كاهش مدت خدمت سربازی به میانگین 12 ماه

نمایندگان مردم در مجلس مدت خدمت سربازی را میانگین 12 ماه تعیین كرده و مقرر كردند كه مشمولان بالای 30 سال با دو فرزند از خدمت سربازی معاف شوند.

1402/08/21
|
17:10
|

در جلسه علنی نوبت عصر امروز (یكشنبه 21 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم، با بند (ت) ماده 102 این لایحه موافقت كردند.
براساس بند (ت) ماده 102 این لایحه؛ ستادكل نیرو‌های مسلح به منظور تحكیم دفاع از استقلال، تمامیت ارضی كشور، استفاده از ظرفیت‌های ملی و ایجاد انگیزه لازم برای جوانان در انجام خدمت وظیفه و رشد تعالی و توانمندسازی و افزایش مهارت‌های آن‌ها در طول سال‌های اجرای برنامه هفتم نسبت به كاهش خدمت سربازی به میانگین 12 ماه و جایگزینی سایر عضویت ها، تعیین تكلیف مشمولان غایب و دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارج از كشور كه به تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشكی و شورای عالی آموزش حوزه‌های علمیه می‌رسد اقدام نماید.
تبصره 1– در راستای سیاست كلان ابلاغی افزایش جمعیت، مشمولان غایب و غیر غایب بالای 30 سال و دارای دو فرزند یا بیشتر از خدمت وظیفه عمومی معاف می‌باشند.
تبصره 2 - ادامه تحصیل دانش آموزان مقطع دیپلم و بالاتر و طالب حوزه‌های علمیه در خارج از كشور مطابق قانون خدمت وظیفه عمومی مجاز می‌باشد و دستورالعمل صدور معافیت تحصیلی آن توسط ستاد كل با همكاری وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشكی تهیه و اجرایی می‌گردد.

دسترسی سریع