نامه ایران به شورای امنیت درباره تهدید هسته‌ای اخیر رژیم صهیونیستی

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل درباره نقض دائم و آشكار قوانین بین المللی به وسیله رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران، نامه‌ای رسمی به شورای امنیت سازمان ملل نوشت.

1402/07/05
|
09:27
|

از نیویورك، در نامه رسمی امیرسعید ایروانی كه برای رئیس دوره‌ای شورای امنیت نوشته شده آمده است: بنا به دستور دولتم، مایلم توجه شورای امنیت را به آخرین مورد تهدید هشدار دهنده و جدی نخست وزیر رژیم اسرائیل در استفاده از سلاح هسته‌ای علیه ایران جلب كنم، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در سخنرانی خود در 22 سپتامبر 2023 در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تهدید‌های صریحی مبنی بر استفاده از سلاح هسته‌ای علیه یك كشور مستقل عضو سازمان ملل متحد مطرح و تاكیدكرده است: "بیش از هر چیز - مهمتر از همه - ایران باید با یك تهدید هسته‌ای معتبر روبرو شود. تا زمانی كه من نخست وزیر اسرائیل هستم، تمام تلاشم را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام خواهم داد. "
در ادامه این نامه تصریح شده است: با توجه به اینكه سلاح‌های هسته‌ای یك تهدید وجودی برای بشریت و سیاره ما هستند، سنگینی چنین تهدیدی غیرقابل اندازه‌گیری است و هنگامی كه از تریبون معتبر مجمع عمومی سازمان ملل مطرح می‌شود، به جامعه بین‌المللی شوك وارد می‌كند. استفاده یا حتی تهدید صرف به استفاده از سلاح‌های هسته ای، صرف نظر از شرایط، توسط هر كسی، در هر زمان و هر مكان، نقض فاحش قوانین بین المللی و به ویژه ماهیت منشور (ماده 2 (4) منشور) سازمان ملل متحد است.
ایروانی در این نامه اضافه كرده است: علاوه بر این، هنگامی كه چنین تهدید ستیزه جویانه‌ای از رژیم نامشروعی سرچشمه می‌گیرد كه به طور گسترده به دلیل تجاوزات، سیاست‌های آپارتاید ((نژادپرستانه)) و حمایت از تروریسم محكوم شده است و به داشتن زرادخانه سلاح‌های كشتار جمعی در كنار تسلیحات متعارف پیشرفته شناخته می‌شود، این تهدید جدی‌تر و شدیدتر می‌شود و نباید نسبت به صلح و امنیت بین المللی و جامعه بین المللی بی تفاوت یا ساكت ماند.
این نامه می‌افزاید: رژیم اسرائیل بی شرمانه از فراخوان‌های مكرر بین المللی برای پیوستن به اسناد الزام آور قانونی كه سلاح‌های كشتار جمعی را ممنوع می‌كند و مانع ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه می‌شود، به عنوان پیشنهادی كه ایران از سال 1974 از آن حمایت كرده است سرپیچی می‌كند، بنابراین، این وضعیت نگران كننده است.
در ادامه نامه سفیر كشورمان در سازمان ملل آمده است: ما خواستار پاسخی قوی از سوی جامعه بین‌الملل در سطح وسیع هستیم و شورای امنیت سازمان ملل متحد مسئولیت ویژه‌ای برای محكوم كردن قاطعانه و صریح اظهارات بی‌ملاحظه و خطرناك رژیم اسرائیل دارد و حفظ نظم بین المللی و حفاظت از انسانیت جمعی ما، مستلزم تعهد تزلزل ناپذیر و اقدام قاطع در پاسخ به چنین تهدیداتی است.
نماینده دائم كشورمان در این نامه تاكید كرده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن محكوم كردن شدید و صریح تهدید خطرناك رژیم اسراییل به استفاده از سلاح هسته‌ای علیه ایران به عنوان نقض آشكار هنجار‌های الزام آور تثبیت شده حقوق بین الملل، قاطعانه بر حقوق مشروع و ذاتی خود، مطابق با قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل برای پاسخ قاطع به هرگونه تهدید و اقدام غیرقانونی ناشی از رژیم اسرائیل تاكید و اعلام می‌كند كه برای دفاع از امنیت، منافع ملی و مردم خود از اعمال این حقوق دریغ نخواهد كرد.
سفیر كشورمان از رئیس دوره‌ای شورای امنیت درخواست كرده است كه این نامه به عنوان سند شورای امنیت ثبت و منتشر شود.

دسترسی سریع