وزیر ارتباطات: تصاویر ماهواره خیام را با كیفیت خوب دریافت می‌كنیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ماهواره خیام روزی 4 بار و گاهی اوقات 3 بار از روی ایران عبور می‌كند و ما تصاویر آن را با كیفیت خوب دریافت می‌كنیم.

1401/07/06
|
10:09
|

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، درباره آخرین وضعیت ماهواره ایرانی خیام گفت: این ماهواره در مدار قرار گرفته و تصاویر آن دریافت می‌شود ولی در مراحل كالیبراسیون یا در واقع تنظیمات عملكردی ماهواره قرار دارد كه مراحل آخر آن است.

وی افزود: هم اكنون تصاویر ارسالی این ماهواره با كیفیت نسبتا خوب دریافت می‌شود و اگر ان‌شاءلله این كالیبراسیون‌ها نیز انجام شود، با دقت‌هایی كه جزو مشخصات ماهواره است، می‌توانیم تصاویر آن را با كیفیت بهتری دریافت كنیم و بهره‌برداری از آن شروع شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان كرد: هم اكنون مراحل مختلف ماهواره خیام طی می‌شود تا ان‌شاءالله بتوانیم از تصاویر با كیفیت تر آن در بخش های گوناگون كشور استفاده كنیم.

زارع‌پور در پاسخ به این سوال كه آیا هم اكنون گزارشات این ماهواره به طور كامل دریافت می‌شود؟، اظهار كرد: این ماهواره روزی 4 بار و گاهی اوقات 3 بار از روی ایران رد می‌شود و ما تصاویر آن را دریافت می‌كنیم.

به گزارش رادیو پیام از فارس، ماهواره خیام یك ماهواره سنجش از دور و متعلق به جمهوری اسلامی ایران است كه 18 مردادماه سال جاری به فضا پرتاب شد. ارتقای بهره‌وری در حوزه كشاورزی، پایش دقیق منابع آبی كشور، مدیریت مخاطرات طبیعی، پایش تغییرات كاربری، ساخت و سازهای غیر مجاز و مقابله با جنگل خواری، پایش مخاطرات زیست محیطی، پایش معادن و اكتشافات معدنی، پایش مرزهای كشور و بسیاری از كاربردهای دیگر از جمله كاربردهای داده‌های دریافت شده از ماهواره خیام خواهد بود.

دسترسی سریع