آمارهای رسمی از مهم ترین چالش زوجین نابارور در مسیر درمان

زوجین نابارور با هزاران امید و آرزو، در مسیر درمان قدم می گذارند؛ اما خیلی از این زوجین، تاب و توان تأمین هزینه های درمانی را ندارند و قید بچه دار شدن را می زنند.

1402/06/12
|
11:22
|

به گزارش رادیو پیام، آمارهای رسمی نشان می‌دهد بیش از 20 درصد زوجین كشور نابارور هستند كه برای صاحب فرزند شدن می‌بایست كفش آهنی پا كنند و جیب پر پول داشته باشند. این در حالی است كه اكثریت زوجین نابارور، از قشر كم درآمد و محروم جامعه هستند كه نمی‌توانند هزینه‌های سنگین دارو و درمان را تأمین كنند.

بر اساس مطالعات انجام شده در دنیا، 40 درصد مشكل ناباروری مربوط به آقایان و 40 درصد هم مربوط به بانوان است و 20 درصد هم یا به هر دو نفر ارتباط دارد و یا اینكه علت آن ناشناخته است.

علی صادقی تبار مدیر مركز درمان ناباروری ابن‌سینا وابسته به جهاد دانشگاهی، با عنوان این مطلب كه ناباروری یكی از مشكلات شایع در جهان است، گفت: میزان ناباروری از حدود 15 تا 25 درصد در كشورهای مختلف بسته به شرایط آسیب زا و مشكلات و بیماری‌ها، متفاوت است.

وی با تاكید بر جدی گرفتن مقوله درمان ناباروری در جامعه، افزود: پیشنهاد ما برای ترغیب زوجین نابارور به درمان، این است كه به جای اینكه پول از طریق بیمه‌ها به درمان ناباروری اختصاص یابد، به حساب مركز درمان ناباروری واریز شود.

صادقی تبار گفت: بر اساس پیشنهاد ما، به هر زوج 10 میلیون تا 3 بار در سال اختصاص پیدا كند و این پول را قبل از درمان بدهند. با چنین روشی، می‌توان زوجین نابارور را ترغیب كرد به سمت درمان ناباروری بروند.

وی افزود: در شرایط كنونی، از 3.5 میلیون زوج نابارور در كشور، فقط شاهد مراجعه 130 تا 140 هزار زوج نابارور برای درمان هستیم.

صادقی تبار ادامه داد: فاصله معنادار بین آمار زوجین نابارور و كسانی كه برای درمان ناباروری اقدام می‌كنند، نشان می‌دهد كه روش و شیوه به كار گرفته شده برای درمان ناباروری، درست نیست.

وی افزود: تا زمانی كه پول درمان ناباروری به سختی دست زوجین نابارور برسد، نمی‌توان به موفقیت چنین طرح‌هایی امیدوار بود.

صادقی تبار گفت: درمان ناباروری، درمان گران قیمتی است، به طوری كه در آمریكا 10 هزار دلار قیمت سیكل درمان ناباروری است و در ایران، زیر 1000 دلار است.

در همین حال، مجلس شورای اسلامی، در دو سال گذشته بودجه‌ای را برای درمان ناباروری اختصاص داده كه از طریق سازمان‌های بیمه گر برای زوجین نابارور هزینه می‌شود.

در سال 1400 زمانی كه دستورالعمل خرید راهبردی خدمات ناباروری به سازمان‌های بیمه گر ابلاغ شد، سازمان بیمه سلامت هم تلاش كرد این خدمات را به زوجین نابارور ارائه بدهد. از همین رو، در گام اول نسبت به نشاندار كردن زوجین نابارور اقدام كرد.

مریم آزادی معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران، با بیان اینكه 50 هزار زوج نابارور در كشور نشاندار شده‌اند، گفت: زوج‌های نابارور برای درمان اگر به مراكز دولتی مراجعه كنند 90 درصد هزینه‌های دولتی و اگر هم به مراكز خصوصی، مراجعه كنند 90 درصد تعرفه غیردولتی پوشش داده می‌شود.

وی در مورد سهم فرانشیز در بخش خصوصی و اینكه چقدر می‌تواند به زوج‌های نابارور كمك كند، افزود: خدمات تخصصی ناباروری قبل از سال 1400 در تعهد سازمان‌های بیمه گر نبود، در نتیجه پرداخت از جیب بیمه شده بسیار زیاد بود و زمانی كه در تعهد قرار گرفت سال 1400، ما یك استثنا برای اینها قائل شدیم، تمام خدمات اینها در مراكز دولتی 90 درصد تعرفه دولتی می‌گیرند و در مراكز خصوصی و مراكز عمومی غیردولتی مثل مراكز جهاد دانشگاهی، تأمین اجتماعی اینها را ما 90 درصد تعرفه عمومی غیر دولتی یعنی یك تعرفه بالاتر از تعرفه دولتی پرداخت می‌كنیم.

آزادی ادامه داد: ما هزینه‌های زوجین نابارور برای دریافت خدمات سرپایی و بستری را تقبل می‌كنیم. به طوری كه در خدمات سرپایی 63 قلم داروی تخصصی و مرتبط با درمان ناباروری با 90 درصد تعرفه را پرداخت می‌كنیم. یعنی سازمان بیمه سلامت 90 درصد هزینه این داروها را تقبل می‌كند و بیمار فقط 10 درصد پرداخت می‌كند.

وی افزود: 57 قلم آزمایش نیز مرتبط با موارد تشخیصی تحت پوشش قرار دارند و 6 خدمت تصویربرداری كه عمدتاً سونوگرافی‌ها هستند كه اینها را هم تحت پوشش قرار دادیم و خدمات تخصصی كه شامل لقاح مصنوعی، IVF و پانكچر و یا پانكچر تخمك را ما بدون محدودیت در طول سال و بدون سقف تحت پوشش قرار می‌دهیم.

آزادی گفت: سال 1400 كه دستورالعمل تازه ابلاغ شده بود یك محدودیت سن برای زوجه داشتیم اما با صحبت‌هایی كه در دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت شد، سن 45 سال را به 49 سال تمام رسانیدم.

معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران، در خصوص زوجین نابارور كه دفترچه بیمه ندارند، افزود: كسانی كه هیچ گونه دفترچه بیمه‌ای ندارند می‌توانند به دفاتر پیشخوان طرف قرارداد بیمه سلامت و یا به پنل شهروندی سایت بیمه سلامت مراجعه كرده و خودشان را بیمه كنند و از این خدمات بهره مند شوند.

دسترسی سریع