اعلام ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های ترافیكی مراسم ارتحال امام خمینی (ره) در تهران

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیكی ویژه سی‌وسومین مراسم ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در تهران را تشریح كرد.

1401/03/11
|
14:16
|

به گزارش رادیو پیام از ایسنا، سردار محمدحسین حمیدی در نشست خبری كه صبح امروز برگزار شد، با اعلام محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیكی مراسم ارتحال حضرت امام خمینی (ره) گفت:‌ پلیس راهور تهران بزرگ مسئولیت پوشش ترافیكی كلیه مسیرهای حركت كاروان‌ها و محورهای منتهی به حرم مطهر و همچنین تسهیل و تامین ایمنی در عبور و مرور و جلوگیری از انسداد معابر در مسیر تردد كاروان‌های زائران را برعهده دارد. این ماموریت در چندین فاز عملیاتی و اجرایی پیش‌بینی شده و از چندین ساعت قبل از آغاز رسمی مراسم در 14 خرداد ماه به طور كامل اجرا می‌شود.

وی با بیان اینكه اجرای این تهمیدات تا پایان مراسم و تخلیه كامل جمعیت و زائران ادامه خواهد داشت، گفت:‌ پلیس راهور در طول زمان برگزاری مراسم و در هنگام ورود و خروج با استفاده از حداكثر توان عملیاتی خود در تمامی معابر، خیابان‌ها و تقاطع‌های همجوار با حرم مطهرامام خمینی(ره) مستقر خواهد شد.

حمیدی با بیان اینكه در محوطه حرم مطهر پاركینگ‌هایی برای هر یك از استان‌های كشور اختصاص داده شده است، گفت:‌پاركینگ شماره1 ویژه استان مازندران، پاركینگ شماره 2 ویژه استان سمنان، پاركینگ شماره 3 ویژه استان مركزی، پاركینگ شماره 5، 9 و10 ویژه استان تهران، پاركینگ شماره 7 ویژه استان قزوین، پاركینك شماره 8 ویژه استان البرز، پاركینگ شماره 12 ویژه استان اصفهان، پاركینگ 13 ویژه استان قم، پاركینگ شماره 14 ویژه استان همدان و پاركینگ شماره 15 ویژه استان گیلان است.

رییس پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد:‌ وسایل نقلیه شخصی در پاركینگ معابر داخلی بهشت زهرا (س) توقف خواهند كرد و برای موتور سیكلت‌ها نیز پاركینگ شماره 11 واقع در داخل بهشت زهرا (س) پیش‌بینی شده است، اتوبوس‌های شركت واحد در پاركینگ شماره6 و مینی‌بوس‌ها نیز در پاركینگ شماره4 یا همان پاركینگ مترو شاهد استقرار خواهند یافت. ( آدرس و نحوه دسترسی به هریك از پاركینگ‌ها را اینجا بخوانید)

ممنوعیت‌های تردد در سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)
رییس پلیس راهور تهران بزرگ درباره ممنوعیت‌های تردد نیز گفت: از ساعت 24 روز جمعه سیزدهم خردادماه تا پایان مراسم و تخلیه كامل پاركینگ‌ها و معابر و برقرار شدن شرایط عادی، تردد كلیه وسایل باربری سنگین در مسیر جاده قدیم قم و بزرگراه شهید رجایی و آزادراه تهران قم از پل حسن آباد تا پل بزرگراه آزادگان و بالعكس ممنوع است. این دسته از وسایل باید از جاده حسن آباد به جاده ساوه و آزادگان غرب و شرق و همچنین برای تردد وسایل نقلیه سنگین به قم از طریق بزرگراه آزادگان به جاده ساوه تردد كنند.

حمیدی ادامه داد:‌ همچنین از ساعت 24 روز جمعه سیزدهم خردادماه تا خاتمه مراسم، تردد خودروهای سنگین از جنوب به شمال جاده قدیم قم از پل قاسم آباد به سمت شمال ممنوع بوده و خوردوها برای ورود به تهران به سمت كمربندی ورامین هدایت خواهند شد. از ساعت 24 همین تاریخ تا خاتمه مراسم تردد خودروهای سنگین از شمال به جنوب شهید رجایی از پل آزادگان به سمت جنوب ممنوع بوده و خوردروها به سمت آزادگان غرب و شرق هدایت خواهند شد.

وی با بیان اینكه از ساعت 6 صبح روز شنبه چهاردهم خردادماه تا پایان مراسم تردد كلیه وسایل نقلیه از شمال به جنوب مسیر شهید هاشمی از پل آزادگان به سمت جنوب ممنوع است، گفت:‌تردد در مسیر غرب به جنوب و شرق به جنوب آزادگان به بزرگراه شهید هاشمی جنوب نیز ممنوع است. در این مدت به جز كاروان‌های مربوطه دیگر خوردروها به سمت آزادگان غرب و شرق و جاده قدیم قم هدایت خواهند شد.

