ابداع محقق ایرانی برای انتقال دارو در بدن با ریز سوزن نوین

گروهی از محققان با همكاری پژوهشگران ایرانی و با كمك پرینتر سه بعدی ارزان قیمت روشی نوینی برای توسعه وصله های ریز سوزن ابداع كرده اند كه چند دارو را از طریق پوست به بدن منتقل می كند.

1402/03/13
|
08:48
|

به گزارش رادیو پیام از خبرنگار مهر ، ریزسوزن ها اخیراً به عنوان یك ابزار قدرتمند برای تحویل دارو با كمترین میزان تهاجم و نمونه برداری مایعات بدن ظهور كرده اند.

تا به امروز، ساخت وصله های میكروسوزن با وضوح بالا (MNAs) عمدتاً با استفاده از امكانات و تخصص پیچیده ممكن بوده است.

به خصوص میكروسوزن‌های توخالی معمولاً در اتاق‌های تمیز از سیلیكون، رزین یا مواد فلزی ساخته می‌شوند. چنین روش هایی از ساخت ریز سوزن‌ها از مواد زیست سازگار و زیست تخریب‌پذیر پشتیبانی نمی‌كنند و قابلیت دارورسانی چند بعدی را برای آزادسازی كنترل‌شده درمان‌های مختلف از طریق تركیبی از تزریق و انتشار پایدار را محدود می‌كنند.

درهمین راستا گروهی از محققان با همكاری علی تمایل و دل آرام قنبری امین، طی یك پژوهش از چاپگرهای سه بعدی ارزان قیمت برای ساخت وصله های ریز سوزن بزرگ استفاده كردند و پس از آن قالب‌گیری انقباض‌پذیر هیدروژلی را برای تشكیل قالب‌های با وضوح بالا برای MNAهای جامد و توخالی با اندازه‌های قابل كنترل انجام دادند.

استراتژی توسعه‌یافته توپوگرافی سطح MNAها را تعدیل می‌كند تا مساحت سطح و ترشوندگی آنی آن‌ها را برای تحویل قابل كنترل دارو و نمونه‌برداری مایع بدن تنظیم كند.

MNAهای هیبریدی ژلاتین متاكریلویل (GelMA)/پلی اتیلن گلیكول دیاكریلات (PEGDA) با استفاده از استراتژی توسعه یافته ساخته می شوند كه می تواند به راحتی به پوست نفوذ كند و دارورسانی چندبعدی را فعال كند.

روش پیشنهادی به پزشكان و محققان كمك می كند MNA های ارزان قیمت، قابل كنترل و مقیاس‌پذیر را برای مدیریت مكانی-زمانی كنترل‌شده درمان‌ها و جمع‌آوری نمونه بسازند.

دسترسی سریع