آموزش و پرورش باید منطبق بر قابلیت‌ها و نیازهای كشور باشد

روحانی،هزینه درآموزش وپرورش سرمایه گذاراست ودولت باوجود تنگناها، باتمام توان از آموزش وپرورش حمایت می كند.

1395/05/21
|
11:16
|

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی در مراسم اختتامیه سی و سومین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش كشور با شعار «آموزش و پرورش كانون خلق دنیای آینده»، اظهارداشت: خادمان فرهنگ،‌ علم و دانش كشور امید امروز و آینده ملت ایران هستند.

* رشد و پیشرفت از مدرسه آغاز می شود
آقای روحانی با اشاره به اینكه آموزش و پرورش و همه تلاشگران در این عرصه مسئولیت تأثیرگذار و سرنوشت‌سازی برای امروز و فردای جامعه ما بر دوش دارند، گفت: ‌توسعه و پیشرفت كشور بی‌تردید از مدرسه آغاز می‌شود و مدرسه پایه‌ای است كه دانش آموزان را به عنوان سرمایه عظیم انسانی، برای تلاش در مسیر توسعه كشور آماده می‌كند.
رئیس‌ جمهوری با تأكید بر اینكه آموزش و پرورش در به وجود آمدن سرمایه‌های انسانی، اجتماعی، فرهنگی و علمی، نقش بسیار تأثیرگذاری دارد، افزود: زمانی كه سخن از آموزش و پرورش به میان می‌آید، آموزش عالی هم در كنار آن دیده می‌شود، البته در بسیاری از كشورها، آموزش و پرورش و آموزش عالی در یك مجموعه قرار دارند، اما از گذشته در ایران از یكدیگر تفكیك شدند و هنوز نیز دو وزارتخانه متكفل این بار مسئولیت هستند كه البته در آینده می‌توان درباره تجمیع یا تفكیك آنها بررسی و برنامه‌ریزی كرد.

* هزینه در آموزش و پرورش ، سرمایه گذاری برای آینده است
آقای روحانی با اشاره به اینكه نقش اساسی آموزش و پرورش در توسعه كشور و هزینه‌هایی كه در این راستا صورت می‌گیرد، برای ما در اولویت قرار دارد، گفت: معتقدیم هزینه‌هایی كه در راستای آموزش و پرورش در كشور انجام می‌دهیم، هزینه‌ای جاری نیست، بلكه هزینه‌ای سرمایه‌ای است، چرا كه امروز بزرگ ترین سرمایه كشور، به عنوان سرمایه انسانی در مدارس، رشد می یابد و آموزش می بیند كه منتهی به ایجاد دیگر سرمایه‌ها خواهد شد.
رئیس‌ جمهوری تأكید كرد: رشد و توسعه بدون آموزش كه توسعه علم و آگاهی است و بدون پرورش كه تصحیح اخلاق و رفتار است، امكان‌پذیر نخواهد بود.

* آموزش و پرورش باید منطبق بر قابلیت ها و نیازهای كشور باشد
آقای روحانی با اشاره به ضرورت متناسب شدن آموزش و پرورش با نیازهای جامعه، افزود: برخی آموزش‌ها، دانش‌ها و مهارت‌ها باید متناسب با نیاز و شرایط جامعه باشد و اگر امروز علم یك دانش آموخته برای كاریابی و تأثیرگذاری او در جامعه كافی نباشد، باید درباره مواد درسی، نحوه آموزش و اینكه چگونه باید فرزندانمان را برای آینده جامعه مهیا كنیم، تجدیدنظر نماییم.
رئیس‌ جمهوری با اشاره به اینكه شرایط كشور و جهان دائم در حال تغییر و تحول است و زندگی مردم، صنعتی و دیجیتالی شده است و كاملاً با گذشته تفاوت دارد، خاطرنشان كرد: نیازهای امروز جامعه متفاوت با دیروز است. صنعت و فناوری برای ما رفاه آورده و همانگونه كه برخی مشكلات را آسان كرده ، بسیاری از مشكلات جدید را نیز به وجود آورده است.

* بهبود محیط زیست از اهداف اصلی دولت و نیازمند همكاری جمعی و منطقه ای است
آقای روحانی ادامه داد: به هر میزان صنعتی می‌شویم، از شرایط طبیعی فاصله می‌گیریم و امروز بخش بزرگی از مشكلات زیست محیطی و آلودگی هوا به خاطر گسترش زندگی صنعتی است و من بسیار خوشحال شدم كه وزیر آموزش و پرورش اعلام كرد كه در سال جاری یكی از مواد درسی به مقوله محیط زیست اختصاص یافته است.
رئیس‌ جمهوری با اشاره به اینكه امروز حفظ محیط زیست به معنای حفظ حیات، تلاش و زندگی است، گفت: بهبود محیط زیست از اهداف اصلی دولت و نیازمند همكاری جمعی و منطقه ای است .

