تسریع ساخت آب‌شیرین‌كن در سیستان و بلوچستان

هماهنگی‌های لازم برای تسریع در احداث 4500 مگاوات برق تجدیدپذیر و رفع موانع اجرایی طرح‌های آب‌رسانی به روستاها در برخی از استان‌ها در نشستی با حضور معاون اول رئیس‌ جمهور، انجام شد.

1402/08/30
|
14:25
|

محمد مخبر در این جلسه، توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر را یكی از ضرورت‌های مهم كشور ارزیابی كرد و گفت: لازم است مسائل و موانع پیش روی توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر با فوریت مرتفع شود تا در تابستان و زمان پیك مصرف مشكلی برای تامین برق مورد نیاز صنایع و خانگی وجود نداشته باشد.
معاون اول رئیس‌ جمهور، نمایندگان وزارتخانه‌های نیرو، جهاد كشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست را مكلف كرد به منظور تسهیل احداث 4500 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر، جلساتی را به‌صورت مستمر تشكیل دهند و موانع موجود پیش روی احداث و توسعه این نیروگاه‌ها را با اولویت برطرف كنند.

مخبر با تاكید بر ضرورت تسریع در تامین زمین از اراضی مورد نیاز توسط وزارت جهاد كشاورزی و همچنین صدور مجوز‌های لازم از طرف سازمان حفاظت محیط زیست تاكید كرد: سازمان حفاظت محیط زیست باید پرچمدار توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر در كشور باشد و ضمن مطالبه گری جدی در این حوزه، شرایط را برای اجرای این طرح‌ها تسهیل كند.

معاون اول رئیس جمهور، همچنین با تاكید بر لزوم تامین آب شرب مورد نیاز استان سیستان و بلوچستان، تصریح كرد: اقدامات لازم برای تسریع در احداث آب شیرین كن در این منطقه باید انجام شود تا شاهد تامین آب شرب پایدار برای مردم آن مناطق باشیم.

در این جلسه كه وزرای نیرو، جهاد كشاورزی، معاون اجرایی رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، گزارشی از برنامه تامین برق مطمئن و پایدار بر اساس طرح توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر ارائه و اعلام شد كه در پی مصوبه شورای اقتصاد جهت صدور مجوز احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر، مناقصه اجرای این طرح‌ها برگزار شده است و به زودی اسامی برندگان به‌صورت عمومی اعلام خواهد شد.

همچنین به منظور تسهیل اجرای طرح توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر، تصمیمات لازم اعم از سرمایه‌گذاری، تامین منابع مالی و تامین اراضی مورد نیاز، اتخاذ شد.

در ادامه این نشست، گزارشی از وضعیت منابع و مصارف آب در كشور و پیشرفت طرح‌های این حوزه، ارائه و تصمیمات لازم برای سرعت بخشیدن به روند اجرای طرح‌ها در نقاطی از كشور كه نیازمند تسریع در اجرای طرح‌های آبی است، اتخاذ شد.

آب‌رسانی روستایی و اقدامات دولت سیزدهم برای تامین نقدینگی كلان طرح آب‌رسانی به روستا‌ها از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود كه پس از ارائه گزارش از اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اجرا، تصمیماتی نیز برای تسریع در روند آب‌رسانی به روستا‌ها گرفته شد.

همچنین در این جلسه، گزارشی از طرح‌های انتقال آب از دریا ارائه و مقرر شد اقدامات لازم با استفاده از مصوبات قبلی دولت انجام شود.

وزیر نیرو نیز گزارشی از طرح جامع آب‌رسانی به منطقه سیستان و بلوچستان ارائه كرد و پس از بحث و تبادل نظر و ارائه پیشنهادها و دیدگاه‌های مختلف، تصمیماتی نیز برای اجرای طرح‌های مرتبط با آب‌رسانی به منطقه سیستان و بلوچستان به‌خصوص تأمین اعتبار لازم برای آب شیرین‌كن، اتخاذ شد.

دسترسی سریع