اسلامی: پرونده موضوعات باقیمانده در اسرع وقت مختومه اعلام شود

رئیس سازمان انرژی اتمی با تأكید بر اینكه آژانس فعالیت‌های راستی آزمایی ایران را براساس اصول بی‌طرفی، حرفه‌ای و واقع‌بینانه گزارش كند، گفت: ایران انتظار دارد پرونده «موضوعات باقیمانده» در اسرع وقت با همكاری آژانس مختومه اعلام شود.

1402/07/03
|
15:19
|

«محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز (دوشنبه) سوم مهر ماه در شصت و هفتمین كنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی سخنانی گفت: تغییرات جهانی آب و هوایی نیازمند عزم جدی برای كاهش گازهای گلخانه‌ای و حركت شتابان به سمت انرژی‌های پاك از جمله هسته‌ای است. از آنجایی كه دسترسی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای عامل مهمی در كاهش استفاده از سوخت‌های دارای كربن بالا است‌، از این رو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان متولی اصلی گسترش فناوری هسته‌ای در جهان منطبق با تعهدات اساسنامه‌ای خود متعهد است بدون تبعیض، تسهیل‌گر دسترسی همه كشورهای عضو به فناوری‌ صلح‌آمیز هسته‌ای باشد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در راستای برنامه‌های راهبردی توسعه ملی خود مصمم است تا سال 2040 سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی كشور را به 20 هزار مگاوات افزایش دهد. مطالعات طرح‌های فوق تاكنون چندین مرتبه تجدید شده و مطالعات پایه و فعالیت‌های مهندسی، طراحی و برنامه‌ریزی و در بعضی از این نیروگاه‌ها، فعالیت‌های اجرایی نیز آغاز گردیده و آژانس نیز به نحو مقتضی مطلع شده و خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: جمهوری‌ اسلامی ایران علیرغم اعمال تحریم‌های ظالمانه یكجانبه علیه ملت ایران در راستای افزایش سطح رضایت اجتماعی و ارتقای كیفیت زندگی مردم در حوزه علوم و فنون هسته‌ای، طراحی و ساخت راكتورهای تحقیقاتی، شتاب دهنده‌ها، سامانه‌های پرتودهی، تولید و كاربرد رادیوایزوتوپ‌ها در زمینه‌های سلامت، كشاورزی، محیط زیست و صنعت را در دستور كار قرار داده و به توسعه آن ادامه خواهد داد. این دستاوردها مرهون تلاش ارزشمند زنان فرهیخته و مردان محقق و كارآمد كشور من است كه مجدانه برای اعتلای ایران فعالیت می‌كنند و مفتخرم اعلام كنم تعدادی از این دستاوردها در رویدادهای جانبی و نمایشگاه شصت و هفتمین كنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه می‌گردد و آمادگی داریم با سایر كشورها در این زمینه‌ها همكاری داشته باشیم.

اسلامی همچنین اعلام كرد: سال آینده مصادف با پنجاهمین سال تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران است و سی‌امین كنفرانس ملی هسته‌ای ایران و اولین كنفرانس بین‌المللی هسته‌ای ایران در ماه می 2024 در شهر زیبا و تاریخی اصفهان برگزار خواهیم كرد كه مدیركل آژانس در حال حاضر از این رویداد بین‌المللی مطلع شده است.

اسلامی در ادامه سخنرانی خود با بیان اینكه خلع سلاح هسته‌ای برای جامعه جهانی اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: توسعه كمی و كیفی سلاح‌های هسته‌ای و زاردخانه‌های هسته‌ای نگران كننده است و این روند مغایر با تعهدات صریح پذیرفته شده توسط كشورهای دارای سلاح هسته‌ای است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: مایه بسی تاسف است كه اكنون پس از گذشت پنج دهه از تصویب معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، ماده 6 این معاهده همچنان اجرا نمی‌شود.

وی خاطرنشان كرد: گسترش زرادخانه‌های هسته‌ای، باعث تهدیدهای روزافزون ناشی از سلاح‌های هسته‌ای شده و این امر، لزوم اجرای تعهد ذیل ماده 6 معاهده «یعنی خلع سلاح» كشورهای دارنده سلاح هسته‌ای را بیش از هر زمان دیگری ضروری كرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبتكر ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه، بار دیگر نگرانی جدی خود را از برنامه مخفی نظامی هسته‌ای رژیم صهیونیستی اسرائیل اعلام می‌كند.