* اجرای طرح تحول سلامت تعجب ناظران جهانی را برانگیخته و با قدرت ادامه خواهد یافت
آقای روحانی در ادامه توجه به موضوع سلامت و محیط زیست را یكی از دغدغه‌ها و تلاش‌های دولت یازدهم برشمرد و گفت: پیگیری مسئله سلامت و تحول مثبتی كه در امر بهداشت، درمان و سلامت مردم به وجود آمده است؛ جای خرسندی دارد. یكی از آرزوهای من بود كه بتوانیم به مردم به گونه‌ای كمك كنیم تا در روز بیماری و گرفتاری بتوانند با شرایطی آسان به بیمارستان و پزشكان متخصص دسترسی داشته باشند و باری كه در این مسئله بر دوش مردم است، كاهش یابد.
رئیس جمهوری ادامه داد: اقدامات خوب و كار بزرگی در زمینه تحول نظام سلامت در كشور انجام گرفته و اجرای طرح تحول سلامت تعجب ناظران جهانی را برانگیخته و با قدرت ادامه خواهد یافت.
رئیس‌ جمهوری با بیان اینكه مسئله محیط زیست و حفظ آن در كنار سلامت و بهداشت مردم موضوعی بسیار حایز اهمیت است، به وضعیت دریاچه‌ها و تالاب‌ها، ‌آلودگی‌های صنعتی و ریزگردها در كشور اشاره كرد و افزود: برای كاهش آلودگی ها، تلاش گسترده ای شده است تا سوخت نیروگاه ها گازی شود.
آقای روحانی با اشاره به تحول ایجاد شده در زمینه تولید گاز در كشور گفت: امروز بیش از 140 میلیون متر مكعب به تولید روزانه گاز نسبت به آغاز دولت افزوده شده است و امیدواریم تا پایان فعالیت دولت یازدهم بتوانیم با افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی، 140 میلیون متر مكعب دیگر به ظرفیت تولید گاز، اضافه كنیم.
رئیس‌ جمهوری با اشاره به اینكه اقدامات خوبی برای ارتقای كیفیت بنزین و گازوئیل صورت گرفته است و باید كارهای زیادی برای رفع مشكلات زیست محیطی انجام دهیم، گفت: البته برخی امور مانند موضوع ریزگردها از جمله مسائلی است كه رفع آن تنها با اقدامات داخلی به نتیجه نمی‌رسد و در حال تلاش هستیم تا با رایزنی‌های بین‌المللی با دیگر كشورها و همسایگان این مشكل را برطرف كنیم.
آقای روحانی آشنا بودن دانش‌آموزان با معضلات محیط زیست از آغاز نوجوانی و آمادگی برای حفظ و نگهداری طبیعت در این دوران را حایز اهمیت دانست و گفت: آموزش و پرورش باید با شرایط و نیازهای داخلی تناسب داشته باشد.

* پرورش؛ ترویج سبك زندگی اسلامی - ایرانی است
رئیس‌ جمهوری افزود: معلمان ما در كلاس درس غیر از آموزش علم و دانش با سخن گفتن و رفتار خود سبك زندگی اسلامی - ایرانی و هویت و فرهنگ ملی و دینی را به دانش‌آموز و حتی خانواده‌های آنان آموزش می‌دهند.

* اسلام دین انزوا نیست؛ دین ارتباط است
آقای روحانی با تأكید بر اینكه ما باید خود را با شرایط جهانی هم تطبیق دهیم و نمی‌توانیم از دنیا جدا باشیم، گفت: اسلام به هیچ عنوان دین انزوا نیست و دین ارتباط است . اسلام در بسیاری از مناطق جهان به وسیله تجار و بازرگانان گسترش یافته است و این نشان می‌دهد كه اسلام دین ارتباط در تجارت، فناوری و علم و دانش است به گونه‌ای كه پیامبر اسلام(ص) فرمودند «برای دانش مرز و جغرافیایی وجود ندارد».

* مبنای تعامل با دنیا اصول و منافع جمهوری اسلامی است
رئیس‌ جمهوری با اشاره به اینكه تعامل با دنیا باید در چارچوب منافع و اصولمان ادامه یابد، گفت: امروز برخلاف سال گذشته، كشتی‌های بزرگ ما می‌توانند به راحتی در بنادر بزرگ جهان تردد و كالاهای ایرانی را جابه‌جا كنند. بانك‌های دنیا برای تجارت ال‌سی‌ها را گشوده و پول به راحتی جابجا می‌شود.

