آمریكا پنج گروه را از فهرست تروریسم خود حذف كرد

یك رسانه آمریكایی اعلام كرد واشنگتن پنج گروه را كه گمان می رود منحل شده اند، از فهرست موسوم به سازمان های تروریستی خارجی خود حذف كرده است.

1401/02/31
|
14:18
|

تارنمای لس آنجلس تایمز گزارش داد وزارت امور خارجه آمریكا روز جمعه در اطلاعیه خود به سازمان فدرال ثبت فهرست ها اعلام كرد كه این گروه‌ها را پس از بررسی پنج ساله سوابقشان از فهرست تروریستی حذف كرده است.

بر اساس این گزارش، اما آمریكا گروه القاعده را در فهرست گروه های تروریستی حفظ كرده است. این فهرست بر اساس قانون فدرال مهاجرت و ملیت ایجاد شده است.

وزارت خارجه آمریكا در بیانیه ای گفت: بررسی ما از این پنج گروه در فهرست سازمان های تروریستی نشان داد كه بر اساس تعریف قانون فدرال مهاجرت و ملیت (INA) این گروه ها دیگر در تروریسم و فعالیت های تروریستی نقش ندارند و دارای ظرفیت و هدف برای این اقدامات نیستند. بنابراین آنها از فهرست تروریستی حذف می شوند.

گروهایی كه از فهرست تروریستی حذف شده اند شامل گروه جدایی طلب باسك، فرقه ژاپنی اوم شینیركیو، گروه یهودی افراطی كاهانه كاچ و دو گروه موسوم به اسلامی كه در سرزمین های اشغالی و مصر فعالیت داشته اند، هستند.

پیش از این، خبرگزاری آشوشیتدپرس اعلام كرده بود كه آمریكا این پنج گروه را از فهرست تروریسم خود حذف خواهد كرد.

از آسوشیتدپرس، وزارت امور خارجه آمریكا روز جمعه كنگره را از این تصمیمات مطلع كرد. این اقدام در حالی انجام گرفته است كه بحث درباره حذف نام «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» از فهرست گروه‌های تروریستی آمریكا در واشنگتن همچنان مورد اختلاف گروه های مختلف در كنگره و دولت آمریكا است.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، حذف گروه‌ها از فهرست موجب می شود كه بی‌درنگ تحریم‌هایی از جمله مسدود شدن دارایی‌ها، منع سفر، و ممنوعیت حمایت آمریكایی‌ها از آن گروه‌ها و اعضای آن‌ها كه به دلیل تروریستی تلقی شدن این گروه‌ها اعمال شده بود، لغو شود.

دسترسی سریع