انعكاس پرتاب موفقیت آمیز «خیام» در رسانه‌های دنیا

روز گذشته ماهواره «خیام» ایران با موفقیت از ایستگاه فضایی بایكونور قزاقستان به فضا رفت كه این موضوع در مركز توجه رسانه‌های دنیا قرار گرفت.

1401/05/19
|
09:30
|

انعكاس پرتاب موفقیت آمیز «خیام» در رسانه‌های دنیا
روز گذشته ماهواره «خیام» با همكاری روسیه از ایستگاه فضایی بایكونور قزاقستان به فضا پرتاب شد. این پرتاب موفقیت آمیز كه توسط ماهواره‌بر سایوز انجام گرفت، در مركز توجه رسانه‌های دنیا قرار گرفت.

بنا به گزارش خبرگزاری اسپوتنیك، آژانس فضایی دولتی روسكوسموس روسیه اعلام كرد: موشك سایوز روسیه حامل ماهواره سنجش از راه دور خیام، روز سه شنبه از پایگاه فضایی بایكونور به فضا پرتاب شد. همراه با این ماهواره ایران، 16 فضاپیمای كوچك روی این موشك وجود دارد كه توسط دانشگاه‌های برجسته روسیه، شركت‌های تجاری و سازمان‌های غیرانتفاعی ساخته شده‌اند.

آنها برای تحقیقات علمی و فناوری، از جمله برای ارتباطات بین ماهواره‌ای، اندازه گیری سطح تابش الكترومغناطیسی، و نظارت بر وضعیت محیطی طراحی شده اند. در چند دقیقه، این موشك مرحله فوقانی فرگات را همراه با ماهواره ها به مدار پایین زمین پرتاب می كند و سپس فضاپیما را به مدارهای مورد نظر خود می برد.

به حاشیه بردن موفقیت آمیز بودن پرتاب خیام توسط فرانسوی ها

فیگاروی فرانسه با به حاشیه راندن این موفقیت و برجسته كردن جنگ بین روسیه و اوكراین نوشت: مقامات غربی نگران استفاده مسكو از این ماهواره در جنگ اوكراین هستند. ادعایی كه دو روز قبل از سوی سازمان فضایی ایران رد شد. سازمان فضایی كشورمان اعلام كرد كه ماهواره خیام یك ماهواره سنجش از دور و متعلق به جمهوری اسلامی ایران است. تمامی فرامین مربوط به كنترل و بهره برداری از این ماهواره از روز اول و بلافاصله پس از پرتاب توسط كارشناسان ایرانی مستقر در پایگاه‌های فضایی متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خاك جمهوری اسلامی ایران انجام و صادر خواهد شد.

آسوشیتدپرس این خبر را با تیتر پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ایرانی توسط روسیه پوشش داد. این خبرگزاری در این باره نوشت: موشك سایوز طبق برنامه خیام را از تاسیسات پرتاب بایكونور اجاره ای روسیه در قزاقستان به فضا فرستاد و حدود 9 دقیقه پس از پرتاب، ماهواره ایرانی را در مدار قرار داد. ایران اعلام كرده كه ماهواره مجهز به دوربین با وضوح بالا برای نظارت بر محیط زیست است. تهران گفت كه هیچ كشور دیگری به اطلاعاتی كه این ماهواره جمع آوری می كند دسترسی نخواهد داشت و فقط برای مقاصد غیرنظامی استفاده خواهد شد. اگر این ماهواره با موفقیت عمل كند، این توانایی را به ایران می دهد كه دشمن اصلی خود اسرائیل و دیگر كشورهای خاورمیانه را زیر نظر بگیرد.اقرار به ترس غربی ها از موفقیت ایران در صنعت فضایی

واشنگتن پست نیز خبر پرتاب موفق این ماهواره را پوشش داد. چندین خبرگزاری دیگر در كشورهای مختلف نیز این پرتاب موفقیت آمیز را منعكس كردند.

خبرگزاری رویترز اما مانند دیگر رسانه های غربی تیتری هم سو با تفكرات مقامات لندن را برای انعكاس این پرتاب انتخاب كرد. رویترز در خبری كه از پرتاب موفق ماهواره منتشر كرد،‌ پای تحریم های آمریكا را به این ماجرا باز كرد. رویترز در این باره نوشت: در حالی كه مسكو و تهران به دنبال ایجاد روابط نزدیكتر در مواجهه با تحریم های غرب هستند، یك موشك روسی حامل ماهواره ایرانی با موفقیت به فضا پرتاب شد.

این خبرگزاری هم با بیان رد این ادعا از سوی ایران كه مسكو می‌تواند از این ماهواره برای تقویت قابلیت‌های اطلاعاتی خود در اوكراین استفاده كند، به نقل از مقامات ایرانی نوشت كه ایران «از روز اول» كنترل و عملیات كامل بر آن را خواهد داشت.

رویترز در ادامه پرتاب ماهواره ایرانی توسط روسیه باز هم به جنگ این كشور با اوكراین اشاره و به نقل از واشنگتن پست نوشت: مقامات ایالات متحده از همكاری فضایی نوپا بین روسیه و ایران نگران هستند، زیرا می ترسند این ماهواره نه تنها به روسیه در اوكراین كمك كند، بلكه توانایی های بی سابقه ای را برای نظارت بر اهداف نظامی احتمالی در اسرائیل و جنوب غرب آسیا به ایران ارائه دهد.

یورو نیوز و فرانس 24 نیز خبر آسوشیتدپرس را نقل كرده اما به روایت خودشان آن را بازنویسی و ادعای غربی ها در استفاده روسیه از این ماهواره در جنگ علیه اوكراین را برجسته كردند. این خبرگزاری ها نیز به ترس كشورهای غربی از همكاری بین ایران و روسیه در صنعت فضایی اقرار كردند.

این خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها با وجود تلاش برای القای پروپاگاندای موردنظر خود، در مقابل دستاوردهای فضایی كشورمان حرفی برای گفتن نداشتند.

تایمز اسرائیل هم با برجسته كردن جنگ بین روسیه و اوكراین،‌ پرتاب موفقیت آمیز خیام ایرانی را پوشش داد. این خبرگزاری نوشت ماهواره خیام توسط روسیه و از قزاقستان به مدار زمین فرستاده شد. علاوه بر این در ادامه گزارش این خبرگزاری آمده كه خیام اولین ماهواره ایرانی نیست كه روسیه به فضا فرستاده است. در سال 2005، ماهواره سینا-1 ایران نیز از روسیه به فضا پرتاب شد.

الجزیره نیز با اشاره به پخش زنده پرتاب خیام از صداوسیما نوشت: ماهواره متعلق به ایران با وضوح بالا از پایگاهی در قزاقستان با موشك روسی به فضا پرتاب شد. این رسانه نیز همان ادعای غربی ها مبنی بر ساتفاده روسیه از خیام در جنگ با اوكراین را مطرح كرده است.
علاوه بر این به قابلیت ها و موارد استفاده از خیام نیز اشاره كرد.

دسترسی سریع