چت جی پی تی به فضا می رود

ناسا مشغول توسعه سیستمی است كه به فضانوردان كمك می كند با استفاده از یك رابط زبان طبیعی مشابه ChatGPT، مانورها، آزمایش ها و موارد دیگر را انجام دهند.

1402/04/05
|
13:58
|

به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری مهر، لاریسا سوزوكی در باره نسل جدید ارتباطات فضایی می گوید: ایده اصلی رسیدن به نقطه ای است كه با وسایل نقلیه فضایی ارتباطات برقرار كنیم و آنها درباره هشدارها و یافته های جالبی كه در منظومه شمسی و ورای مشاهده می كنند، با ما سخن بگویند. اكنون چنین دستاوردی دیگر یك داستان علمی تخیلی به نظر نمی رسد.

ناسا در حقیقت سعی دارد این سیستم را در دروازه ماه( لونار گیت وی) خود به كار گیرد. دروازه ماه در حقیقت ایستگاه فضایی است كه دور ماه می چرخد و از ماموریت آرتمیس ناسا پشتیبانی می كند. در همین راستا سازمان فضایی مذكور از یك رابط زبان طبیعی استفاده می كند كه در انجام آزمایش ها یا انجام مانورها بدون كنترل دستورالعمل های پیچیده به فضانوردان كمك می كند.

ناسا در یك صفحه وب خاص از كسب و كارهای كوچك خواسته از دروازه ماه پشتیبانی كنند و همانجا اعلام كرده از هوش مصنوعی و فناوری های یادگیری ماشینی برای مدیریت سیستم های مختلف استفاده می كند. این موارد شامل عملیات خودكار مربوط به محموله های علمی، اولویت بندی انتقال داده ها، فرایندهای خودكار، مدیریت بهداشت دروازه و غیره می شود.

به عنوان مثال شركت سوزوكی طرحی را ارائه كرده كه در آن سیستم به طور خودكار اختلالات انتقال داده و دیگر انواع مشكلات دیجیتالی را برطرف می كند.

دسترسی سریع