* ثابت كردیم كه توطئه تحریم و فشار بر ملت ایران بی اثر است
آقای روحانی تأكید كرد: امروز هر جا كه می‌توانیم باید گامی برداریم تا بتوانیم به دشمنان بگوییم توطئه، تحریم و فشار برای ملت ایران بی‌اثر است و این را البته تاكنون ثابت كرده ایم.

* حق ملت است كه به ذخایر ارزی خود دسترسی و عضو فعال بازار هسته ای باشد
رئیس‌ جمهوری خاطر نشان كرد: موجب افتخار است كه با ایستادگی ملت، رهنمودهای مقام معظم رهبری و تلاش و فعالیت هنرمندانه دیپلمات‌های كشور، راه به روی مردم برای احقاق حقوقشان گشوده شده است. این حق ماست كه بتوانیم از شبكه بانكی دنیا استفاده كنیم، به ذخایر ارزی خود دسترسی داشته باشیم، كشتی‌های ما در آب‌های آزاد حضور داشته باشند و عضو فعال بازار هسته ای باشیم.

* برخی كشورهای منطقه امروز هم در پی عدم استفاده ایران از فرصت پسابرجام هستند
آقای روحانی گفت: ملت ایران با ایستادگی، مقاومت، فداكاری و تلاش و هنرمندی خود توانست توطئه استكبار جهانی، صهیونیست‌ها و برخی كشورهای منطقه را كه به ایران روی خوشی ندارند و امروز هم تلاش می‌كنند كه نتوانیم از فضای پسابرجام به درستی استفاده كنیم، شكست دهد.

* توطئه بدخواهان علیه منافع ملی را باید ناكام كنیم
رئیس‌ جمهوری با تأكید بر اینكه باید از حقوق ملت ایران دفاع و در تمام صحنه‌ها توطئه‌ بدخواهان علیه منافع ملی را ناكام كنیم، گفت: امروز شرایط كشور نسبت به سال گذشته تفاوت كرده است و سال آینده می‌بینیم كه بسیار بهتر خواهد بود.
آقای روحانی افزود: ما باید خود را با شرایط توسعه و تحول جهانی در چارچوب حفظ اصول و منافعمان تطبیق دهیم و بتوانیم نسل جوان خود را به گونه‌ای تربیت كنیم تا برای كشور، منطقه و مسلمانان تأثیرگذار و افتخارآفرین باشند.

* نسل جوان نیازمند هدایت و آموزش در حوزه ارتباطات است؛ با ممنوعیت و فیلترینگ مشكلات حل نمی شود
رئیس‌ جمهوری با بیان اینكه نسل جوان نیازمند هدایت و آموزش در حوزه ارتباطات است؛ با ممنوعیت و فیلترینگ مشكلات حل نمی شود، اظهارداشت: افزود: آیا در شرایط كنونی می‌شود فضای مجازی و دنیای دیجیتال را ممنوع كنیم و بگوییم باید تمام شبكه‌های اجتماعی را روزانه فیلتر كرد، آیا با فیلتر و ممنوعیت می‌شود در دنیای امروز زندگی كرد؟
آقای روحانی افزود: یك نگرانی وجود دارد و آن این است كه باید نسل جوان را به درستی هدایت و از آنان مراقبت كنیم چرا كه نمی‌شود در شرایط امروز جهانی نوجوانان و جوانان را بدون مراقبت و هدایت در ارتباط با فضای مجازی و اینترنت رها كرد.
رئیس‌ جمهوری با بیان اینكه آموزش و پرورش و دولت در این زمینه مسئولیتی سنگین برعهده دارد، اظهار داشت: البته باید شبكه جامع اطلاعات ملی در كشور راه‌اندازی شود، اما در عین حال همواره این مسئله وجود دارد كه با آموزش دقیق باید به جوانان بگوییم چه استفاده‌های خوبی می‌توانند از این افراد داشته باشند.

