسیار دقیقی كتباً ابلاغ كرده و امیدوار هستیم كه مسیر سال‌های گذشته كه بر روی هم انباشت شده و اضافه برداشت‌های مستمر را رقم زده است، در سال 1402 متوقف شود.
وی افزود: دولت در قدم اول تلاش كرد كه صورت‌های مالی تعیین تكلیف نشده بانك آینده را تعیین تكلیف كند و با توجه به مسئولیتی كه به وزارت اقتصاد برای برگزاری مجامع این بانك داده شده بود، صورت‌های مالی تأیید نشده از سوی حسابرس را تهیه و در مجمع مصوب كند.
خاندوزی ادامه داد: در مورد اعضای هیأت مدیره بانك نیز با توجه به پایان مهلت قانونی، اعضای هیأت مدیره جدید معرفی شده‌اند.
وی تصریح كرد: همچنین با توجه به تصویب قانون جدید بانك مركزی كه اختیارات ویژه ای را برای حل مساله بانك‌های ناتراز در اختیار بانك مركزی قرار می‌دهد، انشاالله شاهد این باشیم كه این روند متوقف شود؛ دولت هم بنای تسامح ندارد و مردم نباید تاوان ناكارآمدی یك بانك را بدهند.
اصلاح طرح یارانه بنزین برای همه
سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی درباره اجرای طرح بنزین برای همه گفت: با توجه به اینكه شركت‌های زیرمجموعه وزارت نفت كه درگیر این طرح بودند، در خصوص شیوه اجرا و توسعه این الگو به سایر مناطق كشور ملاحظاتی داشتند، طرح حدود یكسال است كه متوقف شده و در مراحل اصلاح و تكمیل است تا مجدداً در ستاد اقتصادی دولت مطرح شود و تا امروز به ستاد اقتصادی نیامده است.
خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره اینكه گفته می‌شود در روزهای اخیر منابع ارزی ایران در عراق آزاد شده است، بیان كرد: بلوكه شدن ارزها، حداقل بین ایران و عراق معنای دقیقی ندارد؛ چون ارزهای ما بلوكه نشده بود بلكه فرایند وصول و دسترسی بانك مركزی به آن دچار مشكل مقطعی شده بود و با توافق بین دولت ایران و عراق آن موانع مرتفع شده است.
وی افزود: واردات كالاهای اساسی كشور در كمتر از 15 روز از طریق بانك عراقی پرداخت حواله شده و بخشی از منابع به بانك عمانی منتقل شده و واردات انجام گرفته است. این منابع تحت اختیار و كنترل بانك مركزی است.
11 هزار خودرو وارد شده یا در آستانه ورود به كشور است
وزیر اقتصاد در مورد واردات خودرو گفت: عدم تولید كافی خودرو متناسب با نیاز بازار طی سال‌های پایانی دهه 90 تشدید شد.
وی افزود: تلاش دولت سیزدهم از ابتدا این بود كه تولید را به بالای یك میلیون دستگاه خودرو در سال برساند و كه این هدف در سال گذشته محقق شد و امیدواریم امسال بیش از سال گذشته شاهد رشد تولید خودرو باشیم.
خاندوزی تصریح كرد: در هفت ماهه اول سال جاری، تولید انواع خودرو نسبت به هفت ماهه مشابه سال قبل 22 درصد رشد داشته و 626 هزار دستگاه انواع خودرو تولید شده است.
وی ادامه داد: تولید خودروی سواری 19 درصد، وانت 47 درصد، كامیون كامیونت و كشنده‌ها 35 درصد در 7 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است و امیدواریم ناترازی عرضه و تقاضای خودرو كه به افزایش قیمت‌ها منجر شده، برطرف شود.
وزیر اقتصاد گفت: همچنین از ابتدای برقراری واردات خودرو تا به امروز 11 هزار دستگاه خودرو یا وارد شده یا در آستانه ورود به كشور است كه مسیرهای تشریفات قانونی را برای ترخیص گمركی طی می‌كند.
سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه اظهار كرد: میانگین سرمایه گذاری خارجی معتبر در طول دولت سیزدهم، 3 برابر میانگین سرمایه گذاری خارجی 9 سال قبل از دولت سیزدهم است.
بیشترین سرمایه گذاری در ایران توسط روسیه، امارات و چین
وی افزود: روسیه، امارات و چین در صدر كشورهایی هستند كه بیشترین سرمایه گذاری را در اقتصاد ایران داشته‌اند.
خاندوزی در مورد وضعیت جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی، گفت: به موازات پیشرفت تبادلات با كشورهای همسایه، تاكید رئیس جمهور این است كه باید منافع اقتصادی حاصل از دیپلماسی پیگیری شود و به همین دلیل تدابیر متعددی در حوزه تجارت و سرمایه گذاری صورت گرفته است.
