سامانه یكپارچه خودرو و وعده‌های اجرا نشده

قرعه كشی سامانه یكپارچه تخصیص خودرو با هدف شفاف سازی فرآیند فروش خودرو آغاز شد، اما وعده‌های معاون وزیر عملی نشد.

1401/03/10
|
11:16
|


به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری صداوسیما؛ پس از اینكه فاطمی امین وزیر صمت دلالی خودروسازان در شیوه قبلی فروش خودرو را قبول كرد، وزارت صمتی‌ها تصمیم گرفتند كه فرآیند ثبت نام و فروش خودرو در سامانه‌ای یكپارچه و زیر نظر سازمان حمایت صورت گیرد.

طبق گفته توكلی مدیركل دفتر خودرویی وزارت صمت 4 میلیون و 175 هزار و 352 نفر در سامانه یكپارچه تخصیص خودرو، ثبت نام كردند كه از این میزان ثبت نام سه میلیون و 878 هزار و 301 نفر در طرح عادی و 297 هزار و 52 نفر در طرح حمایت از خانواده بوده است.

براساس قانون حمایت از جوانی جمعیت مادران بیش از دو فرزند از اواخر آبان ماه سال 1400 باید خودرو دریافت می‌كردند، اما با چندماه تاخیر، این قانون به خودروسازان ابلاغ شد؛ منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت تاخیر در اجرای این قانون را پذیرفته و وعده داده بود كه برای جبران آن، سهم مادران در سامانه یكپارچه فروش خودرو وزارت صمت بیشتر خواهد شد.

وعده معاون صنایع حمل و نقل در این مرحله از تخصیص عملی نشد و از این 176 هزار خودروی اختصاص یافته تنها 50 درصد آن به مادران تعلق گرفت.

عبدالله توكلی لاهیجانی مدیركل صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این دوره 297 هزار و 51 نفر در طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ثبت نام كردند كه بعد از استعلام از نهاد ذیربط و ثبت احوال كشور‏، 145 هزار نفر واجد این شرایط شناخته شدند.

حالا كه وزارت صمت تخلف خود را در اجرای كامل قانون جوانی جمعیت پذیرفته باید دید چه زمانی وعده‌های وزیر و مسئولان این وزارت خانه در جبران تاخیر اختصاص خودرو به مادران اجرایی می‌شود؟

دسترسی سریع