* فرزندان، امانت مردم در دستگاه آموزش و پرورش هستند
آقای روحانی با اشاره به اینكه مردم فرزندان خود را به عنوان یك امانت بزرگ و با ارزش، 12 سال به آموزش و پرورش می‌سپارند، گفت: باید از این فرصت حداكثر استفاده را كنیم و آن را به عنوان موهبتی الهی بدانیم.
رئیس‌ جمهوری با بیان اینكه ارزش هر كاری را نمی‌توان با حقوق و مزایا سنجش كرد، گفت: امام راحل كار معلمان را كار انبیا، برشمرده‌اند و حقیقت این است كه خداوند توفیق بزرگی به كاركنان آموزش و پرورش داده است چرا كه اگر در دوران زندگی خود بتوانند یك نوجوان را به درستی تربیت كنند، ‌اثر و سود آن به جامعه و كشور خواهد رسید.
آقای روحانی خاطر نشان كرد: باید جوانانمان را به گونه‌ای تربیت كنیم تا از این علم، دانش و فضای جدید در جهان به درستی استفاده كنند.
رئیس‌ جمهوری با تأكید بر ضرورت همفكری و هم‌اندیشی در بسیاری از مسائل و امور، گفت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و اندیشه كنیم كه نسل جوان ما بتواند به دور از نكات سوء از ابزار جدید در جهان استفاده كند.
آقای روحانی ارتباطات را مقوله‌ای دوسویه دانست و افزود: باید والدین را به مشاركت فعال دعوت كنیم و با مشورت و همفكری با آنان، نسل جوان و نوجوان را در مسیر علم، دانش و پرورش اخلاق قرار دهیم.
رئیس‌ جمهوری ادامه داد: تلاش سایر مسئولان و همه مقامات در امر آموزش و پرورش نسل جوان به ویژه معلمان و والدین برای ما بسیار مهم است و ما باید بتوانیم كاری كنیم. همانطور كه تاریخ ایران در جهان پرافتخار بوده است با تلاش و ایثار امروز و فردا افتخارات را برای خود و جامعه در جهان افزون كنیم.
آقای روحانی با اشاره به اینكه دولت همه توان و امكانات خود را برای كمك به آموزش و پرورش بكار خواهد گرفت، گفت: دولت با وجود شرایط سختی كه در سال‌های گذشته داشته اما هیچ گاه بودجه آموزش و پرورش را كاهش نداده است چرا كه بر اهمیت آموزش و پرورش در كشور اشراف دارد. البته می‌دانیم كه مشكلات و كاستی‌هایی هم وجود دارد كه امیدواریم بتوانیم با تلاش بیشتر این كاستی‌ها را جبران كنیم.
رئیس‌ جمهوری در ابتدای سخنان خود نیز ضمن تبریك ایام دهه كرامت و میلاد باسعادت حضرت فاطمه معصومه(س) و امام رضا(ع)، اظهار داشت: این ایام برای ملت ایران و مسلمانان بسیار پر بركت است.
آقای روحانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر آنان را اسطوره‌هایی پرافتخار برای ملت ایران در زمینه آموزش و پرورش عنوان كرد.
رئیس‌ جمهوری افزود: شهید آقای بهشتی نیز به عنوان شخصیتی برای تحول در حوزه علمیه قم و دروس حوزوی، تلاش كرد و در ایجاد مدارس با شرایط جدید در قم نقش بسزایی داشت و در آن دوران خاص با تأسیس دبیرستان دین و دانش در قم به تربیت فرزندان این مرز و بوم شتافت.
پیش از سخنان رئیس‌ جمهوری، آقای فانی وزیر آموزش و پرورش گزارشی از چگونگی برگزاری سی و سومین مدیران و روسای آموزش و پرورش كشور و برنامه‌ریزی‌های وزارت آموزش و پرورش برای تحول در نظام آموزش كشور و ارائه خدمات بهتر به كاركنان آموزش و پرورش ارائه كرد.
وزیر اموزش و پرورش گفت: اعتبارات اموزش و پرورش ٨٢ درصد رشد داشته است.
فانی افزود: انسان و محیط زیست ، انسان و سلامت، تفكر و سواد رسانه ای و كار فرینی چهار درسی است كه به دروس دانش اموزان اضافه شده است.
وی گفت: ٩٩ درصدبودجه پرداختی آموزش و پرورش مربوط به كاركنان است.
بیش از 800 نفر از مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر كشور طی سه روز در سالن اجلاس سران در تهران مباحث مختلف آموزش و پرورش را بررسی كردند.
این اجلاس با شعار "آموزش و پرورش - كانون خلق دنیای آینده" آغاز شده بود.
در حاشیه این اجلاس، هشت كارگروه تخصصی در موضوعات مختلف آموزش و پرورش ، سیاست های این وزارتخانه و مباحث مربوط به نظام آموزشی را بررسی كردند.
سال تحصیلی جدید با 13 میلیون دانش آموز و یك میلیون فرهنگی در 150 هزار مدرسه از اول مهر امسال آغاز می شود.

دسترسی سریع