به نقل از اسپیس ماهواره مُرده ناسا فردا به زمین سقوط می‌كند

انتظار می‌رود ماهواره 5400 پوندی(2449 كیلوگرمی) «ERBS» ناسا عصر روز یكشنبه(هشتم ژانویه/ 18 دی) وارد جو زمین شود.

1401/10/17
|
16:51
|

به گزارش رادیو پیام و به نقل از اسپیس، ارتش ایالات متحده پیش‌بینی می‌كند كه «ERBS» حوالی ساعت 18:40 بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(03:10 بامداد دوشنبه به وقت ایران) وارد جو زمین شود. در حال حاضر 17 ساعت احتمال خطا برای زمان ورود این ماهواره وجود دارد.

زمانی كه یك ماهواره در حال وارد شدن به جو زمین است در مدار شروع به كاهش ارتفاع می‌كند و با نزدیك‌تر شدن هرچه بیشتر آن، محققان می‌توانند زمان ورود آن را به صورت دقیق‌تر تخمین بزنند.

زمان ورود این ماهواره به جو سیاره ما در حال حاضر دقت بالایی ندارد و احتمال می‌رود 17 ساعت زودتر یا دیرتر از زمان اعلام شده‌ی كنونی اتفاق بیوفتد.

مقامات آژانس فضایی ناسا عصر روز جمعه نوشتند: ناسا انتظار دارد كه بخش زیادی از این ماهواره هنگام ورود به جو بسوزد، اما انتظار می‌رود بخشی از اجزای آن نیز پس از ورود مجدد باقی بمانند. خطر آسیب رسیدن به افراد روی زمین بسیار كم یعنی تقریباً یك در 9400 است.

ماهواره «ERBS»، بخشی از ماموریت سه ماهواره‌ای ناسا بود كه در سال 1984 سوار بر شاتل فضایی چلنجر به مدار پایین زمین پرتاب شد.

این ماهواره از سه ابزار علمی برای مطالعه نحوه جذب و تابش انرژی خورشیدی از سوی سیاره ما استفاده كرد. «ERBS» تنها برای دو سال طراحی شده بود، اما تا سال 2005 به فعالیت خود ادامه داد و پس از آن به یك زباله فضایی تبدیل شد. از آن زمان كشش سطحی زمین آن را به تدریج به سمت پایین كشیده است.

سقوط «ERBS» به دنبال برخی سقوط‌های فضایی دراماتیك‌تر رخ خواهد داد.

برای مثال، در سال 2022، دو مرحله از موشك چینی لانگ مارچ 5B كه تقریباً 23 تن وزن داشتند خارج از كنترل روی زمین سقوط كردند. این سقوط‌ها به ترتیب در ماه‌های ژوئیه و نوامبر اتفاق افتاد كه حدود یك هفته پس از رساندن ماژول‌های جدید به ایستگاه فضایی تیانگونگ چین توسط این موشك‌ها بود.

بخش‌های اولیه موشك‌های مداری دیگری وجود دارند كه درست پس از بلند شدن برای نابودی كنترل شده به سمت بخشی از زمین هدایت می‌شوند یا برای فرودی ایمن و استفاده مجدد در آینده بر روی سكویی مخصوص فرود می‌آیند.

«ERBS» یك مورد متفاوت است زیرا نزدیك به چهار دهه است كه این ماهواره در مدار زمین قرار دارد و بازگشت آن به جو یادآور این موضوع است كه زباله‌های فضایی زیادی در مدار سیاره ما وجود دارند و این مجموعه به صورت روز افزون در حال افزایش است.

دسترسی سریع