اسلامی در دیدار با گروسی: هرگونه فشار سیاسی را بی پاسخ نمی‌گذاریم

رئیس‌ سازمان انرژی اتمی ایران در دیدار با مدیركل آژانس خواستار حفظ بی‌طرفی آژانس شد و گفت: فشارهای ظالمانه سیاسی غربی‌ها علیه ایران بی‌نتیجه بوده و جمهوری اسلامی ایران هرگونه فشار سیاسی را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

1402/07/04
|
09:18
|

محمد اسلامی رئیس‌ سازمان انرژی اتمی ایران كه در وین حضور دارد، امروز (دوشنبه) سوم مهر ماه در حاشیه شصت و هفتمین نشست سالانه كنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رافائل گروسی مدیركل آژانس دیدار و گفت‌وگو كرد.

در این این دیدار كه بهروز كمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و محسن نذیری اصل نماینده ایران در آژانس حضور داشتند، درباره توسعه همكاری‌های فنی بین ایران و آژانس و گسترش روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر شد.

گروسی و اسلامی در این دیدار، راه‌های توسعه همكاری‌های متقابل بین ایران و آژانس را بررسی كردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این نشست ضمن انتقاد از رویكرد كشورهای غربی گفت: این كشورها با فشارهای سیاسی و توسل به تحریم‌ها سعی دارند از ظرفیت آژانس برای فشار به ایران استفاده كنند.

وی‌ از مدیر كل آژانس خواست كه با حفظ بی‌طرفی و حرفه‌ای گری اجازه ندهد كه این كشورها از گزارش‌های آژانس به عنوان بهانه برای فشار بر ایران استفاده كنند.

اسلامی با برشمردن ظرفیت‌های گسترده فناوری و صنعت هسته‌ای در ایران كه از آن برای خدمت به مردم استفاده می‌شود، عنوان كرد: جمهوری اسلامی ایران برای در اختیار قراردادن این ظرفیت‌ها همسو با برنامه‌های آژانس و نیز به‌منظور خدمت به بشریت در سایر نقاط جهان آماده است.

وی تصریح كرد: فشارهای ظالمانه سیاسی كشورهای غربی علیه ایران بی‌نتیجه بوده و جمهوری اسلامی ایران هرگونه فشار سیاسی را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

اسلامی پیش از این در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس از سفرش به وین و شركت در كنفرانس عمومی آژانس و همچنین دیدار با گروسی خبر داده بود.

اسلامی و‌ گروسی اسفند سال گذشته در سفر مدیركل آژانس به تهران با یكدیگر دیدار كردند و در پایان این سفر هم بیانیه مشتركی از سوی دو طرف صادر شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی امروز طی سخنانی در كنفرانس عمومی آژانس با تأكید بر اینكه آژانس فعالیت‌های راستی آزمایی ایران را براساس اصول بی‌طرفی، حرفه‌ای و واقع‌بینانه گزارش كند، گفت: ایران انتظار دارد پرونده «موضوعات باقیمانده» در اسرع وقت با همكاری آژانس مختومه اعلام شود.

اسلامی همچنین در این سفر با رئیس روس اتم هم دیدار و گفت‌وگو كرده بود. بازدید از نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای ایران و دیدارهای دوجانبه با همتایان هسته‌ای برخی كشورها، از جمله برنامه‌های رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و هیأت همراه در این سفر است.

شصت و هفتمین نشست سالانه كنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوم تا هفتم مهرماه (25 تا 29 2023) در وین پایتخت اتریش در حال برگزاری است.

دسترسی سریع