نظام دوری در مدارس كشور اجرا می‌شود

وزیر آموزش و پرورش در مراسم افتتاحیه استقرار نظام دوری در سراسر كشور گفت: نظام دوری براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اجرا می‌شود.

1402/08/27
|
14:38
|

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مركز البرز؛ صحرایی گفت: با استقرار این طرح دانش‌آموز پایه اول دبستان هنگامی كه با معلم خود آشنا می‌شود، برای دو سال آینده یعنی پایه دوم و سوم نیز با همین معلم خواهد بود.
او افزود: در قالب این طرح، دانش‌آموزان پایه اول تا سوم دبستان با یك معلم درس بخوانند. در واقع «نظام دوری» این هدف را دنبال می‌كند كه دانش‌آموزان سه سال اول تحصیل را با یك معلم بگذرانند و در گام‌های بعدی اهداف تربیتی مدنظر مدرسه با همراهی خانواده در این دوره سنی محقق شود.
وزیر آموزش و پرورش تصریح كرد: در سال تحصیلی جدید، فقط تعداد كمی از مدارس، مجری «نظام دوره‌ای» به صورت آزمایشی خواهند بود تا جایی كه در مجموع 640 كلاس درس در كل كشور تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرند. پس از آن نتایج این طرح مورد بررسی قرار خواهد گرفت و درباره آن تصمیمات جدیدی گرفته می‌شود.
صحرایی تاكید كرد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر اجرای نظام دوری تأكید دارد و بر این اساس دانش‌آموز پایه اول دبستان هنگامی كه با معلم خود آشنا می‌شود، برای دو سال آینده یعنی پایه دوم و سوم نیز با همین معلم خواهد بود و این موضوع به احساس امنیت او و خانواده كمك می‌كند.
او گفت: اجرای نظام دوره‌ای منجر به آن می‌شود تا در دوره اول ابتدایی (پایه‌های اول، دوم و سوم دبستان) به عنوان دوره كسب شایستگی‌های پایه، شاهد ایجاد فضای تربیتی واحد به كمك معلم و والدین باشیم، اگر دانش‌آموز كلاس اول تا سوم دبستان را با یك معلم طی كند شرایط به گونه‌ای می‌شود كه در مدت سه سال همانند یك خانواده شوند و فضای تربیتی خاصی برای دانش‌آموز ایجاد می‌شود.

دسترسی سریع