آذربایجان شرقی زمینه‌های مساعدی برای فعالیت سرمایه گذاران خارجی دارد

سفیر استرالیا در ایران با اشاره به اینكه جامعه‌ ایرانیان در استرالیا بسیار فعال و تحصیل‌كرده هستند، افزود: بسیاری از تجّار و سرمایه‌گذاران استرالیایی علاقه‌مند به همكاری با تجار ایرانی هستند.

1401/04/01
|
10:36
|

به گزارش رادیو پیام از ایرنا، به نقل از روابط عمومی اتاق تبریز؛ لیندال ساكس در دیدار با رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تبریز گفت: كشور متبوعش و ایران زمینه‌های مستعد و مناسبی برای همكاری در تجارت محصولات كشاورزی، معدن، دارو، درمان و آموزش دانشگاهی دارند.

وی با اشاره به امكان همكاری در زمینه استارت‌آپ ها و دانشگاه‌ها بین 2 كشور، اظهار داشت: وجود نیروی جوان و تحصیل‌كرده در ایران، ظرفیت بسیار بالایی برای جمهوری اسلامی برای همكاری با سایر كشورها محسوب می‌شود.

سفیر استرالیا در ایران اظهار كرد: دولت نقش چندانی در اقتصاد استرالیا ندارد و بخش خصوصی دارای توان بسیار بالا در اقتصاد این كشور است و به دلیل وجود تعرفه‌های پایین گمركی در استرالیا، شناسایی زمینه‌های همكاری بین 2 كشور ضروری است.

ساكس، با اشاره به تغییر وضعیت پروازی در این كشور به‌ شرایط عادی پس از گذر از دوران كرونا، ادامه داد: تجّار استرالیایی حضور بسیار فعال و گسترده‌ای در دبی دارند و بسیاری از كالاهای استرالیا ابتدا به دبی ارسال شده و سپس به شكل غیرمستقیم به سایر نقاط منتقل می‌شود.

وی یادآوری كرد: با وجود افزایش قیمت‌های جهانی بسیاری از كالاها، از اعمال تحریم‌ها علیه ایران خوشحال نیستیم و با توجه به اینكه دارو و مواد غذایی مشمول تحریم‌ نیست، می‌توان در این زمینه همكاری كرد.

ساكس، افزود: جمهوری اسلامی ایران موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی دارد و به نوعی مركز تجارتی منطقه محسوب می‌شود و می‌توان از طریق چابهار كالا را به ایران حمل كرده و از طریق این كشور به بسیاری از كشورها صادر كرد.

آذربایجان شرقی زمینه‌های مساعدی برای فعالیت سرمایه گذاران خارجی دارد

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تبریز نیز در این دیدار با اشاره به اینكه آذربایجان شرقی زمینه‌های مساعدی برای فعالیت سرمایه گذاران خارجی دارد، گفت: ظرفیت‌های متعدد صنعتی و كشاورزی در این استان وجود دارد.

یونس ژائله، افزود: ارتباطی قدیمی بین تبریز و استرالیا در خصوص صادرات فرش و واردات پشم وجود داشت كه در زمان كنونی این ارتباط بیشتر با نیوزلند برقرار شده است.

وی با اشاره به حجم بسیار پایین تجارت بین 2 كشور، نسبت‌ به گسترش روابط تجاری میان آذربایجان شرقی و استرالیا ابراز امیدواری كرد و اظهار داشت: تبریز از ایام گذشته، شهر تجارت بوده و در واقع تجارت و صنعت در خون مردم این منطقه جریان دارد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تبریز با اشاره به توانمندی آذربایجان شرقی در زمینه‌ تولید شیرینی و شكلات و واردات ماشین‌آلات از استرالیا از طریق دبی، گفت: این استان پتانسیل بالایی در زمینه‌ دامپروری و واردات پشم و نخ دارد كه متاسفانه افزایش قیمت جهانی محصولات كشاورزی، وجود تحریم‌ها و مشكلات موجود در نقل‌ و انتقال پول و مسائل بانكی تأثیرات منفی زیادی بر روی تجارت 2 كشور و همكاری در زمینه‌ دارو و مواد غذایی گذاشته‌ است.

ژائله، با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران بهترین منطقه برای سرمایه‌گذاری است، ادامه داد: ارزان بودن حامل‌های انرژی، پایین بودن مالیات، معافیت‌های مالیاتی چندین ساله برای سرمایه‌گذاران خارجی، وجود نیروی كار ماهر و تحصیلكرده، وجود بازار 500 میلیون‌ نفری پیرامونی و مهم‌تر از همه حمایت دولت از سرمایه‌گذاران خارجی امتیازاتی است كه سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند در كشور ما از آن‌ها بهره‌مند شوند.

دسترسی سریع