رییس پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینكه از ساعت 24 روز جمعه سیزدهم خردادماه تا پایان مراسم تردد كلیه وسیله نقلیه از تقاطع سه راه باقر شهر به سمت علامه عسگری غرب تا پل حرم ممنوع خواهد بود، گفت: از ساعت 24 روز جمعه تا پایان مراسم تردد كلیه وسیله نقلیه از مسیر شمال به شرق و جنوب به شرق و غرب به شرق آزادراه خلیج فارس پاركینگ ها) به سمت علامه عسگری شرق تا تا تقاطع سه راه باقر شهر ممنوع خواهد بود.

بیشتر بخوانید:‌ آماده‌باش آتش‌نشانی برای مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

به گفته وی از ساعت 24 روز جمعه سیزدهم خردادماه تا پایان مراسم، در مسیر جنوب به شمال آزادراه قم –تهران از پل حسن آباد و پل واوان توسط پلیس راه فاتب اعمال محدودیت شده و فقط كاروان زائرین می‌توانند به سمت شمال آزادراه ادامه مسیر دهند. تردد وسایل نقلیه سبك در محور آزاده راه تهران ـ قم شمال به جنوب حد فاصل پل شهید كاظمی تا عوارضی تهران ـ قم مجاز بوده و محدودیتی اعمال نخواهد شد. اما ممكن است در شرایط خاص و با تشخیص فرمانده میدان محدودیت ترافیكی در محور فوق اعمال شده و ضمن ممنوعیت تردد در مسیر مذكور، وسایل نقلیه به مسیر جاده قدیم قم هدایت خواهند شد.

حمیدی افزود:‌ اعمال محدودیت در صورت نیاز در مسیر جنوب به شمال جاده قدیم قم بعد از كهریزك نرسیده به تقاطع سایت و هدایت خودروها به سمت شرق و ادامه مسیر از باقرشهر و در نهایت جاده قدیم به سمت تهران انجام خواهد شد.

وی اضافه كرد:‌باید تاكید كنم كه بریدگی خلیج فارس قبل از عوارضی مقابل در پاویون مسدود شده و خودروهای مدعوینی كه قصد ورود به حرم مطهر را دارند و از شمال به جنوب تردد می‌كنند باید در ابتدا در فاصله 300 متری بعد از عوارضی اقدام به گردش به شمال كرده و در صورت سنگینی بار ترافیكی شمال به جنوب آزادراه تهران – قم از فاصله حدود 700 متر بعد از عوارضی دور زده و در مسیر جنوب به شمال قبل از عوارضی از كنار توقفگاه اورژنس تهران به سمت راست هدایت و از در جدید الاحداث جنوبی وارد حرم مطهر شوند.

اعلام معابر دارای ممنوعیت توقف
حمیدی ممنوعیت‌های توقف از ساعت 24 روز جمعه را نیز تشریح كرد و گفت:‌ از ساعت 24 روز جمعه تا پایان مراسم و تخلیه كامل محدوده اطراف حرم مطهر ممنوعیت توقف در برخی از معابر اجرا خواهد شد. بر این اساس توقف كلیه وسایل نقلیه در بزرگراه خلیج فارس از پل شهید كاظمی به‌سمت عوارضی در هردو مسیر و همچنین توقف در مدخل‌های ورودی، خروجی و خیابان‌های فرعی منتهی به پاركینگ‌ها و نیز خیابان‌های اصلی محوطه بهشت زهرا(س) ممنوع است.

رییس پلیس راهور تهران بزرگ افزود:‌ توقف كلیه وسایل نقلیه در طول بلوار علامه عسگری در هر دو مسیر از سه راهی باقر شهر تا پل حرم (خلیج فارس) و طول بزرگراه شهید هاشمی(صالح آباد) از پل صنیع خانی تا علامه عسگری نیز ممنوع است.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره حركت پیاده برخی از زائران نیز گفت:‌در این خصوص باید هماهنگی‌های لازم با پلیس انجام شود. زمان حركت نباید در هنگام تاریكی انجام شده و زائران باید از تردد انفرادی نیز پرهیز كنند.

حمیدی گفت:‌ از تمامی مراجعین و زائرین می‌خواهم كه نهایت همكاری را با پلیس راهور در ترددها، توقف‌ها و ... داشته باشند. به تمام تابلوها و علایم اهتمام و توجه داشته باشند و همچنین از توقف در ورودی پاركینگ‌ها و نیز از ورود به پاركینگ‌هایی كه مربوط به استان آن‌ها نیست خودداری كنند.

دسترسی سریع