وی گفت: متاسفانه، این رژیم با امتناع از الحاق به معاهده NPT همچنان فعالیت‌ها و موسسات هسته‌ای خود را ذیل پادمان قرار نداده و از این رو تهدید دائمی نسبت به صلح و امنیت بین‌المللی محسوب شده و از این طریق نه تنها ثبات و امنیت منطقه، بلكه یكپارچگی و اعتبار NPT و آژانس را نیز به مخاطره انداخته است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینكه این رژیم، اقدامات تروریستی خود علیه دانشمندان و موسسات صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را ادامه می‌دهد، تصریح كرد: این تهدیدات با اساسنامه آژانس و منشور ملل متحد در تناقض است و لازم است مدیركل و دبیرخانه در قبال آن واكنش جدی داشته باشند.

وی گفت: این رژیم سال‌هاست با برخورداری از حمایت بی‌دریغ برخی كشورهای خاص می‌كوشد تا با جعل اطلاعات، برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را سیاه‌نمایی كند و افكار عمومی جهانی را از توجه به زرادخانه‌های هسته‌ای خود منحرف كند.

اسلامی ادامه داد: اخیرا هم نخست وزیر این رژیم در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورك صراحتا اعلام كرد كه «ایران باید با تهدید هسته‌ای واقعی روبه‌رو شود». تردیدی نیست كه سكوت جامعه جهانی در مقابل تهدیدات مكرر این رژیم موجب گستاخی اخیر آن شده است و روشن است كه جمهوری اسلامی ایران، پاسخ به گستاخی‌های رژیم صهیونیستی را حق خود می‌داند.

به گزارش فارس، محمد اسلامی در ادامه سخنان خود در كنفرانس عمومی آژانس با بیان اینكه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرحجم‌ترین و بیشترین بازرسی‌ها را از موسسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهد، یادآور شد: بر این اساس، نباید این گونه همكاری‌های مستمر و عمیق جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته شود. همچنین لازم است آژانس، اقدامات موثر و ملموسی را برای حفظ محرمانگی اطلاعات انجام دهد و بر رعایت بی‌طرفی، رفتار حرفه‌ای و پرهیز از ارائه جزئیات غیرضرور در تهیه گزارش‌های آژانس تاكید می‌كنم.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان كرد: اكنون پس از گذشت پنج سال از خروج غیرقانونی آمریكا از برجام با وجود اذعان مقامات آمریكایی بر بی‌اثر بودن تحریم‌ها در توسعه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، دولت آمریكا همچنان از اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران دست بر نداشته است. می‌بایست تمایز روشنی بین تعهدات حقوقی كشورهای عضو، وفق موافقتنامه پادمان و تعهدات داوطلبانه آنها قائل شد.

وی گفت: فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) داوطلبانه است و به هیچ وجه با موافقتنامه پادمان جامع (CSA) ارتباطی ندارد، لذا ربط دادن تكراری و پیوند دادن آن با موضوعات ادعایی كاملا بی‌اساس و غیرقابل قبول است.

اسلامی اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تصریح می‌كند كه همكاری‌های گسترده كنونی با آژانس نبایستی به عنوان امری از پیش حاصل شده تلقی شده و با دستور كار سیاسی، كوته‌بینانه تحت تاثیرات منفی واقعی شود. بر این اساس، همه كشورهای عضو از جمله آژانس مسئولیت دارند كه در پرداختن به چنین موضوعاتی به شیوه‌ای خردمندانه عمل كنند تا از مخدوش شدن و وارونه جلوه دادن واقعیت همكاری بین ایران و آژانس جلوگیری شود.

اسلامی در ادامه عنوان كرد: جمهوری اسلامی ایران، همانگونه كه تاكنون نشان داده به تعهدات خود براساس موافقتنامه پادمان جامع (CSA-INFCIRC/214) پایبند است و تمام تلاش خود را به كار گرفته تا آژانس قادر باشد به راحتی فعالیت‌های راستی آزمایی خود را در ایران ادامه دهد.

وی یادآور شد: تمامی مواد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران به طور كامل اظهار و توسط آژانس راستی آزمایی شده است، لذا جمهوری اسلامی ایران قویا انتظار دارد كه آژانس فعالیت‌های راستی آزمایی ایران را براساس اصول بی‌طرفی، حرفه‌ای و واقع‌بینانه گزارش كند.

اسلامی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران با بیشترین آمار بازرسی پادمانی از برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود سابقه مثال زدنی در همكاری با آژانس در این زمینه داشته بنابراین انتظار دارد پرونده «موضوعات باقیمانده» در اسرع وقت با همكاری آژانس مختومه اعلام شود.

به گزارش فارس، محمد اسلامی برای شركت در شصت و هفتمین كنفرانس عمومی آژانس در رأس هیأتی از جمله «بهروز كمالوندی» معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در وین حضور دارد. وی پیش از این با رئیس روس اتم دیدار كرده بود و قرار است با «رافائل گروسی» مدیركل آژانس هم دیدار و گفت‌وگو كند. وی پیش از این در نشستی خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس گفته بود كه در نشست مذكور شركت و با گروسی هم دیدار و گفت‌وگو خواهد كرد.

دسترسی سریع