جنین مصنوعی انسان ساخته شد

محققان با استفاده از سلول های بنیادین جنین مصنوعی انسان را ابداع كردند. این دستاورد گامی مهم در امر باروری به حساب می آید.

1402/03/27
|
14:34
|

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، محققان معتقدند جنین‌های مدل كه شبیه نطفه‌های انسان در مراحل اولیه رشد هستند، روزنه‌ای حیاتی در حوزه تأثیر اختلالات ژنتیك و دلایل زیست شناختی سقط جنین‌های مكرر فراهم می‌كند.

البته این تحقیق سوالات اخلاقی و حقوقی جدی را مطرح می‌كند زیرا آنچه در آزمایشگاه به وجود می‌آید خارج از قانون انگلیس و كشورهای دیگر است.

نطفه‌های مذكور قلب‌های تپنده یا ساختار اولیه مغز را ندارند اما سلول‌هایی دارند كه به طور معمول به تشكیل پلاسنتا منجر می‌شوند.

پروفسور ماگدالنا زرنیكا گوتز از دانشگاه كمبریج و انستیتو فناوری كالیفرنیا در اجلاس سالانه انجمن بین المللی تحقیقات سلولی این خبر را اعلام كرد. او گفت: ما می‌توانیم مدل‌های نطفه مشابه انسان را با تنظیم دوباره سلول‌های بنیادی بسازیم.

هنوز هیچ چشم انداز كوتاه مدتی برای استفاده بالینی از جنین‌های مصنوعی وجود ندارد. كاشت آنها در رحم بیمار غیرقانونی است و هنوز مشخص نیست كه آیا این ساختارها پتانسیل ادامه بلوغ فراتر از مراحل اولیه رشد را دارند یا خیر. البته هنوز جزئیات كامل این تحقیق در یك ژورنال منتشر نشده است اما زرنیكا گوتز توضیح داد نطفه‌ها تا مرحله‌ای كشت شدند كه معادل 14 روز رشد یك نمونه طبیعی است.

ساختارهای مدل هركدام از یك سلول ساده پرورش یافتند و به نقطه تحولی رسیدند كه در آن نطقه از یك ورقه سلول به تشكیل خط‌های سلولی متمایز تبدیل می‌شود محورهای اصلی بدنه را می‌سازد. در این مرحله نطفه یك قلب تپنده، روده یا مغز اولیه را ندارد اما در مدل‌های ایجاد شده سلول‌های اولیه حضور داشتند كه در حقیقت سلول‌های پیش‌ساز تخمك و اسپرم هستند.

این دستاورد نشان می‌دهد علم چگونه در این حوزه از قانون پیشی گرفته و محققان در انگلیس و نقاط دیگر جهان سعی دارند دستورالعمل‌های داوطلبانه برای نظارت بر تحقیقات روی نطفه‌های مصنوعی ایجاد كنند.

دسترسی سریع