اراده ایران و كوبا، توسعه همه جانبه همكاریها

معاون و فرستاده ویژه رییس جمهور كوبا امروز شنبه در تهران پیام كتبی "رائول كاسترو" رییس جمهوری كشورش را تقدیم آقای روحانی كرد در این پیام، كاسترو خواهان گسترش و تعمیق همكاری های تهران - هاوانا در همه عرصه های مورد علاقه شده است.

1395/05/23
|
14:31
|

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، دكتر روحانی در این دیدار با تشكر از پیام همتای كوبایی خود ، توسعه و تعمیق روابط با كوبا را به عنوان یكی از كشورهای دوست ایران در آمریكای لاتین با اهمیت دانست و اظهارداشت: اشتراكات فرهنگی دو ملت انقلابی ایران و كوبا باعث شده تا دو دولت، پیوسته طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، روابط نزدیكی داشته باشند و در مجامع بینالمللی هم از مواضع یكدیگر پشتیبانی كنند.
رییس جمهوری ضرورت بهره گیری از توانمندی های دو كشور برای توسعه همه جانبه همكاریها بویژه در عرصه اقتصادی را مورد تاكید قرار داد و گفت: پس از توافق هسته ای، زمینه برای گسترش همكاریهای فرهنگی و استحكام همكاریهای اقتصادی میان دو كشور بیش از پیش مهیا شده است كه باید از این فرصت بهره گرفت.
دكتر روحانی تصریح كرد: روابط دو كشور علاوه بر حوزه های بهداشت و بیوتكنولوژی باید در همه زمینهها توسعه باید بویژه اینكه اراده دو دولت، بر توسعه همه جانبه همكاریها متمركز است و باید در این راستا گام های عملی برداشت.
رییس جمهوری افزود: هر دو كشور باید در پی جستجوی زمینه های جدید برای همكاری در حوزه های دوجانبه ، منطقه ای و جهانی باشند.
دكتر روحانی به پیگیری سیاست تحریمهای اقتصادی از سوی واشنگتن علیه كشورهای مستقل جهان اشاره كرد و با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران ، اعمال تحریمها را ابزاری غلط و بینتیجه میداند، گفت: در نظام تجاری و اقتصادی جهان باید در چارچوب مقررات بین المللی ، آزادی تجارت و روابط اقتصادی میان كشورها وجود داشته باشد.
رییسجمهوری در ادامه به موضوع تروریسم و دخالت قدرتهای بیگانه در امور كشورهای منطقه اشاره كرد و گفت: برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است كه مردم منطقه بتوانند برای سرنوشت و آینده خود بدون دخالت مستقیم و غیرمستقیم بیگانگان، تصمیم بگیرند.
رییس جمهوری، تروریسم را خطری برای همه كشورهای جهان برشمرد و اظهارداشت: آماده ایم در مجامع بین المللی، درباره موضوعات مهم جهانی و از جمله منطقه ای، با كشورهای دوست همانند كوبا ، همفكری و همكاری بیشتری داشته باشیم.
دكتر روحانی در ادامه به نقش جنبش غیرمتعهدها در عرصه جهانی اشاره كرد و افزود: امیدوارم ایران و كوبا به عنوان اعضای فعال این جنبش بتوانند با همكاری و نقش آفرینی بیشتر ، تحولی مثبت به نفع این جنبش و اعضای آن ، ایجاد كنند.
"ریكاردو كابریساس " معاون و فرستاده ویژه رییس جمهوری كوبا نیز در این دیدار با تقدیم پیام كتبی رییس جمهوری كشورش به دكتر روحانی ، تاكید كرد: همانطور كه آقای كاسترو در پیام كتبی خود تصریح كرده است هاوانا خواهان گسترش همه جانبه روابط با تهران و برداشتن موانع از مسیر تعمیق این روابط است.
معاون رییس جمهوری كوبا گفت: دولت كوبا، موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مذاكرات با 1+5 و برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) را یك پیروزی برای ملت و دولت ایران و كشورهای مستقل جهان می داند.
كابریساس اظهارداشت: روابط سیاسی دو كشور در سایه اراده دو دولت بسیار مستحكم است و باید همپا با این روابط در سایر حوزه ها از جمله فرهنگی و اقتصادی نیز این روابط بیش از پیش بسط و تعمیق یابد و كوبا آماده است بسترها را برای حضور فعالتر صنایع ایران فراهم كند.
وی افزود: هر دو كشور در بسیاری از حوزه ها پیشرفت های چشمگیری داشته اند كه می توانند با تبادل تجربیات، نه تنها در روابط خود جهش ایجاد كنند بلكه سایر كشورها نیز از آن بهره مند شوند.
معاون رییس جمهوری كوبا در ادامه به موضوع برقراری روابط میان كوبا و آمریكا اشاره كرد و گفت: این برقراری روابط پس از 50 سال ایستادگی و مقاومت ملت كوبا بر سر اصول خود و اعتراف واشنگتن به سیاست اشتباهش در قبال هاوانا، یك پیروزی است.
كاربریساس در عین حال تاكید كرد كه به هیچ وجه برقراری روابط با واشنگتن به معنای عادی سازی روابط نیست و دولت و ملت انقلابی و مقاوم كوبا می دانند كه برقراری این رابطه بدان معنا نخواهد بود كه آمریكا از خصومت و دشمنی خود دست برمی دارد.

دسترسی سریع