نجوم و فضا تصویری جدید از ستارگان در حال شكل گیری توسط جیمز وب ثبت شد

این تصویر با چشم‌های مادون قرمز قدرتمند جیمز وب ثبت شده‌ است و لكه‌ای را كه نشان‌دهنده منطقه‌ای پر ستاره است نمایش می‌دهد.

1402/05/08
|
09:01
|

دانشمندان تصویری جدید از تلسكوپ جیمز وب ثبت كردند كه شامل صحنه‌ای مسحور كننده از دو ستاره جوان در حال شكل‌گیری فعال، در فضایی با فاصله حدود 1470 سال نوری نسبت به زمین است .

این تصویر كه با استفاده از حسگر‌های فرو سرخ تلسكوپ فضایی ثبت شده است ؛ لكه‌ای را در مركز آن به نمایش می‌گذارد كه نشان‌دهنده منطقه‌ای است كه ستارگان در آن یافت می‌شوند.

دانشمندان ، دو ناحیه مخروطی تاریك را در سمت چپ و راست لكه درخشان بررسی كردند كه این ساختار‌ها ، سایه‌هایی از یك صفحه (دیسك) گازدار و غبارآلود را نشان می‌دهند كه درون حباب رز رنگ شناور است. این صفحه به‌ شدت دو ستاره را احاطه كرده است و نوزادان ستاره‌ها را در حین رشد و بلوغ تغذیه می‌كند.

فرآیندی كه انتظار می‌رود میلیون‌ها سال از نقطه‌ای كه تلسكوپ جدا ثبت كرده است دور شده باشد.

دو لوب عظیم در دو طرف صفحه وجود دارد كه از موادی از صفحه غبارآلود تشكیل شده اند كه ستاره‌ها را یك‌بار جذب و سپس به فضای خالی پرتاب می‌كنند. چنین جهش‌هایی در عمل تشكیل ستاره بسیار مهم است.

همچنین پرده لاجوردی در این تصویر وجود دارد كه آن لكه قرمز وسط را پوشانده است و این لكه، یك شی كیهانی دیگر است كه به عنوان سحابی شناخته می‌شود.

دسترسی سریع