دریافت استوارنامه سفرای آنگولا، كلمبیا، كامبوج، اكوادور و پرو از سوی آیت الله رئیسی تاكید رئیس جمهور بر آمادگی ایران برای گسترش روابط تجاری با كشورها

رئیس جمهور در دیدارهای جداگانه با سفرای جدید كشورهای آنگولا، كلمبیا، كامبوج، پرو و اكوادور، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط اقتصادی، تجاری به عنوان به عنوان كشوری فناور تاكید كرد.

1402/06/13
|
10:46
|

به گزارش رادیو پیام ؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز یكشنبه - 29 مردادماه - استوارنامه سفرای جدید كشورهای آنگولا، كلمبیا، كامبوج، اكوادور و پرو را دریافت كرد.

بر اساس اصل 128 قانون اساسی، سفیران به پیشنهاد وزیر امور خارجه و تصویب رئیس جمهور تعیین می شوند. رئیس جمهور استوارنامه سفیران را امضا می كند و استوارنامه سفیران كشورهای دیگر را می پذیرد.

رئیس جمهور روز یكشنبه پس از دریافت استوارنامه ماترینس پاتریسو سفیر آكردیته جمهوری آنگولا، ضمن آرزوی موفقیت برای وی در دوره ماموریت خود در تهران، گفت: ارتباطات دوستانه‌ای میان ایران و آنگولا برقرار است، اما سطح تعاملات اقتصادی و تجاری دو طرف متناسب با این ارتباط و ظرفیت‌های متقابل نیست.

رئیس جمهور افزود: ظرفیت‌های متنوع و متعددی میان دو كشور وجود دارد كه مسئولیت سفرای دو كشور و مقامات مربوطه شناسایی، فعال كردن و تبادل این ظرفیت‌ها در مسیر گسترش تعاملات و همكاری‌های دو جانبه است.

«ماترینس پاتریسو» سفیر آكردیته جمهوری آنگولا نیز در این مراسم با بیان اینكه دو كشور ظرفیت‌ها و زمینه‌های مناسبی برای گسترش روابط با یكدیگر دارند، اظهار داشت: بنده از طرف جمهوری آنگولا دستور كار واضح و مشخصی برای تلاش در راستای گسترش همكاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران دارم.

تاكید رئیس جمهور بر آمادگی ایران برای گسترش روابط تجاری با كشورها

علاقه‌مندی ایران برای گسترش روابط با اعضای «آ س آن»

رئیس جمهور در آیین دریافت استوارنامه آقای «كوی كونگ» سفیر آكردیته پادشاهی كامبوج با بیان اینكه اراده جمهوری اسلامی ایران گسترش همكاری‌ها با كامبوج است، اظهار داشت: ایران علاقه‌مند به گسترش روابط با اعضای آ س ‌آن و تقویت روابط منطقه‌ای خود با كشورهای این حوزه از جمله كامبوج است.

آیت‌الله رئیسی ضمن آرزوی موفقیت برای وی در دوره ماموریت خود در تهران، گفت: روابط ایران و كامبوج متناسب با ظرفیت‌ها و زمینه‌های موجود برای همكاری، گسترش نیافته است.

رئیس جمهور با بیان اینكه اراده جمهوری اسلامی ایران گسترش همكاری‌ها با كامبوج است، افزود: ایران علاقه‌مند به گسترش روابط با اعضای آ س ‌آن و تقویت روابط منطقه‌ای خود با كشورهای این حوزه از جمله كامبوج است.

«كوی كونگ» سفیر آكردیته پادشاهی كامبوج نیز در این مراسم با بیان اینكه ایران با وجود تحریم‌ها به پیشرفت‌های خوبی دست یافته است، اظهار داشت: دو كشور همواره روابط دوستانه‌ای با یكدیگر داشته‌اند و در عرصه‌های چند جانبه و بین‌المللی نیز روابط سازنده و مثبتی را شكل داده‌اند.
وی همچنین با اشاره به همكاری‌های جاری میان دو كشور، علاقه‌مندی كامبوج به توسعه روابط با ایران در عرصه‌های مختلف را اعلام كرد.

تاكید رئیس جمهور بر آمادگی ایران برای گسترش روابط تجاری با كشورها

ایران اراده جدی برای گسترش روابط با اكوادور دارد

رئیس جمهور در آیین دریافت استوارنامه خانم «لوردس پوما پوما» سفیر آكردیته جمهوری اكوادور، با اظهار امیدواری برای موفقیت وی در دوره ماموریت خود در تهران گفت: ایران و اكوادور زمینه‌های متنوعی برای گسترش تعاملات اقتصادی و تبادلات تجاری با یكدیگر دارند.

