دیدار سلطان عمان با رهبری «مصر» از فرصت تاریخی پیش آمده برای گسترش روابط با ایران استفاده كند

یك كارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینكه گسترش تعاملات بین ایران و مصر به نفع كل منطقه خواهد بود، اظهار كرد: ایران و مصر هر دو دارای ظرفیت های خوبی هستند و از این ظرفیت ها می توانند برای هم افزایی و تاثیرگذاری مثبت در منطقه استفاده كنند.

1402/03/10
|
08:02
|

به گزارش رادیو پیام از ایسنا ؛احمد دستمالچیان با بیان این كه بر اساس اخبار منتشر شده سلطان عمان در جریان سفر به تهران پیامی را از مصر به مقامات ایران منتقل كرده مبنی بر اینكه مصری‌ها برای گسترش روابط با ایران آمادگی دارند، اظهار كرد: در همین چارچوب مقام معظم رهبری نیز در دیدار با سلطان عمان تاكید كردند كه ما از گسترش روابط با مصر استقبال می كنیم و مانعی در این ارتباط نداریم.

وی با بیان اینكه طی سال‌های گذشته دو موضوع مانع نزدیكی ایران و مصر شده است، گفت: موضوع اول پیمان "كمپ دیوید" و مسئله دیگر دخالت‌های آمریكا و رژیم صهیونیستی برای اینكه روابطی بین تهران و قاهره ایجاد نشود، است.

دستمالچیان با بیان اینكه ایران در طول سال‌های اخیر در چند مقطع آمادگی خود را برای برقراری و گسترش روابط با مصر اعلام كرد، گفت: از جمله در زمان آقای خاتمی در آن مقطع در حاشیه یك اجلاس بین المللی آقای خاتمی و حسنی مبارك با یكدیگر دیدار كردند.

وی با بیان اینكه به نظر می‌رسد كه مصری‌ها از سوی برخی از قدرت‌ها تحت فشار هستند كه اقدام صریحی در ارتباط با روابط با ایران انجام ندهند، افزود: امیدواریم در فصل جدیدی كه در روابط بین كشورهای منطقه ایجاد شده و اینكه رقابت‌های بعضا خشونت زا تبدیل به همكاری های تنش زا شده است مصر نیز از این موقعیت استفاده كند و برای گسترش روابط با تهران گام‌هایی را بردارد.

كاردار پیشین ایران در عربستان با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران یك واقعیت انكارناپذیر در منطقه است و علیرغم تحریم‌ها و فشارها نمی‌توان جمهوری اسلامی ایران را در معادلات منطقه‌ای و بین‌الملل نادیده گرفت و یا آن را حذف كرد، گفت: امیدواریم دوستان مصری به واقعیت های موجود در منطقه توجه كنند و از فرصت تاریخی ایجاد شده به نحو مناسب استفاده كنند.

این كارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به سابقه تمدنی مصر و پتانسیل و ظرفیت‌های خوبی كه در این كشور وجود دارد، گفت: مصر علاوه بر اینكه جزو اتحادیه عرب است در اتحادیه آفریقا نیز حضور دارد. نقش فرهنگی بی بدیلی در جهان عرب دارد و به نظرم می تواند یك رابطه تكاملی را با ایران در حوزه های تاریخی، فرهنگی و تمدنی داشته باشد، دو كشور ایران و مصر با هم افزایی ظرفیت هایشان می توانند در تحولات در منطقه موثر و تاثیرگذار باشند.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینكه به نظر می رسد جهان عرب به این نتیجه رسیده كه دخالت آمریكا در منطقه باعث هدر رفتن نیروها می شود و اینكه تعامل نزدیك بین كشورهای منطقه زمینه را برای برقراری صلح و ثبات و توسعه فراهم می كند، گفت: از دیگر سو قدرت آمریكا در منطقه نیز مثل قبل نیست و شاید زمان آن رسیده كه مصر بتواند از این فرصت استفاده كند و مسیر جدیدی را برای توسعه همكاری های منطقه ای و بین المللی خود در تعامل با كشورهای منطقه از جمله ایران برنامه ریزی كند.

دسترسی سریع