وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی لایحه عفاف و حجاب تقدیم مجلس می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لایحه عفاف و حجاب بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسیر یكساله را طی كرده و هم اكنون در مرحله جمع بندی است تا تقدیم مجلس شود.

1402/03/17
|
12:24
|

به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری مهر، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز سه‌شنبه شانزدهم خرداد در هفتصد و نود و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی حضور یافت و از ضرورت اطلاع‌رسانی گسترده اقدامات مثبت و خدمات دستگاه‌های دولتی، برگزاری باشكوه جشنواره امام رضا (ع)، وضعیت لایحه حجاب و عفاف و تدوین برنامه هفتم توسعه سخن گفت.

وی در بخشی از سخنانش، با اشاره به سخنان مهم رهبر معظم انقلاب در مراسم سی و چهارمین سالروز رحلت امام خمینی (ره)، گفت: در این سخنرانی مهم مسئله ایمان و امید به‌طور ویژه مورد تاكید رهبر معظم انقلاب قرار گرفت كه بر همین اساس با توجه به تأثیر مخرب اخبار منفی كه در جامعه ایجاد نا امیدی و یاس می‌كند، باید به جلوه گری بیشتر اخبار مثبت و امیدوار كننده بپردازیم تا علاوه بر ایجاد فضای اعتماد عمومی نسبت به اقدامات مثبت صورت گرفته، به نشر و گسترش روحیه امید در جامعه بپردازیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مفهوم مهم اعتماد عمومی در كشور افزود: شوراهای فرهنگ عمومی در سراسر ایران می‌توانند با رصد رویدادهای كشور، ابلاغیه‌هایی مرتبط با امیدآفرینی صادر كرده و در عین حال همه دستگاه‌ها نیز می‌توانند با فراتر رفتن از نگاه جزیره‌ای، اقدامات مثبت سایر دستگاه‌ها را تبلیغ و تشویق كنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، درباره روند پیگیری لایحه عفاف و حجاب گفت: این لایحه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسیر یك‌ساله را طی كرده است و آن‌چه از سوی قوه قضائیه ارائه شده در دولت ارتقا پیدا كرده است و هم اكنون در مرحله جمع‌بندی است تا تقدیم مجلس شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب، تقویت عفاف و حجاب در جامعه نیازمند فعالیت رسانه‌ای بسیار فعال و پرحجم است؛ چراكه بخش مهم كار در امر عفاف و حجاب، تبیینی-اقناعی است.

وی با اشاره به فعال شدن قرارگاهی برای تقویت فعالیت‌های رسانه‌ای حوزه عفاف و حجاب، افزود: قرارگاهی برای تبیین مساله حجاب و پاسخ به شبهات فعال شده و در روزهای اخیر مطالبی تولید و به صورت گسترده منتشر شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به نهایی شدن برنامه هفتم توسعه در دولت گفت: بخش عمده برنامه هفتم در دولت مصوب شده و آخرین مراحل ویرایشی در حال پیگیری است تا در اختیار مجلس قرار گیرد.

اسماعیلی درباره تعیین اولویت‌های فرهنگی سال جاری گفت: این اولویت‌ها به همه دستگاه‌ها و نهادها ارسال شده و پایش‌های ملی و استانی مرتبط با وضعیت فعلی این شاخص‌ها در اختیار شورا قرار خواهد گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دستور جلسه شورای فرهنگ عمومی درباره شكل گیری بنیاد سبك پوشش ایرانی اسلامی گفت: «كارگروه ساماندهی مد و لباس، پیش‌تر زیرمجموعه معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود اما در آغاز فعالیت دولت مردمی، در راستای هماهنگی بیشتر با سیاست‌گذاری شورای فرهنگ عمومی، زیرمجموعه این شورا قرار گرفت.

اسماعیلی در پایان گفت: تجربه موفق بنیاد بازی‌های رایانه‌ای در حمایت و تنظیم‌گری حوزه بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند در شكل‌گیری بنیاد سبك پوشش ایرانی اسلامی مورد توجه قرار گیرد، اما با این وجود باید بازخورد نهادهای مختلف قانون‌گذار و اجرایی در تأسیس بنیاد مورد نظر قرار گیرد تا شاهد تأثیرگذاری هر چه بیشتر آن در فضای جامعه باشیم.

دسترسی سریع