بررسی اعتراض داوطلبان نمایندگی مجلس از 25 آبان

فرایند و بررسی اعتراض داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در هیات نظارت استان تحت هیات مركزی نظارت از 25 آبان ماه شروع می‌شود و طی دو مرحله تا 20 بهمن ماه ادامه دارد.

1402/08/21
|
17:10
|

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات كشور روز یكشنبه در تشریح آخرین وضعیت و فرآیند برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: براساس قانون، فرآیند بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس در هیات‌های اجرایی به پایان رسیده و در پایان روز 18 آبان ماه نتایج بررسی و صورت جلسه‌های تنظیم شده از سوی هیات‌های اجرایی به ستاد انتخابات وزارت كشور ارسال شده است.
وی افزود: این مستندات برای هیات نظارت ارسال شده و نتایج بررسی‌های انجام شده در تاریخ‌های 19 و 20 آبان ماه از طریق فرماندار مركز حوزه به صورت پیامكی - تلفنی و یا پستی به داوطلبان ابلاغ شده است.
وی با تاكید براینكه داوطلبان به محض دریافت ابلاغ می‌توانند به صورت شخصی به فرمانداری مركز حوزه مراجعه و مستندات عدم احراز و یا عدم تایید را درخواست كنند، گفت: فرماندار مركز حوزه ملزم هست مستندات عدم احراز یا عدم تایید را به فرد داوطلب مورد نظر اعلام كند كه این براساس قانون انجام می‌شود.
بررسی اعتراض داوطلبان نمایندگی مجلس از 25 آبان شروع می‌شود
اسلامی تصریح كرد: در ادامه چنانچه داوطلب نسبت به نتیجه بررسی صلاحیت در هیات اجرایی معترض باشد براساس قانون از 21 تا 24 آبان ماه جاری نیز می‌بایست از ساعت 8/00 الی 18/00 به صورت الكترونیكی به سامانه پنجره واحد وزارت كشور مراجعه كند و وارد لینك خدمت شورای نگهبان شده و ثبت اعتراض داشته باشد.
وی با تاكید بر اهمیت ثبت اعتراض در پنجره واحد وزارت كشور گفت: فرایند بررسی اعتراض‌ها در هیات نظارت استان تحت هیات مركزی نظارت از 25 آبان ماه شروع می‌شود و تا 14 دی ماه ادامه دارد. سپس هیات نظارت استان اعلام نظر خواهد كرد و چنانچه داوطلب نسبت به نتیجه بررسی اعتراض مجدد داشته باشد نظر خود را ثبت می‌كند و مجددا در مدت زمان 30 روز این اعتراض فرد در شورای نگهبان بررسی می‌شود.

وی افزود: براساس قانون شورای نگهبان از 20 دی ماه تا 19 بهمن ماه به موضوع اعتراض‌ها ورود خواهد كرد.

سخنگوی ستاد انتخابات وزارت كشور درباره اعلام نتایج هیات‌های اجرایی در مورد احراز و یا عدم احراز صلاحیت داوطلبان و برخی تبلیغات مغرضانه تصریح كرد: هیات‌های اجرایی یك تركیب مشترك حقوقی و مردمی هستند كه سه نفر از اركان حقوقی شامل فرماندار - رییس ثبت احوال و نماینده دادگستری به همراه هشت تن از معتمدین مردم در آن حضور دارند و این هیات‌ها یك شخصیت مستقل دارند.

وی تاكید كرد: هیات‌های اجرایی بررسی صلاحیت‌ها را انجام می‌دهند و براساس تبصره ماده 60 رد صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس باید مستند به قانون و براساس مدارك و اسناد معتبر باشد.
وی گفت: هیات‌های اجرایی در سراسر كشور به صورت منظم و براساس استعلام‌ها از پنج دستگاه فراجا - دادستانی - وزارت اطلاعات - سازمان اطلاعات سپاه و ثبت احوال كشور و بررسی‌های محلی در مورد افراد تشكیل جلسه داده و اعلام نتیجه كرده اند.
وی با اشاره به اینكه در قانون جدید انتخابات به موضوع عدم تایید و عدم احراز در مورد هر داوطلب اشاره شده است، گفت: عدم احراز بر می‌گردد به داوطلبانی كه نقص پرونده داشته اند و عمده این موارد هم برمی گردد به بند 9 ماده 31 قانون كه اشعار می‌دارد داوطلب می‌بایست سابقه پنج سال فعالیت اجرایی - آموزشی و یا پژوهشی را ارائه كند كه برخی افراد اطلاعات مورد نظر را در هنگام ثبت نام درست بارگذاری نكرده اند.
وی افزود: برهمین اساس شرایط احراز برای هیات‌های اجرایی شكل نگرفته و چنانچه داوطلب اعتراض دارد می‌باید آن را در هیات نظارت ثبت كند.
سخنگوی ستاد انتخابات كشور تاكید كرد: براساس قانون، چنانچه اگر برای فردی كه از سوی هیات‌های اجرایی عدم احراز و یا عدم تایید صادر شده اعتراض ثبت نكند بررسی انجام نخواهد شد و هرگونه بررسی اعتراض منوط به ثبت آن از سوی داوطلب نمایندگی مجلس است.
انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای انتخاب 290 نماینده برای یك دوره چهارساله و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب 88 عضو این مجلس برای یك دوره هشت ساله روز جمعه 11 اسفند ماه 1402 در سراسر كشور برگزار می‌شود.

دسترسی سریع