نخستین زن فضانورد اهل عربستان سعودی نخستین زن فضانورد عربستان به فضا رفت

نخستین زن فضانورد اهل عربستان سعودی همراه با سه فضانورد دیگر به ایستگاه فضایی بین المللی رفت.

1402/03/01
|
12:35
|

به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری صدا و سیما، ساعاتی پیش چهار فضانورد جدید درطی ماموریتی موفق به ایستگاه بین المللی فضایی اعزام شدند. یكی از این فضانوردان ریحانه برناوی، نخستین زن فضانورد عربستانی است.

ریحانه برناوی در یك كنفرانس مطبوعاتی پیش از اعزام به مدار زمین گفت: به عنوان اولین زن فضانورد عربستانی كه نماینده منطقه هستم، بسیار خوشحالم و این فرصت را برای خود ارزشمند می‌دانم. جدای از هیجانی كه برای تحقیقات پیش رو در ایستگاه فضایی دارم، مشتاقانه منتظر به اشتراك گذاشتن تجربیات خود با سایرین از جمله كودكان هستم.

گفتنی است این ماموریت خصوصی را Axiom Space سازماندهی كرده و فضانوردان در یك پرواز چند میلیون دلاری از ایالات متحده به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی عازم شدند.

این افراد قرار است ده روز را در ایستگاه فضایی سپری كرده و سپس به زمین بازگردند. این تیم چهار نفره قرار است طی مدت زمان اقامت خود در فضا حدود 20 آزمایش را انجام دهند كه یكی از مهمترین آن‌ها شامل مطالعه رفتار سلول‌های بنیادی در شرایط گرانش صفر است.

در میان تیم چهار فضانوردی كه در این ماموریت به فضا رفتند، دو نفر دیگر شامل پگی ویتسون، فضانورد سابق ناسا، و جان شافنر، خلبان اهل تنسی حضور داشتن ویتسون، با تجربه‌ترین فضانورد این تیم محسوب شده و این چهارمین پرواز او به ایستگاه فضایی بین المللی است. همچنین علی القرنی خلبان جنگنده، نیز دیگر فضانورد حاضر در این ماموریت است.

دسترسی سریع