وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی خبر خوب | راه‌اندازی 31 خط تولید دارو

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: 31 خط تولید دارو راه‌اندازی شد و 69 داروی جدید به بازار آمد و 159 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در حوزه صادرات داشتیم.

1402/06/06
|
09:00
|

به گزارش رادیو پیام ، دكتر بهرام عین‌اللهی­ در مراسم بزرگداشت روز داروساز بر لزوم اصلاح برنامه درسی دانشكده‌های داروسازی بر مبنای كار میدانی و دوره‌های عملی صنعت تولید دارو تأكید كرد و افزود: در ابتدای انقلاب اسلامی 4 دانشكده داروسازی داشتیم و اكنون این عدد به 26 رسیده است، بنابراین توان تولیدی كشور در حوزه دارو بسیار بالاست و ما باید بتوانیم از این ظرفیت بالقوه نهایت بهره را در مسیر خوداتكایی و ارزآوری ببریم.

وی با بیان این كه هویت و اعتماد به نفس دو عنصر كلیدی برای تقویت خودباوری در جامعه است، تصریح كرد: داروسازی از عرصه‌هایی است كه باید برای شناساندن و فعال ساختن ظرفیت‌های موجود در آن تلاش بیشتری انجام شود.

وی با اشاره به رویكرد دولت مردمی در مبارزه با فساد، عنوان كرد: همه ما مسئول هستیم تا كوچك‌ترین فسادی را گزارش دهیم و واحد بازرسی سازمان غذا و دارو باید بیش‌ازپیش فعال شود تا بتوان مجاری فساد و گرانفروشی دارو را مسدود كرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: افزایش تولید سبب افزایش ذخایر راهبردی دارو در كشور خواهد شد، بنابراین باید به نسبت افزایش تعداد داروخانه‌های كشور، در تولید هم‌ظرفیت خود را افزایش دهیم.

وی بر الكترونیكی سازی زنجیره عرضه دارو تأكید كرد و افزود: 31 خط جدید تولیدی راه‌اندازی و‌69 داروی جدید به بازار دارویی كشور وارد شده و در نتیجه حدود 150 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی صورت گرفته است و در عین حال حجم تولید بسیاری از دارو‌های حیاتی به حد كافی رسیده است.

دكتر عین‌اللهی عنوان كرد: از 1285 شركت دانش‌بنیان حوزه سلامت 40 درصد در حوزه دارو فعالیت می‌كنند و همچنین 28 درصد از دانشمندان یك درصد جهان را داروسازان تشكیل می‌دهند كه از افتخارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی است.

وی دیپلماسی سلامت را از راهبرد‌های اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برشمرد و افزود: امروز بسیاری از كشور‌های جهان از ایران درخواست دارو دارند و اگر تولید دارو افزایش پیدا كند، علاوه بر خودكفایی، می‌توانیم در صادرات دارو و تجهیزات دارویی به موفقیت‌هایی چشمگیر دست پیدا كنیم.

دسترسی سریع