در مایكروسافت و گوگل؛ هوش مصنوعی چقدر آب مصرف می‌كند!

گزارش های محیط زیستی جدید مایكروسافت و گوگل نشان دهنده افزایش قابل توجه آب مصرفی برای توسعه فناوری هوش مصنوعی است.

1402/06/21
|
10:35
|

به گزارش رادیو پیام ، مایكروسافت در گزارش خود اعلام كرده مصرف آب آن در 2022 میلادی نسبت به سال قبل 35 درصد افزایش یافته و به حدود 1.7 میلیارد گالن (6.4 میلیارد لیتر) رسیده است. از سوی دیگر گوگل نیز از افزایش 20 درصدی مصرف آب در همین بازه زمانی خبر داده است.

شائولی رن یكی از محققان دانشگاه كالیفرنیا در ریورساید كه مسئولیت ارزیابی تأثیرات زیست محیطی هوش مصنوعی مولد را برعهده دارد، در این باره می‌گوید: می‌توان ادعا كرد یكی از دلایل اصلی افزایش مصرف آب مایكروسافت، هوش مصنوعی از جمله سرمایه گذاری كلان در هوش مصنوعی مولد و همكاری با شركت اوپن ای آی است.

این گزارش كه در آوریل 2023 میلادی منتشر شده، نشان می‌دهد آموزش چت جی پی تی 3 به تنهایی حدود 85 هزار گالن (700 هزار لیتر) آب مصرف كرده است. همچنین تخمین زده می‌شود چت جی پی تی كه نسخه اولیه جی پی تی 3 است، برای گفتگو با یك كاربر و پاسخ به 25 تا 50 سوال ،500 میلی لیتر آب مصرف می‌كند.

در مراكز داده كه محاسبات هوش مصنوعی انجام می‌شود، به راه حل‌هایی برای خنك سازی در مقیاس وسیع نیاز است تا از داغ شدن بیش از حد سرورها و دیگر تجهیزات جلوگیری شود. سیستم‌های گرمایش، هوارسانی و تهویه مطبوع و برج‌های خنك سازی مقدار زیادی آب مصرف می‌كنند.

علاوه بر آن محاسبات هوش مصنوعی نیز انرژی بر است. در برخی اماكن تولید برق نیازمند عملیاتی است كه به مصرف مقدار زیادی آب منجر می‌شود، به خصوص هنگامیكه فناوری‌های تولید برق مانند واحدهای ترموالكتریك به كار می‌روند كه برای خنك سازی به شدت به آب نیاز دارند.

مایكروسافت در بیانیه‌ای اعلام كرده مشغول بررسی راه‌هایی است تا سیستم‌های بزرگ‌تر را در زمینه‌های آموزش و به كارگیری، كارآمدتر كند.

دسترسی سریع