ونزوئلا: استفاده اجباری از دلار آمریكا به زودی پایان می‌یابد

وزیر امور خارجه ونزوئلا در حاشیه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: دلار آمریكا در سطح كشوری استفاده می‌شود، ولی این وضعیت به زودی پایان می‌یابد، زیرا گزینه‌های دیگری برای تجارت بین المللی در حال ظهور است.

1402/07/03
|
09:44
|

یوان گیل وزیر امور خارجه ونزوئلا در حاشیه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت دلار آمریكا در سطح كشوری استفاده می‌شود، ولی این وضعیت به زودی پایان می‌یابد، زیرا گزینه‌های دیگری برای تجارت بین المللی در حال ظهور است.
رهبران كشور‌های عضو بریكس در نشستی كه اواخر ماه اوت در ژوهانسبورگ برگزار شد خواستار استفاده از ارز‌های محلی در تجارت محلی و تقویت شبكه‌های بانكی كارگزاری بین كشور‌های عضو بریكس و نیز تسویه حساب مالی با ارز‌های محلی شدند.
وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت: «برقراری نظم نوین جهانی قطعاً كمك خواهد كرد دلار دیگر تنها ارز در تجارت بین‌المللی نباشد. ما هم اكنون شاهد هستیم كه چطور كالا‌هایی مانند حامل‌های انرژی، همه روزه به طور فزاینده‌ای با ارز‌های دیگری به غیر از دلار داد و ستد می‌شوند.»
وی افزود: «صادر كنندگان مهم مواد غذایی در آمریكای لاتین مانند آرژانتین و برزیل نیز به میزان بیشتری شروع به استفاده از ارز‌هایی به غیر از دلار كرده‌اند.»
ارشدترین دیپلمات ونزوئلا گفت: «فكر می‌كنم ما به زودی شاهد گزینه‌های دیگری در تجارت بین‌المللی خواهیم بود و سلطه دلار كاهش می‌یابد و این چیزی است كه همه ما خواستار آن هستیم. امروزه دلار به عنوان یك سلاح برای اعمال فشار ضد كشور‌ها استفاده می‌شود. این موازنه و این سبد ارزی در حال ظهور برای تجارت جهانی موجب ثبات برای كشور‌های ما خواهد شد.»
پپ اسكوبار تحلیلگر مسائل ژئوپلتیك ماه سپتامبر به اسپوتنیك گفت اقتصاد‌های مهم نوظهور در بریكس شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی باید در جهت یكسان سازی نظام‌های پرداخت و ایجاد راهكاری برای تجارت به ارز‌های ملی تلاش كنند تا بتوانند تجارت متقابل را تقویت كنند و مستقل‌تر باشند.

دسترسی سریع