وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حج عمره به زودی از سر گرفته می‌شود

­وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به بهبود روابط ایران و عربستان و افتتاح سفارت ایران در ریاض، بسیاری از مقدمات برای از سرگیری حج عمره زائران ایرانی فراهم شده است.

1402/04/25
|
09:40
|

به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری صدا و سیما، محمدمهدی اسماعیلی درباره آخرین رایزنی‌ها با طرف عربستانی در زمینه از سرگیری و اعزام زائران ایرانی به عمره مفرده گفت: طبق اعلام مقام‌های عربستانی، سفر زائران عمره از كشور‌های مختلف بلافاصله پس از پایان موسم حج تمتع و خروج حجاج از سرزمین وحی آغاز می‌شود.

وی افزود: برقراری مجدد عمره مفرده میان ایران و عربستان نیز كه چندین سال است متوقف مانده، از موضوعات مذاكرات طرف ایرانی با طرف عربستانی بوده و پاسخ‌هایی در این زمینه از عربستان دریافت شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: با توجه به بهبود روابط ایران و عربستان و افتتاح سفارتخانه‌های دو كشور به نظر می‌رسد اقتضائات لازم و بیشتر مقدمات برای از سرگیری حج عمره زائران ایرانی فراهم است.

اسماعیلی گفت: هم اكنون نزدیك به 6 میلیون ایرانی كه سال‌ها پیش برای عمره ثبت نام كرده اند، در انتظار این سفر به سر می‌برند.

وی افزود: تصمیم گیری‌های نهایی در باره اعزام زائران ایرانی به حج عمره باید در شورا‌های بالادستی طرح شود و ما منتظر هستیم كه این بررسی‌ها بزودی صورت گیرد و نتیجه نهایی اعلام شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برخی از حجاج ایرانی كه امسال به حج تمتع اعزام شدند تا پایان ماه ذی الحجه و اوایل محرم در عربستان حضور دارند و به همین علت، مدیران ذیربط در بعثه و سازمان حج و زیارت تا خروج آخرین حاجی ایرانی در عربستان خواهند ماند.

وی گفت: ما منتظریم همكاران ما از سفر حج بازگردند و تصمیم داریم پس از آن، موضوع از سرگیری عمره مفرده را به طور جدی پیگیری كنیم.

سازمان حج و زیارت از سازمان‌های وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

دسترسی سریع