عملكرد دولت در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات تبدیل ایران به هاب ترانزیت داده در منطقه

طبق گفته مسؤولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در شروع به كار دولت سیزدهم، ظرفیت شبكه انتقال 35.8 ترابیت بر ثانیه و با استفاده از تجهیزات خارجی بوده و قرار است این ظرفیت با برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات تا پایان سال جاری دو برابر شود.

1402/06/06
|
13:42
|

به گزارش رادیو پیام، ایران به واسطه وضعیت جغرافیایی‌اش امكان تبدیل شدن به هاب ترانزیت دیتای منطقه را داراست. بنابراین به‌طور قطع ترافیكی كه از بستر ایران و از مسیر زمینی خاك سرزمین ما عبور می‌كند، كیفیت بهتری نسبت به مسیر دریا و اقیانوس دارد تا به اروپا و سایر كشورها برسد. بر این اساس استفاده از مزایای انتقال دیتا از خشكی به نفع كشور مهم بوده و در عین حال كه نیاز كشور برای ارتباطات باكیفیت فراهم می‌شود، كیفیت این ارتباطات برای منطقه هم ارتقاء می‌یابد.

طبق بررسی‌های انجام شده سطح ترافیك شبكه به‌صورت قابل قبولی افزایش پیدا كرده و میزان اشباع در آن به حداقل میزان خود نسبت به گذشته رسیده و پیشرفت در این زمینه همچنان ادامه دارد؛ طبق گفته مسئولان ظرفیت شبكه انتقال در ابتدای دولت سیزدهم 35.8 ترابیت بر ثانیه بود كه تمام تجهیزات آن هم خارجی بوده است؛ اما در دولت سیزدهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه‌ریزی كرد تا پایان سال 1402 یعنی ظرف مدت 36 ماه ظرفیت انتقال كشور را دو برابر كند كه 70 درصد از این افزایش با استفاده از تجهیزات بومی باشد.

بنابراین برای نخستین بار قراردادی به ارزش 7000 میلیارد ریال كه بزرگ‌ترین قرارداد بومی‌سازی شركت زیرساخت و وزارتخانه محسوب می‌شد منقعد و قرار شد با استفاده از تجهیزات بومی 20 ترابیت بر ثانیه به ظرفیت شبكه انتقال كشور اضافه شود. در همین رابطه چندی پیش مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت در دیدار با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سوریه به این موضوع اشاره كرد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود ظرفیت شبكه انتقال در كشور ایران، 45 ترابیت بر ثانیه است كه بزرگ‌ترین شبكه انتقال در منطقه است؛ خوشبختانه امسال با یك شركت ایرانی قراردادی بسته‌ایم كه 20 ترابیت بر ثانیه نیز به این ظرفیت اضافه می‌شود.

گفتنی است توجه به افزایش ترانزیت دیتا و تبدیل ایران به هاب ترانزیت دیتا از سال‌های گذشته مورد توجه قرار داشت؛ به گونه‌ای كه مراسم رونمایی از نقشه راه ظرفیت ترانزیت بین‌الملل در راستای تبدیل شدن ایران به هاب ترانزیت دیتا در منطقه، دو سال گذشته در وزارت ارتباطات و فناوری اطاعات برگزار شد و گفته شد كه سه هدف در پروژه‌ای كه رونمایی شد، دنبال می‌شود كه در رسیدن ایران به هدف تبدیل شدن به هاب داده در منطقه كمك كننده خواهد بود و برای تحقق این هدف نیازمند كاهش مدت زمان بازیابی مسیرها و افزایش كیفیت ارائه سرویس هستیم؛ در كنار موارد گفته شده ظرفیت انتقال كشور و ظرفیت فروش ترانزیت داده بین الملل افزایش یافته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم معتقد است یكی از مسائل مغفول‌ مانده در حوزه ارتباطات، استفاده بهینه از ظرفیت خدادادی كشورمان برای ترانزیت دیتاست. ترانزیت داده بین غرب و شرق دنیا از طریق خاك كشور ما مزیت‌های ویژه‌ای برای كشورهای همسایه دارد كه مهم‌ترین آن‌ها كاهش زمان پینگ 20 تا 30 میلی‌ثانیه ناشی از كوتاه شدن فاصله تا مراكز داده در اروپاست و همچنین امكان تعمیر و بازیابی خرابی مسیرهای فیبر در كوتاه‌ترین زمان نسبت به مسیرهای دریایی مثل دریای عمان، خلیج عدن و كانال سوئز است.

به‌عبارتی همه عوامل برای اینكه كشور ما به «هاب» منطقه‌ای ترانزیت دیتا تبدیل شود، فراهم است و بدیهی است كه باید از این ظرفیت استفاده شود؛ از ابتدای دولت سیزدهم 40 درصد به ظرفیت ترانزیت ترافیكی كشور افزوده شده و آنگونه كه وزیر ارتباطات و فناوری می گوید قرار است ظرفیت ترانزیت دیتای كشور تا پایان دولت به 4 ترابیت برسد.

دسترسی سریع