استفاده از ظرفیت سازمان‌های همكاری منطقه‌ای برای توقف حملات به غزه

رئیس جمهور با تاكید بر تلاش برای بازگشایی گذرگاه‌ها جهت ارسال كمك‌های مردمی و بشردوستانه به غزه، آمادگی ایران را برای همكاری با تركیه و سایر كشور‌های اسلامی در این زمینه اعلام كرد

1402/07/24
|
18:03
|

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی عصر امروز دوشنبه در مكالمه تلفنی با آقای «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور تركیه، با محكوم كردن جنایات هولناك رژیم غاصب صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه، مقابله جهان اسلام با جنایتگری صهیونیست‌ها و تلاش برای پایان یافتن حملات وحشیانه به زنان و كودكان بی‌دفاع غزه را خواستار شد.
رئیس جمهور دقایق و ثانیه‌ها را در توقف حملات ددمنشانه رژیم صهیونیستی به باریكه غزه حیاتی و تاثیرگذار دانست و افزود: امروز انتظار ملت‌های مسلمان و ملت مظلوم فلسطین از جهان اسلام آن است كه همه ظرفیت‌های خود را برای توقف جنایات این رژیم غاصب به‌كار گیرد.
آقای رئیسی آنچه را در غزه و علیه مردم مظلوم این منطقه می‌گذرد «نسل‌كشی» و «جنایت علیه بشریت» توصیف و بر ضرورت نقش‌آفرینی جهان اسلام برای خاتمه این حملات، رفع محاصره غزه و دسترسی مردم این منطقه به اقلام و مایحتاج اساسی تأكید كرد.
آقای رئیسی تلاش برای بازگشایی گذرگاه‌ها جهت ارسال كمك‌های مردمی و بشردوستانه به غزه را بسیار با اهمیت دانست و بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مشاركت و همكاری با تركیه و سایر كشور‌های اسلامی در این زمینه و به منظور پایان دادن به این تراژدی انسانی و ضدبشری تاكید كرد.
رئیس جمهور در ادامه ضمن هشدار نسبت به توسعه دامنه تحولات به دیگر نقاط منطقه در صورت عدم توقف حملات جنایتكارانه صهیونیست‌ها در غزه تصریح كرد‌: رژیم صهیونیستی بار دیگر ثابت كرد كه رژیمی نژادپرست و ضدبشر است كه برای رسیدن به اهداف خود از هیچ جنایتی فروگذار نمی‌كند.
آقای رئیسی با تاكید بر لزوم همگرایی كشور‌های اسلامی، همسایه و منطقه و استفاده از ظرفیت پیمان‌ها و سازمان‌های همكاری منطقه‌ای نظیر سازمان همكاری اسلامی برای خاتمه دادن به جنایتگری صهیونیست‌ها، بر اهمیت نقش تركیه در این راستا تاكید كرد.
رئیس جمهور در ادامه با بیان اینكه همه ما نسبت به عملكردمان در مقابل آنچه كه امروز بر علیه مردم بی‌دفاع غزه می‌گذرد باید در پیشگاه خدای متعال، وجدان بشری و قضاوت تاریخ پاسخگو باشیم، گفت‌: جمهوری اسلامی ایران آماده است برای ارسال كمك‌های مردمی و استفاده از ظرفیت‌های دیپلماتیك در راستای كمك به مردم غزه و توقف جنایات رژیم صهیونیستی با همه كشور‌های جهان همكاری نماید.
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور تركیه نیز در این مكالمه تلفنی با ابراز تاسف و نگرانی از تحولات غزه و بمباران بی‌امان مناطق مسكونی و غیرنظامیان ساكن این منطقه كه تاكنون منجر به جان باختن بیش از 2 هزار و 700 نفر و مجروحیت بیش از 9 هزار و 500 تن دیگر شده است، اقدامات رژیم صهیونیستی را محكوم كرد و گفت‌: آنچه امروز در غزه می‌گذرد همه مسلمانان جهان را داغدار كرده است و ما برای كمك‌رسانی به مردم غزه در تلاش هستیم و به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه خواهیم داد.
رئیس جمهور تركیه اقداماتی همچون حضور ناو آمریكایی در منطقه و بمباران فرودگاه‌های حلب و دمشق را موجب توسعه درگیری به دیگر نقاط منطقه دانست و ضمن محكومیت این اقدامات، ایجاد آتش‌بس، توقف حملات و برداشته شدن محاصره از غزه را سه اولویت مهم و اساسی برای كنترل شرایط در این برهه حساس منطقه دانست.

دسترسی سریع