«چهارشنبه آخر سال» برای نخستین بار در تقویم رسمی

روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام كرد: «شب یلدا» از تقویم حذف نشده و چهارشنبه آخرسال هم برای نخست بار است كه به تقویم اضافه می‌شود.

1402/08/21
|
17:11
|

عباس میرزا حسینی رئیس مركز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تعیین مناسبت‌های جدید برای درج در متن و ضمیمه تقویم رسمی كشور در 1403 با همت شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هدف از نامگذاری روز‌ها و مناسبت‌های خاص، تقویت مولفه‌های هویت ملی ایرانیان و بزرگداشت شخصیت‌ها، ارزش‌ها و تحكیم پیوند‌های دینی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و علمی در جامعه است.
میرزاحسینی افزود: پیشنهاد نامگذاری روز‌ها و مناسبت‌ها از سوی اشخاص (اعم از حقیقی و حقوقی) به شورای فرهنگ عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می‌شود، كارگروه نامگذاری روز‌ها و مناسبت‌های خاص پیشنهاد‌ها را بررسی و پس از طرح در شورای فرهنگ عمومی برای تأیید نهایی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رساند و به عنوان روز و مناسبت خاص، حسب مورد در متن یا ضمیمه تقویم درج می‌شود.
وی گفت: بنا به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی؛ در جلسه 889 مورخ هجدهم مهر 1402 شورای عالی انقلاب فرهنگی 8 روز جدید به مناسبت‌های تقویم اضافه یا اصلاح شدند.
رئیس مركز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مناسبت «شب یلدا» در تقویم افزود: سی‌ام آذرماه كه به عنوان شب یلدا در تقویم است تغییری نداشته است. متناسب با فرهنگ و سنت‌های ایرانی اسلامی كه در شب یلدا مرسوم بوده، «روز ترویج میهمانی و پیوند با خویشان» نیز به نام این روز اضافه شده كه نه تنها تفاوت ماهوی با آداب و رسوم این شب ندارد بلكه بر هویت ملی و فرهنگ تمدن ایرانی اسلامی تأكید دارد.
میرزاحسینی همچنین درباره مناسبت «چهارشنبه‌سوری» نیز گفت: سه‌شنبه آخر سال نیز برای نخستین بار به تقویم رسمی كشور اضافه شد چرا كه این روز همواره به صورت غیررسمی و بر مبنای آداب و رسوم ایرانی مورد توجه بود، اما با نظر كارشناسان و صاحب‌نظران كارگروه‌های تخصصی در شورای فرهنگ عمومی برای توجه به هویت ایرانی برای نخستین بار این روز با نام «روز تكریم همسایگان» به تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران اضافه شده است كه این نامگذاری مقوم فرهنگ‌های ایرانی اسلامی است.
وی افزود: همچنین یك اردیبهشت به عنوان روز نثر فارسی، 10 تیر به عنوان روز دیپلماسی فرهنگی و تعامل با جهان، 10 مهر روز نخبگان، 30 آبان روز قهرمان ملی، 15 اسفند روز آموزش همگانی حفظ محیط زیست و دوم محرم به عنوان روز امر به معروف و نهی از منكر در نظر گرفته شده است.

دسترسی سریع