نخبگان، موتور محركه و پیشران پیشرفت كشور هستند

رئیس جمهور، گفت: جایگاه فعلی كشور در علم و فناوری جایگاه نهایی و قله نیست و باید با تلاش بیشتر و با استفاده از ظرفیت استعداد‌های برتر بتوانیم كشور را به جایگاه رفیع و شایسته خود برسانیم.

1402/07/24
|
14:37
|

فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، سید ابراهیم رئیسی در سیزدهمین همایش ملی نخبگان كه پیش از ظهر امروز برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع استعداد‌های برتر و نخبگان كشور به اهمیت نقش و جایگاه نخبگی در جامعه اشاره كرد و گفت: نخبگان، موتور محركه و پیشران پیشرفت كشور در بخش‌های مختلف هستند و باید خدای متعال را به‌خاطر اعطای چنین نعمت‌هایی شكرگزار بود.
رئیس جمهور، توانایی و دانایی نخبگان را موجب افتخار، عزت و اقتدارآفرینی برای كشور دانست و ضمن تجلیل از نقش پدران، مادران و مربیانی كه زمینه‌های رشد و پیشرفت آن‌ها را فراهم كرده‌اند، افزود: خانه، مدرسه، دانشگاه و نظام اسلامی به عنوان بستر‌هایی برای رشد و تعالی نخبگان، جایگاه بسیار مهمی در نخبه‌پروری دارند و نقششان در این زمینه مثال‌زدنی است.
وی، نخبگان را سرمایه‌هایی بزرگ برای كشور دانست و تأكید كرد: این سرمایه باید شناسایی شده، از او صیانت شود و ارتقا یابد چرا كه اگر به ارتقای این سرمایه بزرگ و ملی توجه نشود، دچار فرسایش خواهد شد.
دكتر رئیسی، نقش‌آفرینی استعداد‌های برتر و نخبگان در جامعه در پرتو نعمت خدادادی نخبگی را مورد تأكید قرار داد و گفت: یك جلوه از این نقش‌آفرینی حضور در مناصب مدیریتی و اجرایی است، اما باید زمینه برای رشد و تعالی نخبگان فراهم شود تا در عرصه‌های دیگر از جمله شركت‌های دانش‌بنیان نیز اثربخش باشند.
رئیس جمهور با بیان اینكه جهت حركت نخبگی باید در جهت مساله‌شناسی، حل مساله و پیشرفت كشور باشد، تأكید كرد: نخبگان باید مسائل كشور را بشناسند و بعد از آن در جهت حل مسائل راهكار ارائه دهند.

دسترسی سریع