در جستجوی ماده و انرژی تاریك؛ تلسكوپ فضایی اروپا سفر خود را آغاز كرد

اسپیس تلسكوپ فضایی جدیدی را همراه موشك خود را به فضا برد. تلسكوپ آژانس فضایی اروپا به نام «اقلیدس»(Euclid) همراه یك موشك فالكون9 از مقر فضایی كیپ كاناورال آمریكا پرتاب شد.

1402/04/11
|
13:54
|

به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، 8 دقیقه پس از پرتاب بوستر نخست موشك روی پهپاد كشتی نزدیك اقیانوس آتلانتیك فرود آمد. جوزف آشباخر مدیر عامل آژانس فضایی اروپا در یك وب كست زنده پس از پرتاب موشك گفت: ما یك ماموریت داریم و برای آن بسیار هیجان زده هستیم زیرا می دانیم تلسكوپ در مسیر به سمت نقطه لاگرانژ2 در حال حركت است.

تلسكوپ فضایی اقلیدس كه برای جستجوی ماده و انرژی تاریك به فضا ارسال شده، 41 دقیقه پس از پرتاب از موشك جدا شد و اكنون به سمت نقطه لاگرانژ2 در حركت است كه حدود 1.5 میلیون كیلومتر از سیاره خاكی فاصله دارد و در سمت مخالف خورشید قرار گرفته است.

نقاط لاگرانژ اصولا مدارهای ثابتی هستند كه ماهواره های با قرار گرفتن در آنها حداقل سوخت را مصرف می كنند. مقصد اقلیدس نیز یكی از این نقاط مشهور است. به عنوان مثال تلسكوپ فضایی جیمز وب ناسا نیز در نقطه لاگرانژ2 مدار می زند.

محققان معتقدند ماده و انرژی تاریك بخش اعظم جهان را تشكیل می دهند اما ما نمی توانیم آنها را در طول موج نورها ببینیم. بلكه محققان جهان تاریك را با استفاده از تاثیر آنها بر اشیای دیگر ردیابی می كنند.

ساخت تلسكوپ فضایی اقلیدس با هزینه 1.4 میلیارد یورو حدود 2 دهه طول كشیده است. كمیته برنامه علیم آژانس فضایی اروپا اقلیدس را در سال 2011 میلادی انتخاب و به طور رسمی این برنامه را در سال 2012 میلادی اجرا كرد. كنسرسیوم بزرگتر امروزی اقلیدس شامل بیش از 2 هزار محقق از اروپا، آمریكا، كانادا و ژاپن است كه در بخش ابزارها و تحلیل فعالیت می كنند.

دسترسی سریع