دسترسی به اطلاعات شخصی افراد بدون حكم قاضی امكان‌پذیر نیست

رئیس مجلس در پاسخ به اخطاری گفت: قطعا دسترسی به اطلاعات شخصی افراد صرفا با داشتن حكم قاضی امكان‌پذیر است و با راه‌اندازی سامانه رصد و پایش سبك زندگی مردم بدون حكم قاضی این امكان وجود ندارد.

1402/08/16
|
14:00
|

غلامرضا نوری قزلچه در اخطاری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بندی از لایحه برنامه كه به راه‌اندازی سامانه رصد سبك زندگی مردم مربوط می‌شد، بیان كرد: در این بند ذكر شده كه به صورت برخط سبك زندگی مردم و داده‌ها و اطلاعات افراد در یكجا رصد و پایش شود. اما در اصل 25 قانون اساسی گفته شده با حكم قانون این امكان وجود دارد. اگر اكنون ما اینجا قانون‌گذاری كنیم ممكن است امكان تجسس در اطلاعات شخصی افراد فراهم شود. اگر هدف آینده‌پژوهی باشد باید اطلاعات جمعی افراد مورد بررسی قرار گیرد و نباید بررسی لحظه به لحظه اطلاعات هر فرد صورت گیرد. با تكیه بر اطلاعات جمعی نیز می‌توان آینده‌پژوهی انجام داد.
دسترسی به اطلاعات شخصی افراد بدون حكم قاضی امكان‌پذیر نیست
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار­­ نوری قزلچه­ ­گفت: ما به این دلیل این بند را در ابتدا به كمیسیون تلفیق ارجاع دادیم تا راه‌اندازی سامانه پایش و رصد سبك زندگی افراد با رعایت اصل 25 قانون اساسی باشد. قطعا اگر قرار باشد به احوالات شخصی افراد ورود شود، حكم قاضی لازم است و بدون حكم قاضی این اتفاق نمی‌افتد. چنین برداشتی از این حكم صورت نخواهد گرفت و كسی نمی‌تواند از اطلاعات شخصی افراد بدون حكم قبلی برداشت داشته باشد.

دسترسی سریع