وی افزود: در این راستا به عنوان مشوق برای سرمایه گذاران خارجی، اعطای اقامت طولانی مدت و كاهش مبلغ سرمایه گذاری از 250 هزار دلار به 100 هزار دلار، مصوبه واردات طلا و فلزات گرانبها به عنوان بخشی از سرمایه خارجی در نظر گرفته شده و در عین حال، كانال‌های ورود سرمایه خارجی نیز تسهیل شده است.
خاندوزی ادامه داد: در عین حال نرخ ارز مورد عمل برای سرمایه گذاران خارجی با كمك بانك مركزی و سازمان سرمایه گذاری خارجی اصلاح و ابلاغ شد.
وی گفت: تخفیف مالیاتی برای شركت‌ها نیز در نظر گرفته شد تا مطالبات سرمایه گذاران خارجی از محل ارز شركت‌های مشترك ایرانی پرداخت شود و این بخش از رفع تعهد ارزی صادركنندگان معاف شد. همچنین اعطای تخفیف به سرمایه گذاران خارجی در پرداخت عوارض گمركی ماشین آلات وارداتی نیز در حال انجام است.
سخنگوی اقتصادی دولت افزود: راه اندازی درگاه ملی آژانس تشویق سرمایه گذاری خارجی به زبان لاتین برای اولین بار اقدام مهم دیگری است كه به انجام رسیده است.
جذب 9 میلیارد دلار سرمایه خارجی
وی اضافه كرد: ثمره اقدامات مذكور این است كه از ابتدای شروع به كار دولت تا پایان مهر امسال، 8 میلیارد و 984 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی معتبر جذب شده است؛ معتبر به این معنا كه شاهد شروع به كار سرمایه گذار خارجی هستیم.
خاندوزی درباره سامانه یكپارچه خودرو گفت: قاعده‌ای كه دولت سیزدهم دارد این است كه خودروساز حق افزایش قیمت خودرو را ندارد مگر اینكه صورت‌حساب‌های بررسی‌شده آن‌ها در خصوص هزینه تمام شده تولید، تأیید شود یا اینكه شورای رقابت مجوز بدهد.
وی تصریح كرد: اگر در زمان توافق، خودروساز قیمتی اعلام كرده باشد، باید خودروساز همان نرخ را رعایت كند و خودرو را با همان قیمت، به متقاضی تحویل دهد.
بسته حمایتی دولت از بازار سرمایه
سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به پرسشی مبنی بر بسته حمایتی دولت تا پایان سال برای بازار سرمایه، تاكید كرد: تلاش دولت بر این بوده از طریق كاهش نااطمینانی و افزایش پیش بینی پذیری شركت‌ها و صنایع بورسی كشور بتواند در ماه‌ها و سال‌های آینده نسبت به حمایت از بازار سرمایه عملكرد بهتری داشته باشد.
وی افزود: طرح سهام یار از طرح‌هایی بود كه سال قبل تصویب و اجرا شد، این طرح تقریباً در روزهای سخت بازار اتفاق افتاد و خوشبختانه با وجود این طرح، بازار شرایط بهتری پیدا كرد كه نیازی به بازپرداخت مبالغ جبرانی در طرح سهام یار نبود.
خاندوزی با بیان اینكه برای مصوبه نرخ خوراك صنایع در شهریورماه امسال، اطلاع رسانی كاملی صورت گرفت، گفت: از این پس هم اگر پیشنهادهایی در قالب بودجه 1403 و چه در سنوات برنامه هفتم توسعه وجود داشته باشد، عمل خواهیم كرد. رئیس جمهور بر رونق و پیش بینی پذیری صنایع به ویژه صنایع شاخص و بورسی كشور تاكید بسیار داشته است.
وزیر اقتصاد اضافه كرد: بخشی از نااطمینانی هایی كه در هفته‌های گذشته رخ داد به دلیل مخاطرات بین المللی كشورهای منطقه است به گونه‌ای كه شاخص‌های بازار سرمایه در تركیه و كشورهای دیگر طی 40 روز اخیر نوسانی كرد. امیدواریم مجموع تدابیر داخلی و خارجی به شرایط بازار سرمایه كمك كند تا بتوانیم یكی از مهمترین منابع تأمین مالی چه در خصوص بازار اولیه و نقد پذیری در بازار ثانویه را رو به جلو داشته باشیم.
جزئیات ثبت نام وام بازنشستگان
وی همچنین درباره ثبت‌نام وام بازنشستگان و سازوكار سامانه تعبیه‌شده برای این كار، اظهار كرد: خود سازمان تأمین اجتماعی توضیح داد كه اساساً سامانه‌ای برای ثبت‌نام وام بازنشستگان راه‌اندازی نشده است.
خاندوزی افزود: حل مسئله وام بازنشستگان به‌جهت فشارهای معیشتی در دستوركار است و دولت كاملاً در جریان این فشارها هست و آن را لمس می‌كند كه چه فشاری بر زندگی بازنشستگان عزیز وجود دارد.
سخنگوی اقتصادی دولت گفت: سازمان تأمین اجتماعی تلاش كرده تا تأمین اعتبار داشته باشد و به محض اینكه تأمین اعتبار شود، اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد.

دسترسی سریع