كاردار افغانستان به وزارت امور خارجه احضار شد

مدیركل آسیای جنوبی وزارت خارجه با احضار كاردار سفارت افغانستان در تهران، نسبت به حملات به سفارت و سركنسولگری ایران در كابل و هرات اعتراض كرد.

1401/01/23
|
15:15
|

سید رسول موسوی همچنین با یادآوری مسئولیت دولت ها در برقراری امنیت نمایندگی های دیپلماتیك به كاردار افغانستان، خواستار برخورد قانونی با حمله كنندگان به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران شد.

همچنین مدیركل آسیای جنوبی وزارت خارجه در پی تعرض به سفارتخانه ایران در كابل و سركنسولگری در هرات، اعلام كرد كه تا اطلاع ثانوی بخش‌های كنسولی نمایندگی‌های ایران در افغانستان فعالیت‌های خود را متوقف كرده‌اند.

كمتر از 15 نفر دیروز در مقابل سفارت كشورمان در كابل تجمع كردند اما شمار بیشتری با تجمع در مقابل سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات اقدام به سر دادن شعار و سنگ پرانی به سمت ساختمان كنسولگری كردند.

گزارش ها حاكی است كه معترضان موفق به ورود به داخل ساختمان كنسولگری نشدند، چون با ورود مولوی "اسلام جار" والی هرات به محل حادثه غائله پایان یافت و معترضان با «شلیك‌های هوایی» نیروهای طالبان و نیروهای محافش نمایندگی متفرق شدند.

منابع هراتی می‌گویند پشت صحنه این تظاهرات گروه‌های غربگرای «جنبش عدالت و آزادی» و «تیم بانوان عدالت‌جو» كه پیش از این از سوی غربی‌های حاضر در افغانستان تأمین مالی می‌شدند قرار دارند و این گروه‌ها برای روزهای آینده نیز فراخوان تظاهرات داده‌اند.

بهادر امینیان سفیر ایران در افغانستان هم دیروز در مصاحبه‌ای گفت كه «می‌خواهم هشدار بدهم كه یك فتنه و توطئه‌ای در راه است».

دسترسی سریع