آیت الله رئیسی افزود: جمهوری اسلامی ایران اراده جدی برای گسترش روابط با اكوادور دارد و سفرا و مقامات مربوطه دو كشور باید زمینه‌های تبادل هر چه بیشتر ظرفیت‌های متقابل را در راستای ارتقای سطح روابط فیمابین فراهم كنند.

«لوردس پوما پوما» سفیر آكردیته جمهوری اكوادور نیز در این مراسم ایران را كشوری مهم در منطقه و جهان توصیف و تصریح كرد: رئیس جمهور كشورم از من خواست كه سلام‌های گرم و اراده جدی دولت متبوعم را به شما اعلام كنم.

سفیر آكردیته اكوادور همچنین با تسلیت و اظهار همبستگی با دولت و مردم ایران به خاطر حمله تروریستی به حرم شاهچراغ (ع) اظهار داشت: دو كشور ظرفیت‌های بسیار خوبی برای تعامل با یكدیگر دارند و اكوادور علاقمند است همكاری در زمینه‌های پزشكی، صنعتی، فناوری و علمی را با ایران گسترش دهد.

تاكید رئیس جمهور بر آمادگی ایران برای گسترش روابط تجاری با كشورها

آمادگی ایران برای تبادل دستاوردهای خود با كلمبیا

آیت‌الله سید ابراهیم در آیین دریافت استوارنامه آقای «ریانو ولاندیا» سفیر آكردیته جمهوری كلمبیا، ضمن آرزوی موفقیت برای وی در دوره ماموریت خود در تهران، گفت: اراده جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط با كشورهای آمریكای لاتین است.

رئیس جمهور با اشاره به سوابق دو كشور در زمینه مبارزه با تجارت مواد مخدر، ضمن ابراز آمادگی برای تبادل تجربیات در این زمینه با كلمبیا افزود: قدرت‌های سلطه‌گر با وجود ادعاهای فراوان، در واقع حامیان و پشتیبانان اصلی تولید و تجارت مواد مخدر هستند.

وی با اشاره به ابراز علاقه‌مندی سفیر كلمبیا برای گسترش همكاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف علمی، فناوری، داروسازی، نانوفناوری، صنعتی و كشاورزی اظهار داشت: ایران به‌رغم فشارها و تحریم‌های گسترده پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه علمی، فناوری و صنعتی داشته و به عنوان كشوری فناور آماده تبادل دستاوردها و توانمندی‌های خود با كلمبیاست.

«ریانو ولاندیا» سفیر آكردیته جمهوری كلمبیا نیز در این مراسم ضمن تسلیت و ابراز همدردی با دولت و ملت ایران به‌خاطر حمله تروریستی به حرم شاهچراغ (ع) تصریح كرد: توسعه تعاملات اقتصادی و تبادلات تجاری با جمهوری اسلامی ایران جزو اولویت‌های كلمبیا است.

وی خاطرنشان كرد: دو كشور 15 سند همكاری دوجانبه با یكدیگر دارند كه امیدوارم با تقویت مراودات دیپلماتیك زمینه تسریع در اجرای این اسناد فراهم شود.

تاكید رئیس جمهور بر آمادگی ایران برای گسترش روابط تجاری با كشورها

علاقه‌مندی تهران و پرو برای گسترش روابط

آیت‌الله رئیسی در آیین دریافت استوارنامه آقای «كاساس ویاز» سفیر آكردیته جمهوری پرو، ضمن آرزوی موفقیت برای وی در دوره ماموریت خود در تهران گفت: سوابق روابط ایران و پرو حاكی از آن است كه دو كشور همواره علاقه‌مند به گسترش همكاری‌های فیمابین بوده‌اند.

رئیس جمهور افزود: ظرفیت‌های متقابل متنوعی میان دو كشور وجود دارد كه می‌طلبد سفرا و مقامات مربوطه دو كشور، با رفع موانع و مشكلات احتمالی، به تبادل این ظرفیت‌ها در راستای تقویت و تعمیق روابط فیمابین همت بگمارند.

«كاساس ویاز» سفیر آكردیته جمهوری پرو نیز در این مراسم با اعلام سلام‌های گرم رئیس جمهور كشورش به دكتر رئیسی اظهار داشت: بنده علاوه بر ماموریت‌های تعیین شده از سوی كشور متبوعم، با توجه به ریشه‌های عمیق تاریخی و تمدنی ایران و پرو، علاقمندی و انگیزه‌های شخصی قوی برای تقویت روابط میان دو طرف دارم.

وی تصریح كرد: روابط 50 ساله ایران و پرو همواره دوستانه و سازنده بوده و امروز باید با تكیه و تاكید بیشتر بر روی سوابق تمدنی، برای نزدیكی بیشتر دو ملت تلاش كنیم تا بستری برای تسریع در گسترش همكاری‌ها و ارتقای سطح روابط فیمابین باشد.

دسترسی سریع