حفظ عزت ایران با وجود تهدیدهای امریكا

وزیر امور خارجه: آمریكا در پی كمرنگ كردن و فراموشی عزت ایران بود كه خوشبختانه به آن نرسید.

1395/05/23
|
14:29
|

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمد جواد ظریف در همایش فصلی مدیران و معاونان استانی بنیاد شهید با اشاره به جایگاه والای خانواده شهدا سال 95، افزود: ما خود را وامدار خانواده شهدا و ایثارگران می دانیم؛ چرا كه آنان عامل قدرت در كشور هستند.
وزیر امور خارجه با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران یكی از قدرت های اصلی منطقه است، گفت: امنیت منطقه برای نظام ما بسیار مهم است و سیاست های ایران عدم مداخله در امور سایر كشورهاست.
ظریف در ادامه و با اشاره به تحریم هایی كه دشمنان برای كشور ایجاد كرده اند، گفت: همان طور كه رهبری نیز در گذشته اشاره كردند، حضور مردم در پای صندوق های رای، ابطال سحر تحریم ها بود و مهم نبود كه مردم به چه كسی رای دادند بلكه مهم حضور مردم بود.
وی با بیان اینكه آمریكا همواره در پی ایجاد تحریم علیه ایران بود، گفت: آنها یك بار در آغاز پرونده هسته ای در سال 83 با انعقاد قطعنامه هایی در پی ایجاد تحریم بودند و به طور كلی سه بار با خیال اینكه ایجاد تحریم، آغاز پایان برای جمهوری اسلامی است، در پی تحریم های جدید بودند.
ظریف با بیان اینكه پس از سی و چند سال تلاش، آمریكا فكر می كرد به خواسته های خود رسیده است، گفت: حدود 6 قطعنامه علیه ایران منعقد شد و آنها در پی فراموش كردن عزت ایران در قالب این قطعنامه ها بودند.
وی افزود: از قطعنامه 1696 تا 1929 كه از بدترین قطعنامه ها بود، آمریكا در پی كمرنگ كردن و فراموشی عزت ایران بود كه خوشبختانه به آن نرسید.
ظریف اظهارداشت: به لطف خداوند حتی یك دقیقه از این قطعنامه ها علیه ایران اجرا نشد و خوشبختانه شاهد این هستیم كه عزت ایران حفظ شده است.
وزیر امور خارجه با اشاره به توافق انجام شده میان دو طرف افزود: در این شرایط توافقی انجام شد كه به جز برخی از افراد داخلی در دنیا هیچ فردی ادعا نكرد كه در این توافقنامه ایران غیرعزتمندانه رفتار كرده است.
ظریف تاكید كرد: در این مدت من ندیدم نویسنده یا تحلیلگری بنویسد كه در این توافق اخیر ایران متضرر شده است.
وی با بیان اینكه اهداف این توافقنامه متعدد بود، گفت: این توافق حاصل سرعقل آمدن كسی نیست و این توافق را با وجود خواسته طرف مقابل انجام دادیم.
وزیر امور خارجه با بیان اینكه منطقه امروز با تحول راهبردی مواجه است، گفت: با توجه به شرایط و وضعیت كنونی، باید بگوییم كه شرایط ما در منطقه حساس است و بدخواهان ما از سه حوزه داخلی، بین المللی و منطقه ای احساس خطر راهبردی می كنند.
ظریف به هزینه كرد دشمنان در این عرصه اشاره و تصریح كرد: دشمنان نظام بیكار نخواهند نشست و برنامه ریزی و هزینه هایی را انجام می دهند به طوری كه هزینه هایی كه دولت عربستان پارسال برای دیپلماسی عمومی برای آمریكا صرف كرد، رقمی است كه به مراتب از هزینه كرد ما بسیار زیاد است و ما پس از انقلاب تاكنون چنین هزینه ای را به این منظور نداشتیم.

رقابت های داخلی نباید باعث شود كه اهداف بدخواهان را فراموش كنیم؛

وزیر امور خارجه افزود: رقابت های داخلی نباید باعث شود كه فراموش كنیم در چه ظرف زمانی حركت می كنیم و بدخواهان ما در پی چه اهدافی هستند تا ناكامی تاریخی خود را جبران كنند در این زمینه، تاكید رهبری مبنی بر اینكه نباید فراموش شود كسی به شما لطف نكرده است از یاد ببریم.
ظریف گفت: قرار گرفتن در وضعیت و امنیت امروز به این علت است كه به جز توان مردم به نیروی دیگری اتكا نكردیم البته باید به نوبه خودمان بیشتر هوشیار باشیم.

دسترسی سریع