5 توصیه كاربردی برای افزایش امنیت در فضای مجازی

برای جلوگیری از قربانی شدن در سرقت هویت یا حملات سایبری، مهم است كه هنگام استفاده از شبكه‌های اجتماعی از نحوه حفظ حریم خصوصی و امنیت خود آگاه باشید.

1401/08/25
|
08:37
|

اینترنت به یك فضای خاص و محدود به یك جریان اصلی و حتی ضروری از زندگی ما تبدیل شده است و شبكه‌های اجتماعی به طور خاص نقش مهمی در نحوه بیان افكار و تعامل ما با دیگران دارند.

با این حال، آنلاین شدن با خطراتی همراه است. به همین دلیل است كه رعایت نكات و توصیه‌هایی كه برای حفظ حریم خصوصی و حضور ایمن آنلاین حیاتی هستند، مهم است. در طول چند دهه‌ای كه اینترنت با ما بوده است، حملات سایبری و حوادث هك رایج‌تر و سریع‌تر شده اند.

با رواج دوركاری در دوران شیوع بیماری كرونا، سه ماهه چهارم سال 2020 شاهد بیشترین تعداد نقض اطلاعات، نزدیك به 125 میلیون مورد بود.

از حریم خصوصی خود به صورت آنلاین محافظت كنید

یك شبكه خصوصی مجازی می‌تواند به شما كمك كند تا یك تونل رمزگذاری شده بین دستگاه خود و اینترنت ایجاد كرده و مطمئن شوید كه هیچ كس نمی‌تواند كار‌های شما را ببیند یا به اطلاعات شما دسترسی پیدا كند.

علاوه بر این، این كار تضمین می‌كند كه حریم خصوصی آنلاین شما همیشه محافظت می‌شود، خواه هدف شما خصوصی‌تر بودن در شبكه‌های اجتماعی باشد یا بخواهید از خود در برابر هكر‌ها حفاظت كنید.

استفاده از این روش هنگام اتصال به شبكه‌های وای فای عمومی محافظت نشده و جلوگیری از دسترسی وب سایت‌های مخرب به داده‌های شما بسیار توصیه می‌شود.

هنگام به اشتراك گذاری اطلاعات شخصی مراقب باشید

غرق شدن در هیجان و احساس نیاز به اشتراك گذاری تمام جزئیات زندگی خود در شبكه‌های اجتماعی مانند فیسبوك، اینستاگرام، اسنپ چت، توئیتر و ... آسان است، اما ممكن است به دست فرد اشتباهی بیفتد.

اولین نكته‌ای كه باید به خاطر بسپارید این است كه همیشه مراقب اطلاعاتی كه در شبكه‌های اجتماعی به اشتراك می‌گذارید و جزئیاتی كه در پروفایل خود وارد می‌كنید، باشید. به یاد داشته باشید كه هر چیزی كه برای عموم قابل مشاهده است، برای هر كسی، از جمله افرادی كه نمی‌شناسید، قابل مشاهده است. بنابراین، بهترین اقدام این است كه اطمینان حاصل كنید هر چیزی كه می‌خواهید خصوصی نگه دارید هرگز به صورت عمومی به اشتراك گذاشته نشود.

از استفاده از پسورد‌هایی كه به راحتی هك می‌شوند، خودداری كنید

مطالعات نشان داده اند افراد به طور متوسط حدود 100 رمز عبور دارند. ایمیل، شبكه‌های اجتماعی و حتی سرویس‌های حیاتی مانند برنامه‌های پرداخت و بانكداری آنلاین همگی به رمز عبور نیاز دارند.

به گفته كوین میتنیك، یكی از مشهورترین هكر‌های جهان، نویسنده پرفروش و مشاور امنیت كامپیوتر، شما می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر از خود در برابر تلاش‌های هك محافظت كنید:

1. استفاده از كلمه عبور را متوقف كرده و شروع به استفاده از عبارت عبور كنید

عبارات عبور مجموعه‌ای از كلمات هستند كه شامل 25 كاراكتر یا بیشتر هستند. ممكن است به خاطر سپردن 25 كاراكتر دشوار به نظر برسد، اما عبارات عبور می‌توانند جملاتی اصلی و كوتاه باشند كه به خاطر سپردن آن‌ها ساده است. مانند «امروز به ساحل رفتم و در آب سرد شنا كردم.»

برای پیچیده‌تر كردن آن، می‌توانید یك كلمه را در جمله با اشتباه املایی به كار ببرید و از اعداد برای جایگزینی حروف خاص استفاده كنید. شكستن این تركیب برای یك هكر سخت است.

2. از احراز هویت چند عاملی استفاده كنید

احراز هویت چند عاملی روشی است كه كاربر را ملزم می‌كند تا دو یا چند تایید را برای دسترسی به حساب‌ها یا برنامه‌ها ارائه كند؛ به عنوان مثال، پس از وارد كردن ایمیل و رمز عبور برای ورود به حساب ایمیل خود، اگر احراز هویت چند مرحله‌ای را فعال كنید، یك كد امنیتی بر روی گوشی خود دریافت خواهید كرد تا هویت خود را تأیید كرده و مطمئن شوید كه این شما هستید كه می‌خواهید وارد شوید.

3. هرگز از رمز‌های عبور در چندین سایت استفاده مجدد نكنید

طبق یك نظرسنجی گوگل، 52 درصد از مردم از رمز عبور یكسانی در چندین حساب كاربری استفاده می‌كنند كه خطرات امنیتی بزرگی را ایجاد می‌كند. اگر یكی از حساب‌های شما هك شود و از رمز عبور یكسانی برای چندین حساب استفاده كنید، همه حساب‌های دیگر شما نیز در معرض خطر هستند.
در این مورد، به شدت توصیه می‌شود كه هر رمز عبور دیگری را تغییر دهید و از استفاده از رمز عبور یكسان برای بیش از یك سایت خودداری كنید، زیرا آسیب پذیری شما در برابر حملات سایبری را به شدت افزایش می‌دهد.

4. از نام كاربری، نام واقعی، تاریخ تولد، شماره تلفن، آدرس یا سایر اطلاعات قابل شناسایی خود استفاده نكنید

این نوع اطلاعات برای هكر‌ها به راحتی قابل شناسایی و به دست آوردن از بیوگرافی شما در فیسبوك یا هر حساب دیگر در شبكه‌های اجتماعی است و مهندسی معكوس رمز عبور شما را به طور قابل توجهی آسان‌تر می‌كند.

5. رمز‌های عبور خود را به صورت متن ساده در رایانه ذخیره نكنید

توصیه می‌شود هیچ اطلاعاتی در مورد رمز‌های عبور خود در رایانه خود ذخیره نكنید. با این حال اگر باید آن‌ها را ذخیره كنید، زیرا رمز‌های عبور زیادی برای به خاطر سپردن دارید، آن‌ها را در سندی تحت نام رمز‌های عبور ذخیره نكنید، به جای آن از نكات مبهم استفاده كنید.

همچنین توصیه می‌شود از مدیریت رمز عبور استفاده كنید. برنامه‌هایی كه می‌توانند رمز‌های عبور بسیار ایمن تولید كرده و آن‌ها را به صورت ایمن در قالب رمزگذاری شده ذخیره كنند كه شكستن یا دسترسی به آن‌ها را برای هكر‌ها دشوار می‌كند. برای تضمین امنیت و حریم خصوصی خود، قبل از استفاده از آن، احتیاط كرده و به طور گسترده تحقیق كنید.

دسترسی سریع