رژیم صهیونیستی تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه و بین‌المللی

رئیس جمهور گفت: رژیم صهیونیستی كه مسلح به انواع بمب‌های شیمیایی و كشتار جمعی بمب‌های اتمی مجهز است قطعاً تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه و بین‌المللی است.

1402/09/01
|
06:49
|

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در نشست فوق العاده اعضای بریكس در حمایت از مردم غزه، گفت: رژیم صهیونیستی كه به انواع بمب‌های شیمیایی و كشتار جمعی بمب‌های اتمی مجهز است قطعاً تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه و بین‌المللی است.
رئیسی در ادامه خطاب به روسای دولت‌های عضو بریكس، افزود: بدتر از هر چیزی حمایت همه جانبه آمریكا و غرب از نسل كشی و كودك كشی فلسطینیان است تاكنون بیش از 14 هزار نفر از مردم غزه و 5500 نفر از كودكان مظلوم به خاك و خون كشیده شده‌اند.
او گفت: چه ظلمی از این بالاتر كه آمریكا، انگلیس، آلمان و فرانسه به عنوان قدرت‌های غربی روزانه به اسرائیل انواع تسلیحات و بمب‌ها را ارسال و همزمان با آتش بس مخالفت می‌كنند.
رئیس جمهوری اسلامی ایران كه در نشست فوق العاده اعضای بریكس در حمایت از مردم غزه سخن می‌گفت، تاكید كرد: آمریكا در كنار اسرائیل همه مسیر‌های كمك به مردم غزه را بسته و شورای امنیت سازمان ملل را فلج كرده است. غزه نماد سقوط اخلاقی غرب است در عین حال غزه آزمون بزرگ اراده دولت‌های مستقل برای بنیانگذاری یك نظام بین‌المللی مبتنی بر انسانیت و عدالت است.
وی ادامه داد: امروز، روز برخاستن قدرت‌های جهانی به نفع ارزش‌های است كه ما را متحد ساخته است، امروز روز نقش آفرینی بریكس است. بی‌گمان، سوخت ماشین جنگی و پشتیبانی همه جانبه این ستمگری را آمریكا تامین می‌كند. آمریكا سازمان‌های بین‌المللی را بی‌خاصیت و بی هویت كرده است.
رئیسی، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از همه اعضای بریكس و دولت‌های مستقل جهان می‌خواهد كه برای حفظ انسانیت و برپایی عدالت و مبارزه با تبعیض نژادی در جهان به پا خیزند و از تمام توان سیاسی و اقتصادی خود برای فشار بر رژیم صهیونیستی و حامیان غربی‌اش استفاده كنند.
وی در ادامه خطاب به اعضای بریكس، تصریح كرد: آمریكا و كشور‌های غربی كه مخالف آتش بس در غزه هستند دیگر اعتباری نزد مردم جهان ندارند امروز كشور‌های عضو بریكس مسئولیت تاریخی دارند تا اثبات كنند ارزش‌های انسانی را نمی‌توان قربانی منافع سیاسی كرد.
رئیس‌جمهور در ادامه به بیان چند پیشنهاد به اعضای بریكس به شرح زیر پرداخت:
1- با توجه به ناتوانی شورای امنیت سازمان ملل در اجرای ماموریت خود برای ایجاد صلح و امنیت و كارشكنی آمریكا برای صدور قطعنامه الزام آور جهت آتش بس، لازم است كشور‌های عضو بریكس در چهارچوب مكانیزم اتحاد برای صلح، بانی قطعنامه الزام آور در مجمع عمومی سازمان ملل علیه رژیم صهیونیستی و با هدف توقف جنایات علیه مردم غزه شوند.
2- حملات مستمر رژیم صهیونیستی به بیمارستان‌ها و مراكز درمانی اماكن مذهبی كشتار زنان و كودكان، پزشكان، پرستاران و خبرنگاران در غزه، همگی اقدام تروریستی هستند و لازم است آن رژیم جعلی به عنوان رژیم تروریستی و ارتش آن به عنوان یك سازمان تروریستی شناسایی شوند.
3- جمهوری اسلامی ایران از اقدام برخی دولت‌ها در ارجاع جنایات اسرائیل غاصب در غزه به دیوان كیفری بین المللی حمایت می‌كند و اعتقاد دارد كه علاوه بر اسرائیل، آمریكا نیز باید در دادگاه‌های بین‌المللی به جرم جنایت علیه بشریت، نسل كشی و كودك كشی محاكمه و به سرعت مجازات شود.
4- لزوم اقدام جمعی اعضای بریكس برای شكستن محاصره غزه و ایجاد مسیر دائمی و امن برای ارسال كمك‌های بشردوستانه به غزه و بازگشایی دائمی گذرگاه رفح مورد تاكید است.
5- با توجه به جنایات بی‌سابقه و بمباران‌های چندین هزار تنی تسلیحات به خصوص تسلیحات ممنوعه مثل فسفر سفید در غزه لازم است اعضای بریكس با ایجاد یك ماموریت ویژه بین المللی این جنایت را سریعاً بررسی و گزارش آن را به صورت عمومی منتشر كنند تا زمینه كیفر عامران و مباشران آن فراهم گردد.
6- با توجه به جنایت‌های مستمر و ماهیت نژادپرستانه رژیم جعلی اسرائیل انتظار ملت‌های آزاده از تمام دولت‌ها به ویژه اعضای بریكس آن است كه قطع كامل روابط سیاسی و اقتصادی و نظامی خود را با رژیم صهیونیستی سریعا در دستور كار قرار دهند. تداوم تعاملات با رژیم جعلی اسرائیل به خصوص در حوزه نظامی و اقتصادی به معنی كمك به تداوم جنایت‌ها و كشتار زنان و كودكان است كه مورد مذمت و سرزنش همه ملت‌ها است.
7- شناسایی حق ملت فلسطین در دفاع از خود و مجاهدت آن‌ها برای آزادسازی مناطق اشغالی مورد حمایت همه دولت‌ها و ملت‌های آزاده است حمایت قاطعانه بریكس از این حق نشان می‌دهد كه ما به وظیفه انسانی و اخلاقی خود عمل كردیم و دشمنان فلسطین در برابر وجدان بشری و تاریخ سرافكنده خواهند شد.
آیت‌الله رئیسی در ادامه تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است كه راه حل نهایی كه منجر به صلح و ثبات پایدار در غرب آسیا و جهان خواهد شد، تشكیل دولت واحد فلسطینی پس از برگزاری یك همه پرسی مبتنی بر اصل دموكراتیك هر فلسطینی یك رای می‌باشد و قرار گرفتن در مسیر طرح‌های شكست خورده سابق برای صلح نتیجه‌ای جز تكرار جنگ و ناامنی نخواهد داشت.
وی تصریح كرد: آمریكا و رژیم صهیونیستی نیز باید بدانند كه نمی‌توانند در برابر اراده ملت‌ها بایستند و در نظم عادلانه جدید بین‌المللی اشغالگری و نسل كشی جایی نخواهد داشت⁨.
رئیس‌جمهور در پایان، خاطرنشان كرد: امیدوارم این نشست تاثیر جدی بر توقف فوری حملات به غزه مظلوم و مقتدر و ورود كمك‌های بشردوستانه و رفع كامل محاصره غزه و مقابله با كوچ اجباری و آغاز روند بازسازی در این منطقه شود.

دسترسی سریع