انتقاد از كوتاهی دستگاه های نظارتی در امر قاچاق

دادستان عمومی تهران: تعدد دستگاه های مبارزه كننده و كوتاهی دستگاه های نظارتی و اتحادیه ها ، كار را در امر مبارزه با قاچاق كالا مشكل كرده است.

1395/05/23
|
09:53
|

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی در نشست با برخی مسئولان مرتبط در امر مبارزه با قاچاق كالا افزود‌: تعدد دستگاه های مبارزه كننده، تنوع انواع قاچاق و سودآوری قاچاق كالا بر ضرورت هماهنگی دستگاه های مسئول در مبارزه افزوده است .
وی وفور كالاهای قاچاق و عرضه آشكار این كالاها در واحدهای صنفی را ناشی از غیرفعال بودن دستگاه های دولتی، واحدهای نظارتی و اتحادیه های صنفی خواند.
دادستان تهران با اعلام این كه فرایند موضوع قاچاق كالا به طور عمده اجرایی و پیشگیرانه است، آمادگی دادستانی را برای تمركز و تجمیع رسیدگی به پرونده های قاچاق اعلام كرد و مقدمه اتخاذ چنین تصمیمی را، ارائه آمار صحیح پرونده ها از سوی مبادی مسئول دانست.
وی گفت:‌ هم اكنون به جرایم مرتبط با قاچاق كالای سازمان یافته در دادسرای رسیدگی به جرایم اقتصادی (ناحیه 22)، مشروبات الكلی قاچاق در دادسرای ارشاد (ناحیه 21) و داروی قاچاق در دادسرای امور پزشكی و بهداشتی (ناحیه 19) رسیدگی می شود.
دادستان تهران ، آمار ارائه شده از سوی دستگاههای اجرایی در این جلسه را كه 40 هزار فقره پرونده در سطح كشوری است با مبالغ اعلامی قاچاق كالا در سال یعنی 15 تا بیست و پنج میلیارد دلار منطبق ندانست.
وی ضمن تأكید بر ضرورت ارائه آمارهای صحیح گفت: مبارزه با قاچاق نیازمند عزم جدی تری است كه بخشی از آن مقابله با پولشویی به عنوان ریشه مفاسد اقتصادی است.
جعفری دولت آبادی افزود‌: بسیاری از اقدامات لازم در موضوع مبارزه با قاچاق كالا، در حوزه پیشگیری قرار می گیرد، مانند اخذ عوارض مختلف از كالاها و ورود كالا از مناطق متعدد كه در نتیجه در بازار و مغازه ها كالای قاچاق به وفور مشاهده می شود و سیستمی برای رهگیری چنین كالاهایی وجود ندارد.
وی با تأكید بر این كه دستگاههای مختلفی وظیفه مبارزه با قاچاق كالا و پیشگیری از این دسته از جرایم را بر عهده دارند، گفت: جای سؤال است كه چگونه كالاهای قاچاق از مرزهای كشور وارد می شود و با طی مسیر طولانی كه ایستگاه های بازرسی پلیس در آن تعبیه شده است در كلانشهرها مانند تهران در مغازه ها عرضه می شود.
در این جلسه نمایندگان دستگاه ها گزارش هایی درباره قاچاق كالا ارائه كردند.
دادستان تهران در پایان جلسه در مورد لزوم پیگیری پرونده های مهم و هماهنگی دستگاه ها در مبارزه با قاچاق تأكید كرد و از دستگاه های مسئول خواست گزارش اقدامات حوزه خود و آخرین وضع پرونده های مهم را در جلسه آینده ارائه دهند.

دسترسی سریع